AOC Q27E3UAM (QHD) VA Panel 75Hz Monitor
Ask for more info
AOC Q27E3UAM (QHD) VA Panel 75Hz Monitor
Screen size (inch)
27
Panel resolution
3440×1440
Panel type
VA
Sync technology (VRR)
Adaptive sync
USB Hub speed
USB 3.2 (Gen 1)
Speaker power
2 W x 2
Low Blue Light
✓
Flicker-Free
✓
Categories: AOC Monitor, Computer Monitors
Tags: AOC Monitor, AOC Q27E3UAM (QHD) VA Panel 75Hz Monitor, monitor
Description
AOC Q27E3UAM (QHD) VA Panel 75Hz Monitor
The AOC Q27E3UAM offers a great 27” VA panel with wide viewing angle, detailed and crystal-clear QHD resolution and 300 nits brightness. It also offers all essentials for working or studying, supporting long hours with features for eye care such as Low Blue Mode and Flicker Free. For a neatwork station, it also offers cable management for its complete connectivity.
QHD Resolution
With 2560 x 1440 resolution, Quad HD (QHD) offers superior picture quality and sharp imagery that reveals the finest details. The widescreen 16:9 aspect ratio provides plenty of space to spread out and work, plus allows you to enjoy games or movies in their original size.
VA Panel
VA Panels (Vertical Alignment) display deeper blacks and a high contrast for extra vivid and bright images.
75Hz Refresh Rate
Get the upper edge! With a 75 Hz refresh rate, the display panel draws 75 frames each second. 75 Hz refresh rate is 25% faster than what is offered on most entry level displays at 60 Hz, while still being affordable and delivering those extra frames gamers need to beat their opponents.
Adaptive sync
Adaptive Sync aligns your monitor’s vertical refresh rate with the frame rate delivered by your GPU, making your gameplay and casual gaming experience even more fluid by eliminating stuttering, tearing and judder. This feature is also useful when enjoying videos and other visual media, for a smoother entertainment.
Frameless design
Besides looking modern and attractive, frameless designs enable seamless multi-monitor setups. Your cursor/windows will not be lost anymore in the dark abyss of bezels, when many displays are placed side by side.
Slim Design
Sometimes, less is more: With its minimalistic, slim profile, this monitor seamlessly blends into your working environment instead of obstructing your vision with a bulky casing. Enjoy more space on your desk, easy transportation and an appealing design with this slick, lightweight display.
Flicker Free
AOC Flicker-Free Technology utilises a DC (Direct Current) backlight panel, reducing flickering light levels. With eye strain and fatigue absolutely minimized, feel free to enjoy those long, intense gaming sessions in comfort!
Low Blue Light
AOC Lowblue Light protects you from harmful blue light which, during long sessions, has been shown to cause eye strain, headaches, and sleeping disorders. Our Lowblue Light feature reduces the harmful wavelengths emitted without sacrificing color composition, setting the experience free from the worry of eye damage.
| Screen size (inch) | 27 |
| Screen size (cm) | 68.6 |
| Flat / Curved | Flat |
| Display hardness | 3H |
| Panel treatment | Antiglare (AG) |
| Pixel Pitch | 0.2331 |
| Pixels per Inch | 109 |
| Panel resolution | 2560×1440 |
| Resolution name | QHD |
| Aspect ratio | 16:09 |
| Panel type | VA |
| Brightness in nits | 350 |
| Backlight type | WLED |
| Refresh rate | 75 Hz |
| Response time GtG | 4 ms |
| Static contrast ratio | 4000:01:00 |
| Dynamic contrast ratio | 20M:1 |
| Viewing angle (CR10) | 178/178 |
| Display colours | 16.7 Million |
|
Video Features |
|
| Sync technology (VRR) | Adaptive Sync |
| Colour space (sRGB) CIE 1931 % | 118 |
| Colour space (sRGB) CIE 1976 % | 112 |
| Colour space (Adobe RGB) CIE 1931 % | 88 |
| Colour space (Adobe RGB) CIE 1976 % | 96 |
| Colour space (NTSC) CIE 1931 % | 84 |
| Colour space (NTSC) CIE 1976 % | 97 |
| Flicker-Free | ✓ |
| Blue Light Technology | Low Blue Light |
|
Cabinet information |
|
| Bezel type (front) | 3-sided frameless |
| Bezel Colour (front) | Black |
| Bezel finishing (front) | Texture |
| Cabinet colour (backside) | |
| Black | |
| Cabinet finishing (backside) | Texture |
| Removable stand | ✓ |
| Speakers | ✓ |
| Speaker power | 2 W x 2 |
| Kensington Lock | ✓ |
| Vesa wallmount | 100×100 |
|
Ergonomic information |
|
| Tilt | 5° ~ 23° |
|
Power Consumption |
|
| Power supply | Internal |
| Power source | 100 – 240V 50/60Hz |
| Power consumption on (Energystar test method) in watts | 26 |
| Power consumption on (typical) in watts | 26 |
| Power consumption standby in watts | 0.5 |
| Power consumption off in watts | 0.3 |
| Energy class | F |
|
Connectivity information |
|
| HDMI | HDMI 1.4 x 1 |
| Digital HDCP (HDMI version) | HDCP 1.4 |
| Display Port | DisplayPort 1.2 x 1 |
| USB Hub | ✓ |
| USB Hub speed | USB 3.2 (Gen 1) |
| USB downstream ports | 2 |
| USB fast charge port | ✓ |
| Audio Output | Headphone out (3.5mm) |
| Product dimensions incl. base (H x W x D) | 614.7 x 449.1 x 201.3 |
| Product dimensions excl. base (L x W x H) | 614.7 x 369.6 x 52.8 |
| Packaging dimensions (L x W x H) | 452 x 691 x 142 |
| Gross weight incl. package (in kg) | 7.65 |
| Net weight excl. package (in kg) | 4.43 |
|
What’s in the box |
|
| HDMI cable | 1.8 |
| Power Cable | ✓ |
| Power cable C13 | 1.8 |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
LG 22MK400-B 22″ Full-HD Desktop Monitor
LG 24GL600f-B 24″ Full-HD Gaming Monitor
NEC MultiSync E241N 24″ LED IPS Monitor (Black)
- Protecting your eyes from strain and damage – Built-in Low Blue Light technology filters out hazardous blue light emissions whilst Flicker-Free technology eliminates any backlight flickering, thus protecting your eyes against cataracts and macular degeneration without compromise to true-to-life display colour performance.
- Das ergonomische Büro – Die umfassende Höhenverstellbarkeit (110 mm), Schwenk-, Neige- und Pivotfunktion sorgen für die individuelle und passgenaue ergonomische Ausrichtung.
- Business Class Image Quality – Advanced High-Performance IPS (AH-IPS) panel provides the very best viewing angles as well as noticeably better colour reproduction.
- Future-Ready Design – best in form and function design with 3-sided ultra-narrow bezel gives an office a fresh professional interior.
- Your environmental and social responsibility – NEC`s TCO 7 and ENERGY STAR 7 certified display is environmentally designed with minimal hazardous material meeting the growing demand for more sustainable technologies.
NEC MultiSync EA223WM 22″ LED Desktop Monitor (Black)
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- Height-adjust, pivot, tilt and swivel capabilities add flexibility and comfort to your viewing preferences
- Full connectivity, including DisplayPort, DVI-D and VGA inputs
- Touch-sensitive OSD® controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever
- Human and ambient light sensors automatically detect your work conditions to determine the proper display brightness, thereby conserving power
- ECO Mode™ allows you to manually adjust the display’s brightness to your liking, saving power and reducing your energy costs
NEC MultiSync EA271Q 27″ LCD Desktop Monitor
Samsung CFG70 24″ Full-HD Curved Gaming Monitor- LC24RG50FQM
Samsung SR75 27″ WQHD LED Space Monitor – LS27R750QEM
Samsung U28E590D 28″ 4K Professsional Monitor – LU28E590DS
The Samsung UE590 UHD monitor offers PC viewing, gaming and more, all in stunning Ultra HD picture quality. Superb images that boast a staggering 8 million pixels are delivered at a resolution 4x greater than Full HD. See your 4K content the way it was meant to be seen, with realistic detail that makes you feel like you’re really there. Experience a new level of clarity in Ultra High Definition.
