AOC 27G2SP 27’’ GAMING MONITOR
Ask for more info
AOC 27G2SP 27’’ GAMING MONITOR
- Adaptive Sync
- 165Hz
- 1ms
- 1920 x 1080 (FHD)
- IPS
- Adjustable Stand
Categories: AOC Monitor, Computer Monitors, Gaming Monitor
Tags: AOC 27G2SP 27’’ GAMING MONITOR, AOC GAMING MONITOR, gaming monitor
Description
AOC 27G2SP 27’’ GAMING MONITOR
Experience an immersive gaming experience with 27G2SP. The 27” IPS panel display is equipped with Game Color with 122% sRGB gamut, delivering lifelike color reproduction with wide viewing angles. Its 165 Hz refresh rate, 1ms response time and Adaptive Sync

A universally respected anti-tearing solution
Gaming shouldn’t be a choice between choppy gameplay or broken frames. Get fluid, artifact-free performance at virtually any framerate with Adaptive-Sync technology, smooth quick refresh and ultra-fast response time.

Designed with wide viewing angles
IPS displays deliver 178/178-degree viewing angles while maintaining consistent image quality and colors from all viewing positions. You can also view your spreadsheets or weekend movies from virtually any angle without compromising color uniformity.

Enjoy top-tier gaming performance
With a 165Hz refresh rate , your display will be equipped to perform at the pro gaming standard. Enjoy an ultra-smooth experience with no visible screen blur to ensure you’re always prepped to win.

Instant response times
A pixel response time of 1ms MPRT means speed without the smear for an enhanced gaming experience. Fast-moving action and dramatic transitions will be rendered smoothly without the annoying effects of ghosting. Choose the right path to gaming success, and never let a slow display stop you.

Experience more immersive and vivid gameplay
With AOC Game Color, you can adjust color saturation and grey levels across multiple levels of detail for a better game experience. Delight in more vivid MMORPG scenes, more intense FPS action, and better MOBA character details.

Your custom built-in crosshair
The Dial Point feature provides selectable custom crosshair options, helping gamers to play First-Person Shooter (FPS) games with more accurate and precise aiming.

Optimize your game settings
Enhances color and sharpness for different game styles. Six modes to select: FPS, Racing, RTS, Gamer1, Gamer2, Gamer3 and Off.

Protect your eyes from screen flicker
Flicker-free technology reduces flicker to give you a more comfortable gaming experience. Normal LED-backlit monitors adjust brightness using PWM (Pulse Width Modulation) which causes flickering and results in eye discomfort over long periods oftime. AOC flicker-free technology uses a DC (Direct Current) backlight system to provide a more comfortable and healthier viewing experience, minimizing the effects of eye fatigue during work hours.

Connectable with other devices
This AOC monitor provides convenient connectivity options, with both HDMI and DisplayPort support to suit both professionals and home users. HDMI represents the leading digital video, audio, and data interface for high speed connections between ultra high-definition displays and a wide range of consumer electronics, including providing support for modern gaming consoles and PCs. DisplayPort allows for a range of devices to quickly and easily connect to your screen, delivering higher resolution, faster refresh rate and video transmissions free from input lag.
| Model name | 27G2SP |
| Panel | 27″ (IPS) |
| Pixel Pitch (mm) | 0.3114 (H) × 0.3114 (V) |
| Effective Viewing Area (mm) | 597.88 (H) × 336.31 (V) |
| Brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1100 : 1 (Typical) 80 Million : 1 (DCR) |
| Response Time | 1ms (MPRT) |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) (CR > 10) |
| Color Gamut | NTSC 107% (CIE1976) / sRGB 122% (CIE1931) / DCI-P3 97% (CIE1976) |
| Color Accuracy | Delta E < 2 |
| Optimum Resolution | 1920 × 1080 @ 165Hz – DisplayPort, 1920 × 1080 @ 144Hz – HDMI, 1920 × 1080 @ 60Hz – VGA |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Signal Input | VGA × 1, HDMI 1.4 × 2, DisplayPort 1.2 × 1 |
| HDCP Version | HDMI: 1.4 / DisplayPort: 1.4 |
| USB Hub | no |
| Power Supply | 100 – 240V~1.5A, 50 / 60Hz |
| Power Consumption (typical) | 28W |
| Speakers | no |
| Line in & Earphone | Earphone |
| Wall-Mount | 100mm × 100mm |
| Adjustable Stand | Height: 130mm, Swivel: -30° ~ 30°, Pivot: 0°~90° ± 2°, Tilt: -5° ~ 23° |
| Product without Stand (mm) | 365.8 (H) × 612.5 (W) × 48.8 (D) |
| Product with Stand (mm) | 398.6~528.6 (H) × 612.5 (W) × 227.4 (D) |
| Product without Stand (kg) | 3.72 |
| Product with Stand (kg) | 5.07 |
| Cabinet Color | Black & Red |
| Regulatory Approvals | BSM / KC / KCC / e-Standby / RCM / MEPS / CE / CB / FCC |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Lenovo 65CFGAC-3UK 23.8″ 2K Resolution Monitor
LG 22MK400-B 22″ Full-HD Desktop Monitor
NEC MultiSync E241N 24″ LED IPS Monitor (Black)
- Protecting your eyes from strain and damage – Built-in Low Blue Light technology filters out hazardous blue light emissions whilst Flicker-Free technology eliminates any backlight flickering, thus protecting your eyes against cataracts and macular degeneration without compromise to true-to-life display colour performance.
- Das ergonomische Büro – Die umfassende Höhenverstellbarkeit (110 mm), Schwenk-, Neige- und Pivotfunktion sorgen für die individuelle und passgenaue ergonomische Ausrichtung.
- Business Class Image Quality – Advanced High-Performance IPS (AH-IPS) panel provides the very best viewing angles as well as noticeably better colour reproduction.
- Future-Ready Design – best in form and function design with 3-sided ultra-narrow bezel gives an office a fresh professional interior.
- Your environmental and social responsibility – NEC`s TCO 7 and ENERGY STAR 7 certified display is environmentally designed with minimal hazardous material meeting the growing demand for more sustainable technologies.
NEC MultiSync EA224WMi 22″ LED Desktop Monitor (White)
- IPS active matrix LCD provides superior screen performance, including wide viewing angles and lifelike flesh tones
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- 4-way ergonomic design (height-adjust, pivot, tilt & swivel) enhances your viewing comfort
- Integrated USB 2.0 hub easily connects you to your peripherals
- HDMI and DisplayPort inputs provide expanded connectivity with advanced technology
NEC MultiSync EA271Q 27″ LCD Desktop Monitor
NEC MultiSync P212 21″ 4:3 Desktop Monitor (Black)
- IPS LCD panel with nearly full coverage of sRGB color space
- Superior screen performance (1500:1 contrast ratio, 1600 x 1200 native resolution, 440 cd/m² brightness)
- Includes internal programmable 14-bit 3D lookup tables (LUTs) for calibration 3-port USB 3.0 hub
- Five programmable Picture Mode profiles for quick access to multiple color spaces
- Wide connectivity includes DisplayPort, VGA, HDMI and DVI-D inputs
