AOC G2490VX 23.8″ FreeSync Premium Gaming Monitor
Ask for more info
AOC G2490VX 23.8″ FreeSync Premium Gaming Monitor
- VA
- FreeSync Premium
- 144Hz
- 1ms
- HDR Mode
- 1920 × 1080 (FHD)
Description
AOC G2490VX 23.8″ FreeSync Premium Gaming Monitor
The 24-inch G2490VX in the AOC G90 series of newly enhanced mainstream gaming monitors offers experienced gamers a ghost-, stutter- and tear-free gameplay experience in the tried and tested FHD (1920 x 1080) format they have come to trust, plus competitive

FreeSync Premium delivers ultra-smooth tear-free gaming
Screen tearing and stuttering doesn’t only harm gaming performance, it also destroys immersion. AMD FreeSync Premium addresses this by keeping your monitor’s refresh rate synced with your processor’s.

Engineered for better visual experiences
VA displays deliver 178/178-degree viewing angles while maintaining consistent image quality and colors from all viewing positions. You can also view your spreadsheets or weekend movies from virtually any angle without compromising color uniformity.

Enjoy top-tier gaming performance
With a 144Hz refresh rate , your display will be equipped to perform at the pro gaming standard. Enjoy an ultra-smooth experience with no visible screen blur to ensure you’re always prepped to win.

Instant response times
A pixel response time of 1ms MPRT means speed without the smear for an enhanced gaming experience. Fast-moving action and dramatic transitions will be rendered smoothly without the annoying effects of ghosting. Choose the right path to gaming success, and never let a slow display stop you.

Protect your eyes from screen flicker
Flicker-free technology reduces flicker to give you a more comfortable gaming experience. Normal LED-backlit monitors adjust brightness using PWM (Pulse Width Modulation) which causes flickering and results in eye discomfort over long periods oftime. AOC flicker-free technology uses a DC (Direct Current) backlight system to provide a more comfortable and healthier viewing experience, minimizing the effects of eye fatigue during work hours.

Optimize your game settings
Enhances color and sharpness for different game styles. Six modes to select: FPS, Racing, RTS, Gamer1, Gamer2, Gamer3 and Off.

Experience more immersive and vivid gameplay
With AOC Game Color, you can adjust color saturation and grey levels across multiple levels of detail for a better game experience. Delight in more vivid MMORPG scenes, more intense FPS action, and better MOBA character details.

Contrast and clarity in one
Bring the battle out of the shadows with Shadow Control! Brighten dark areas or sink them back into blackness on the fly, without affecting the rest of the display.

Your custom built-in crosshair
The Dial Point feature provides selectable custom crosshair options, helping gamers to play First-Person Shooter (FPS) games with more accurate and precise aiming.

Connectable with other devices
This AOC monitor provides convenient connectivity options, with both HDMI and DisplayPort support to suit both professionals and home users. HDMI represents the leading digital video, audio, and data interface for high speed connections between ultra high-definition displays and a wide range of consumer electronics, including providing support for modern gaming consoles and PCs. DisplayPort allows for a range of devices to quickly and easily connect to your screen, delivering higher resolution, faster refresh rate and video transmissions free from input lag.
Specifications
| Model name | G2490VX |
| Panel | 23.8″ (VA) |
| Pixel Pitch (mm) | 0.2745 (H) × 0.2745 (V) |
| Effective Viewing Area (mm) | 527.04 (H) × 296.46 (V) |
| Brightness (typical) | 350 cd/m² (typical) |
| Contrast Ratio | 3500 : 1 (Typical) 80 Million : 1 (DCR) |
| Response Time | 1ms (MPRT) |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) (CR > 10) |
| Color Gamut | sRGB 126% (CIE1931) / DCI -P3 87% (CIE1976) |
| Color Accuracy | Delta E < 2 |
| Optimum Resolution | 1920 × 1080 @ 144Hz – DisplayPort, HDMI |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Signal Input | HDMI 1.4 × 1, DisplayPort 1.2 × 1 |
| HDCP Version | HDMI: 1.4 / DisplayPort: 1.4 |
| USB Hub | no |
| Power Supply | 100 – 240V ~ 1.5A, 50 / 60Hz |
| Power Consumption (typical) | 22W |
| Speakers | no |
| Line in & Earphone | Earphone |
| Wall-Mount | 100mm x 100mm |
| Adjustable Stand | Tilt: -5° ~ 23° |
| Product without Stand (mm) | 322.9 (H) × 541.2 (W) × 47 (D) |
| Product with Stand (mm) | 411 (H) × 541.2 (W) × 199.6 (D) |
| Product without Stand (kg) | 2.88 |
| Product with Stand (kg) | 3.54 |
| Cabinet Color | Black & Red |
| Regulatory Approvals | BSMI, KC, KCC, e-Standby, RCM, MEPS, CE, FCC, VCCI, PSE |
| *. G2490VX has been upgraded to AMD Freesync Premium version since Jan.1.2021 (manufactured date) |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Lenovo 65CFGAC-3UK 23.8″ 2K Resolution Monitor
NEC MultiSync EA224WMi 22″ LED Desktop Monitor (Black)
- IPS active matrix LCD provides superior screen performance, including wide viewing angles and lifelike flesh tones
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- 4-way ergonomic design (height-adjust, pivot, tilt & swivel) enhances your viewing comfort
- Integrated USB 2.0 hub easily connects you to your peripherals
- HDMI and DisplayPort inputs provide expanded connectivity with advanced technology
NEC MultiSync EA224WMi 22″ LED Desktop Monitor (White)
- IPS active matrix LCD provides superior screen performance, including wide viewing angles and lifelike flesh tones
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- 4-way ergonomic design (height-adjust, pivot, tilt & swivel) enhances your viewing comfort
- Integrated USB 2.0 hub easily connects you to your peripherals
- HDMI and DisplayPort inputs provide expanded connectivity with advanced technology
NEC MultiSync EA271F 27″ LED Desktop Monitor (White)
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- Fully adjustable quick-release stand, including height-adjust (130mm), pivot, tilt and swivel capabilities, adds flexibility and comfort to your viewing preferences
- Full connectivity, including DisplayPort, HDMI, DVI-D and VGA inputs
- Touch-sensitive OSD controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever
- Human and ambient light sensors automatically detect your work conditions to determine the proper display brightness, thereby conserving power
NEC MultiSync EX341R 34″ Curved LED Desktop Monitor (Black)
NEC MultiSync P242W 24″ IPS LED Desktop Monitor
- AH-IPS LCD panel with 99.6% coverage of sRGB color space
- Superior screen performance (1000:1 contrast ratio, 1920 x 1200 native resolution, 350 cd/m² brightness)
- Supports internal programmable 14-bit 3D lookup tables (LUTs) for calibration
- 3-port USB hub with DisplaySync ProTM controls two computers with only one keyboard and mouse
- Five programmable Picture Mode profiles for quick access to multiple color spaces
