Biostar GeForce GT1030 4GB Graphic Card
Ask for more info
Biostar GeForce GT1030 4GB Graphic Card
NVIDIA GeForce GT1030 GPU
– 4GB DDR4, 64bit, super speed memory interface
– NVIDIA super 384 CUDA processing
– DVI/HDMI output support
– PCI Express 4.0 x16 bus interface
– Support NVIDIA PuroVideo HD Technology
– Complete DirectX 12 support
– Support NVIDIA PhyX and CUDA Technology
Categories: Biostar, Biostar Graphic Cards, Graphic Card
Tags: Biostar Graphic Card, GeForce GT1030, Graphic Card
Description
Biostar GeForce GT1030 4GB Graphic Card
Best Graphic card for gaming on Pc ideal for most of GT related games
| GPU | GeForce GT1030 |
| PRODUCT CERTIFICATION | DirectX 12 |
| PRODUCT FEATURES | ROHS DVI HDMI PCI-E 3.0 |
| ENGINE CLOCK | 1152MHz |
| MEMORY CLOCK | 2100MHz |
| MEMORY SIZE | 4GB |
| MEMORY BUS | 64-bit |
| CUDA/Stream Processors | 384 |
| INTERFACE | Support PCI-E 4.0 |
| OUTPUT | DVI HDMI |
Biostar GeForce GT1030 4GB Graphic Card for gaming on Pc ideal for most of GT related games Buy- Dubai UAE, Oman, Kuwait Click link for more details
Reviews (0)
Be the first to review “Biostar GeForce GT1030 4GB Graphic Card” Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
MSI GeForce RTX 3080 SUPRIM X 10G Graphic Card
MSI GeForce RTX 3080 SUPRIM X 10G LHR Graphic Card
MSI GeForce RTX 3080 Ti VENTUS 3X 12G Graphic Card
MSI GeForce RTX 3090 SUPRIM 24G Graphic Card
MSI GeForce RTX 3090 VENTUS 3X 24G Graphic Card
PNY GeForce RTX 4060 8GB VERTO Dual Fan DLSS 3 Graphic Card
PNY GeForce RTX 4060 8GB VERTO Dual Fan DLSS 3 Graphic Card
- PCI Express-compliant motherboard with one dual width x16 graphics slot (x8 active)
- One 8-pin supplementary power connectors
- 550 W or greater system power supply2
- Microsoft Windows® 11 64-bit, Windows 10 (November 2018 or later) 64-bit, Linux 64-bit
- Internet connection1
PNY GeForce RTX 4060 Ti 8GB VERTO Dual Fan DLSS 3 Graphic Card
PNY GeForce RTX 4060 Ti 8GB VERTO Dual Fan DLSS 3 Graphic Card
- Powered by NVIDIA DLSS 3, ultra-efficient Ada Lovelace arch, and full ray tracing
- Dedicated Ray Tracing Cores
- Dedicated Tensor Cores
- NVIDIA DLSS 3
- Game Ready and NVIDIA Studio Drivers
- NVIDIA® GeForce Experience™
- NVIDIA Broadcast
- NVIDIA G-SYNC®
- NVIDIA GPU Boost™
- PCI Express® Gen 4
- Microsoft DirectX® 12 Ultimate
- Vulkan RT APIs, Vulkan 1.3, OpenGL 4.6
- HDCP 2.3
- DisplayPort 1.4a, up to 4K at 240Hz or 8K at 60Hz with DSC, HDR
- As specified in HDMI 2.1a: up to 4K 240Hz or 8K 60Hz with DSC, Gaming VRR, HDR
PNY NVIDIA® T400 4GB LowProfile Graphic Card
PNY NVIDIA® T400 4GB LowProfile Graphic Card
| CUDA Cores | 384 |
| GPU Memory | 4 GB GDDR6 |
| Peak FP32 Performance | 1.094 TFLOPS |
| Memory Interface | 64-bit |
| Memory Bandwidth | 80 GB/s |
| Max Power Consumption | 30 W |
| System Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Display Connectors | 3x mDP |
| Form Factor | Low-Profile Single Slot |
| Thermal Solution | Active Fansink |

Reviews
There are no reviews yet.