Palit GT730 GeForce (2048MB DDR3) Graphic Card
Ask for more info
| GeForce® GT 730 (2048MB DDR3) |
| GeForce® GT 730 2048MB/64bit DDR3 VGA / HDMI / DVI |
Categories: GeForce GT 700 Series, Graphic Card, Nvidia Graphic Cards, Palit
Tags: Graphic Card, Palit Graphic Card
Description
Palit GT730 GeForce (2048MB DDR3) Graphic Card
Best Graphic card for gaming on Pc ideal for most of RTX related games
Speed up your PC multimedia experience. Upgrade from integrated graphics to the new Palit GeForce® GT 730 dedicated card and enjoy faster PC gaming, video, photos, and web.
| Specifications | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| NVIDIA Adaptive Vertical Sync | |
| NVIDIA CUDA Technology | |
| NVIDIA PhysX-ready | |
| NVIDIA 3D Vision Ready |
Palit GT730 GeForce (2048MB DDR3) Graphic Card for gaming on Pc ideal for most of RTX related games Buy- Dubai UAE, Oman, Kuwait Palit GT730 GeForce (2048MB DDR3) Graphic Card Click link for more details
Reviews (0)
Be the first to review “Palit GT730 GeForce (2048MB DDR3) Graphic Card” Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
MSI GeForce RTX 3060 Ti GAMING TRIO PLUS 8G LHR Graphic Card
MSI GeForce RTX 3060 Ti GAMING X 8G LHR Graphic Card
MSI GeForce RTX 3070 VENTUS 2X Graphic Card
MSI GeForce RTX 3080 Ti VENTUS 3X 12G OC Graphic Card
MSI GeForce RTX 3090 VENTUS 3X 24G OC Graphic Card
MSI Radeon RX 6800 XT 16G Graphic Card
PNY NVIDIA V2 P1000 Graphic Card
PNY NVIDIA® T400 4GB LowProfile Graphic Card
PNY NVIDIA® T400 4GB LowProfile Graphic Card
| CUDA Cores | 384 |
| GPU Memory | 4 GB GDDR6 |
| Peak FP32 Performance | 1.094 TFLOPS |
| Memory Interface | 64-bit |
| Memory Bandwidth | 80 GB/s |
| Max Power Consumption | 30 W |
| System Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Display Connectors | 3x mDP |
| Form Factor | Low-Profile Single Slot |
| Thermal Solution | Active Fansink |

Reviews
There are no reviews yet.