Palit GeForce RTX 3090 Ti Game Rock Graphic Card
Ask for more info
Palit GeForce RTX 3090 Ti Game Rock Graphic Card
GeForce RTX™ 3090 Ti
24GB/384bit
GDDR6X
HDMI 2.1 / DisplayPort
Description
Palit GeForce RTX 3090 Ti Game Rock Graphic Card
Best Graphic card for gaming on Pc ideal for most of RTX related games
The Palit GeForce RTX™ 3090 Ti GameRock is built for enthusiast gamers and creators who desire to have the ultimate gaming experience and the most efficient multimedia performance. The model not only features 90% ARGB lighting area, but also presents beastly thermal design with Triple A Die Casting Plate Kits and Patented Double-U Heat Pipes for optimized cooling solution.
Designed for the most demanding gamers, content creators and data scientists, the GeForce RTX™ 3090 Ti features a record-breaking 10,752 CUDA cores, and boasts 78 RT-TFLOPs, 40 Shader-TFLOPs and 320 Tensor-TFLOPs of power. And it’s packed with 24GB of the fastest 21Gbps GDDR6X memory, providing 1TB/s of memory bandwidth.
| Memory Amount | 24GB |
| Memory Interface | 384bit |
| DRAM Type | GDDR6X |
| Graphics Clock | 1560 MHz |
| Boost Clock | 1860 MHz |
| Memory Clock | 21 Gbps |
| CUDA Cores | 10752 |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 1008 |
| Microsoft DirectX | Microsoft DirectX® 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Bus Support | PCI-E 4.0 |
| HDMI | HDMI 2.1 |
| DisplayPort | DP1.4a x 3 |
| Maximum Digital Resolution | 7680×4320 |
| Height | 2.9 slot |
| Board Size | 314 x 137 x 65 mm |
| Graphics Card Power | 450W |
| Minimum Recommended System Power | 1000W |
| Supplementary Power Connectors | 16-pin x1 |
| Accessory | Manual, Power Cable, VGA Holder, ARGB SYNC cable |
Palit GeForce RTX 3090 Ti Game Rock Graphic Card Best Graphic card for gaming on Pc ideal for most of RTX related games -Buy- DubaiUAE, Oman, Kuwait Palit GeForce RTX 3090 Ti Game Rock Graphic Card Click for more details
Reviews (0)
Be the first to review “Palit GeForce RTX 3090 Ti Game Rock Graphic Card” Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
MSI GeForce RTX 3060 Ti GAMING TRIO PLUS 8G LHR Graphic Card
MSI GeForce RTX 3070 Ti SUPRIM X 8G Graphic Card
MSI GeForce RTX 3080 VENTUS 3X PLUS 12G OC LHR Graphic Card
MSI GeForce RTX 3090 VENTUS 3X 24G OC Graphic Card
PNY GeForce RTX 4060 8GB VERTO Dual Fan DLSS 3 Graphic Card
PNY GeForce RTX 4060 8GB VERTO Dual Fan DLSS 3 Graphic Card
- PCI Express-compliant motherboard with one dual width x16 graphics slot (x8 active)
- One 8-pin supplementary power connectors
- 550 W or greater system power supply2
- Microsoft Windows® 11 64-bit, Windows 10 (November 2018 or later) 64-bit, Linux 64-bit
- Internet connection1
PNY GeForce RTX 4060 8GB XLR8 Gaming VERTO DLSS 3 Graphic Card
PNY GeForce RTX 4060 8GB XLR8 Gaming VERTO DLSS 3 Graphic Card
- PCI Express-compliant motherboard with one dual width x16 graphics slot (x8 active)
- One 8-pin supplementary power connectors
- 550 W or greater system power supply2
- Microsoft Windows® 11 64-bit, Windows 10 (November 2018 or later) 64-bit, Linux 64-bit
- Internet connection1
PNY GeForce RTX 4060 Ti 8GB VERTO Dual Fan DLSS 3 Graphic Card
PNY GeForce RTX 4060 Ti 8GB VERTO Dual Fan DLSS 3 Graphic Card
- Powered by NVIDIA DLSS 3, ultra-efficient Ada Lovelace arch, and full ray tracing
- Dedicated Ray Tracing Cores
- Dedicated Tensor Cores
- NVIDIA DLSS 3
- Game Ready and NVIDIA Studio Drivers
- NVIDIA® GeForce Experience™
- NVIDIA Broadcast
- NVIDIA G-SYNC®
- NVIDIA GPU Boost™
- PCI Express® Gen 4
- Microsoft DirectX® 12 Ultimate
- Vulkan RT APIs, Vulkan 1.3, OpenGL 4.6
- HDCP 2.3
- DisplayPort 1.4a, up to 4K at 240Hz or 8K at 60Hz with DSC, HDR
- As specified in HDMI 2.1a: up to 4K 240Hz or 8K 60Hz with DSC, Gaming VRR, HDR

Reviews
There are no reviews yet.