AOC AG275QXL AGON PRO 27″ Premium Gaming Monitor
Ask for more info
AOC AG275QXL AGON PRO 27″ Premium Gaming Monitor
- LoL Mode
- Fast IPS
- 2560 × 1440 (QHD)
- 170Hz
- 1ms
- G-Sync Compatible
Description
AOC AG275QXL AGON PRO 27″ Premium Gaming Monitor
This stunning AOC monitor is revamped in the style of the MOBA and clearly stands out from your average display. League of Legends is represented in every aspect – from the iconic Hextech design and logo to a specific game setting mode. In-game visuals achieve their fullest
LOL-dialed picture quality enhancement
The League of Legends Edition-exclusive, integrated “LOL Mode” offers in-game enhancements that helps gamers get more out of League of Legends. This feature is a preset display mode to optimize visuals for League of Legends. Most importantly, it’s co-developed with input from professional Riot Games Visual Engineers.

A Completely Unque, Hextech Inspired Design
The emerging craftsmanship known as Hextech is a fusion between magic and technology – a new advancement in the world of Runeterra. The artifacts forged with this fabled method are astonishingly powerful and sport a unique and intricate design. Get your real-life piece of Hextech gear with this AOC monitor, as its exterior is embellished with the characteristic pattern!

Light effects sync up with in-game events for maximum immersion
Become one with the game and fully immerse yourself into the action on Summoner’s Rift! This AOC monitor syncs up with the MOBA itself and lights up in response to in-game events. Team fights will become even more adrenaline-pumping. Victory never looked this good!

League of Legends in every detail
This AOC monitor features some small gadgets to highlight League of Legends in every aspect. The boot up screen and on-screen display are both designed in the style of the MOBA. An external remote lets you conveniently switch between game modes and adjust gaming features on the fly. (Download and install G-Menu* to enable LOL Light FX Sync)

Stellar image quality brings the champions to life
League of Legends is known for its team-based and strategic gameplay. To enjoy the game while maintaining a clear overview over all lanes, the QHD resolution of 2560 x 1440 VESA DisplayHDR400 guarantees stunning image quality. The IPS panel is the perfect medium to display the game in all its glory.

Flawless loading times , no lag and no visual artefacts
On your grind towards the top of the ELO ranking, nothing should disrupt your gaming experience – especially not laggy graphics. Therefore, the League of Legends edition monitor is equipped with top-notch features such as a 170 Hz refresh rate and a 1ms response time. G-Sync compatibility further support the non-stop smooth performance of your visuals.
Specifications
| Model name | AG275QXL |
| Panel | 27″ (IPS) |
| Pixel Pitch (mm) | 0.2331 (H) × 0.2331 (V) |
| Effective Viewing Area (mm) | 596.736 (H) × 335.664 (V) |
| Brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typical) 80 Million : 1 (DCR) |
| Response Time | 1ms (GtG) |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) (CR > 10) |
| Color Gamut | NTSC 106% (CIE1976) / sRGB 104% (CIE1931) / DCI-P3 97% (CIE1976) |
| Color Accuracy | Delta E < 2 |
| Optimum Resolution | 2560 × 1440 @ 170Hz(OC) – DisplayPort1.4; 2560 × 1440 @ 165Hz – DisplayPort1.4; 2560 × 1440 @ 144Hz – HDMI2.0 |
| Display Colors | 1.07 Billion |
| Signal Input | HDMI 2.0 x 2, DisplayPort 1.4 x 2 |
| HDCP Version | HDMI: 2.2 / DisplayPort: 2.2 |
| USB Hub | USB 3.2 Gen1 × 4 / mini USB (for key pad) × 1 |
| Power Supply | 100 – 240V~1.5A, 50 / 60Hz |
| Power Consumption (typical) | 39W |
| Speakers | 5W × 2 |
| Line in & Earphone | Earphone (combine with microphone) × 1 Microphone In & out × 1 |
| Wall-Mount | 100 x 100mm |
| Adjustable Stand | Height: 130mm, Swivel: -170° ~ 170°, Pivot: -90° ~ 90°, Tilt: -5° ~ 23° |
| Product without Stand (mm) | 365.7 (H) × 613.4 (W) × 50.3 (D) |
| Product with Stand (mm) | 423.6~553.6 (H) × 613.4 (W) × 249 (D) |
| Product without Stand (kg) | 4.6 |
| Product with Stand (kg) | 7.84 |
| Cabinet Color | Black & Gold |
| Regulatory Approvals | CE / FCC / BSMI / KC / KCC / e-Standby |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Lenovo 65CFGAC-3UK 23.8″ 2K Resolution Monitor
LG 24MK430H-B 24″ Full-HD IPS Desktop Monitor
NEC MultiSync E232WMT LED IPS Multi-Touch Monitor (Black)
NEC MultiSync EA271F 27″ LED Desktop Monitor (White)
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- Fully adjustable quick-release stand, including height-adjust (130mm), pivot, tilt and swivel capabilities, adds flexibility and comfort to your viewing preferences
- Full connectivity, including DisplayPort, HDMI, DVI-D and VGA inputs
- Touch-sensitive OSD controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever
- Human and ambient light sensors automatically detect your work conditions to determine the proper display brightness, thereby conserving power
NEC MultiSync EA271Q 27″ LCD Desktop Monitor
Samsung CHG90 49″ Curved Gaming Monitor – LC49HG90DMM
Sharp LL-S201A 20″ Full-HD Multi-Touch Monitor
20-Inch-Class Full HD LCD Monitor with Extreme Touch Sensitivity
Introducing a highly responsive touchscreen monitor that brings a new dimension of interactive functionality to the workplace. This 20-inch-class touchscreen LCD panel delivers full HD resolution with performance-enhancing UV2A technology. Its 10-point multi-touch screen provides extremely quick response for writing and touch gestures. When connected to a device running Windows® 8, the monitor serves as a beautifully intuitive interface.

