Palit GeForce RTX 3090 Ti Game Rock OC Graphic Card
Ask for more info
Palit GeForce RTX 3090 Ti Game Rock OC Graphic Card
GeForce RTX™ 3090 Ti
24GB/384bit
GDDR6X
HDMI 2.1 / DisplayPort
Description
Palit GeForce RTX 3090 Ti Game Rock OC Graphic Card
Best Graphic card for gaming on Pc ideal for most of RTX related games
| The Palit GeForce RTX™ 3090 Ti GameRock is built for enthusiast gamers and creators who desire to have the ultimate gaming experience and the most efficient multimedia performance. The model not only features 90% ARGB lighting area, but also presents beastly thermal design with Triple A Die Casting Plate Kits and Patented Double-U Heat Pipes for optimized cooling solution. Designed for the most demanding gamers, content creators and data scientists, the GeForce RTX™ 3090 Ti features a record-breaking 10,752 CUDA cores, and boasts 78 RT-TFLOPs, 40 Shader-TFLOPs and 320 Tensor-TFLOPs of power. And it’s packed with 24GB of the fastest 21Gbps GDDR6X memory, providing 1TB/s of memory bandwidth. |
| Memory Amount | 24GB |
| Memory Interface | 384bit |
| DRAM Type | GDDR6X |
| Graphics Clock | 1560 MHz |
| Boost Clock | 1890 MHz |
| Memory Clock | 21 Gbps |
| CUDA Cores | 10752 |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 1008 |
| Microsoft DirectX | Microsoft DirectX® 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Bus Support | PCI-E 4.0 |
| HDMI | HDMI 2.1 |
| DisplayPort | DP1.4a x 3 |
| Maximum Digital Resolution | 7680×4320 |
| Height | 2.9 slot |
| Board Size | 314 x 137 x 65 mm |
| Graphics Card Power | 460W |
| Minimum Recommended System Power | 1000W |
| Supplementary Power Connectors | 16-pin x1 |
| Accessory | Manual, Power Cable, VGA Holder, ARGB SYNC cable |
Palit GeForce RTX 3090 Ti Game Rock OC Graphic Card Best Graphic card for gaming on Pc ideal for most of RTX related games -Buy- DubaiUAE, Oman, Kuwait Palit GeForce RTX 3090 Ti Game Rock OC Graphic Card Click for more details
Reviews (0)
Be the first to review “Palit GeForce RTX 3090 Ti Game Rock OC Graphic Card” Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.

Reviews
There are no reviews yet.