AOC Q32V5CE/BK (QHD) VA Panel 75Hz Monitor
Ask for more info
AOC Q32V5CE/BK (QHD) VA Panel 75Hz Monitor
Screen size (inch)
31.5
Panel resolution
2560×1440
Panel type
VA
USB Hub
✓
USB-C connectivity
USB-C 3.2 x 1 (DP alt mode, upstream, power delivery up to 65 W)
Sync technology (VRR)
Freesync
Speaker power
5 W x 2
Low Blue Light
✓
Categories: AOC Monitor, Computer Monitors
Tags: AOC Monitor, AOC Q32V5CE/BK (QHD) VA Panel 75Hz Monitor, monitor
Description
AOC Q32V5CE/BK (QHD) VA Panel 75Hz Monitor
The AOC Q32V5CE is a 32” VA panel with QHD resolution for comfortable and outstanding viewing experience in a three-side frameless chassis. Ready to boost your productivity with USB-C with Power Delivery up to 65W, 4 USB ports & HDMI, while also offering everything you need for your free time.
QHD Resolution
With 2560 x 1440 resolution, Quad HD (QHD) offers superior picture quality and sharp imagery that reveals the finest details. The widescreen 16:9 aspect ratio provides plenty of space to spread out and work, plus allows you to enjoy games or movies in their original size.
VA Panel
VA Panels (Vertical Alignment) display deeper blacks and a high contrast for extra vivid and bright images.
Power Delivery 65W
USB-C is a rising technology that allows fast data transfer, display signal and power delivery to recharge your devices while working. Through a single slim cable, AOC USB-C technology powers up to 65W, charging conventional low/high power devices (such as your mouse or keyboard), smartphones and laptops.
USB-C
Simplify the connections with one cable only. The USB-C connection provides DisplayPort Alternate Mode for transferring high-resolution video signals from a notebook to the monitor while simultaneously charging the notebook’s battery from the monitor with USB power delivery. Additionally, the USB 3.1 ensures lightning-fast data transmission, so even transferring a 4K movie can be done in less than one minute.
75Hz Refresh Rate
Get the upper edge! With a 75 Hz refresh rate, the display panel draws 75 frames each second. 75 Hz refresh rate is 25% faster than what is offered on most entry level displays at 60 Hz, while still being affordable and delivering those extra frames gamers need to beat their opponents.
1ms MPRT – Moving Picture Response Time
MPRT is an acronym for moving picture response time. MPRT technology disables and enables your monitor backlight during picture changes. Through the reduced time a frame is shown on the monitor, “ghosting” and “blurring” effects are reduced, resulting in a smoother, more “fluid” feeling gaming experience.
| Screen size (inch) | 31.5 |
| Screen size (cm) | 80 |
| Flat / Curved | Flat |
| Display hardness | 6H |
| Panel treatment | Antiglare (AG) |
| Pixel Pitch | 0.2724 |
| Pixels per Inch | 93 |
| Panel resolution | 2560×1440 |
| Resolution name | QHD |
| Aspect ratio | 16:09 |
| Panel type | VA |
| Brightness in nits | 300 |
| Backlight type | WLED |
| Refresh rate | 75 Hz |
| Response time GtG | 4 ms |
| Response time MPRT | 1 ms |
| Static contrast ratio | 3000:01:00 |
| Dynamic contrast ratio | 20M:1 |
| Viewing angle (CR10) | 178/178 |
| Display colours | 16.7 Million |
|
Video Features |
|
| Sync technology (VRR) | Freesync |
| Colour space (sRGB) CIE 1931 % | 122 |
| Colour space (sRGB) CIE 1976 % | 118 |
| Colour space (DCI-P3) CIE 1931 % | 90 |
| Colour space (DCI-P3) CIE 1976 % | 89 |
| Colour space (Adobe RGB) CIE 1931 % | 90 |
| Colour space (Adobe RGB) CIE 1976 % | 96 |
| Colour space (NTSC) CIE 1931 % | 85 |
| Colour space (NTSC) CIE 1976 % | 97 |
| Flicker-Free | ✓ |
| Blue Light Technology | Low Blue Light |
|
Cabinet information |
|
| Bezel type (front) | 3-sided frameless |
| Bezel Colour (front) | Black |
| Bezel finishing (front) | Matt |
| Cabinet colour (backside) | Black |
| Cabinet finishing (backside) | Matt |
| Minimalistic design | ✓ |
| Removable stand | ✓ |
| Speakers | ✓ |
| Speaker power | 5 W x 2 |
| Kensington Lock | ✓ |
| Vesa wallmount | 100×100 |
|
Ergonomic information |
|
| Tilt | 3° ±2° ~ 21° ±2° |
|
Power Consumption |
|
| Power supply | Internal |
| Power source | 100 – 240V 50/60Hz |
| Power consumption on (Energystar test method) in watts | 50 |
| Power consumption on (typical) in watts | 50 |
| Power consumption standby in watts | 0.5 |
|
Connectivity information |
|
| HDMI | HDMI 2.0 x 1 |
| Digital HDCP (HDMI version) | HDCP 2.2 |
| Display Port | DisplayPort 1.4 x 1 |
| USB-C connectivity | USB-C 3.2 x 1 (DP alt mode, upstream, power delivery up to 65 W) |
| USB Hub | ✓ |
| USB downstream ports | 4 |
| USB fast charge port | ✓ |
| Audio Output | Headphone out (3.5mm) |
|
Product Dimensions |
|
| Product dimensions incl. base (H x W x D) | 714.0(W)×517.1(H)×215.0(D) |
| Product dimensions excl. base (L x W x H) | 714.0(W)*418.7(H)*46.1(D) |
| Packaging dimensions (L x W x H) | 980(W)*513(H)*162(D) |
| Gross weight incl. package (in kg) | 10.95 |
| Net weight excl. package (in kg) | 8.52 |
|
Regulatory Compliance |
|
| CB | ✓ |
| CE | ✓ |
| EAC | |
| HDMI cable | 1.5 |
| USB-C to C cable | 1.8 |
| Power Cable | ✓ |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Lenovo 65CFGAC-3UK 23.8″ 2K Resolution Monitor
NEC MultiSync EA224WMi 22″ LED Desktop Monitor (White)
- IPS active matrix LCD provides superior screen performance, including wide viewing angles and lifelike flesh tones
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- 4-way ergonomic design (height-adjust, pivot, tilt & swivel) enhances your viewing comfort
- Integrated USB 2.0 hub easily connects you to your peripherals
- HDMI and DisplayPort inputs provide expanded connectivity with advanced technology
NEC MultiSync EA271Q 27″ LCD Desktop Monitor
NEC MultiSync EX341R 34″ Curved LED Desktop Monitor (Black)
NEC MultiSync P242W 24″ IPS LED Desktop Monitor
- AH-IPS LCD panel with 99.6% coverage of sRGB color space
- Superior screen performance (1000:1 contrast ratio, 1920 x 1200 native resolution, 350 cd/m² brightness)
- Supports internal programmable 14-bit 3D lookup tables (LUTs) for calibration
- 3-port USB hub with DisplaySync ProTM controls two computers with only one keyboard and mouse
- Five programmable Picture Mode profiles for quick access to multiple color spaces
Samsung C27F591FDE 27″ Full-HD Curved Gaming Monitor – LC27R500FHM
Discover a truly immersive viewing experience with the Samsung monitor. Wrapping around your field of vision the 1800R screen — with its 1800mm radius of arc for greater curvature — creates a wider field of view, enhances depth perception, and minimises peripheral distractions to draw you deeper in to your content. So whether it is an online movie, a favourite TV show, or a pulse-racing game, Samsung’s deeper screen curve will fully immerse you in all your multi-media content.
