NEC MultiSync V864Q LCD 86″ 4K UHD Large Format Display
Ask for more info
NEC MultiSync V864Q LCD 86″ 4K UHD Large Format Display
NEC MultiSync® V864Q
LCD 86″ Midrange Large Format Display
| Haze Level | Pro |
| Operating Hours | 24/7 |
| Brightness [cd/m²] | 500 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
Categories: NEC Professional Displays, Professional Displays
Tags: NEC Display, Nec V864Q Display
Description
NEC MultiSync V864Q LCD 86″ 4K UHD Large Format Display
Boosting the viewing experience for digital signage and presentation
For compelling visualisation, NEC’s MultiSync® V864Q couples the best UHD viewing experience with worry free operation, yet at the lowest operational investment.
Stunning “pixel-free” ergonomic viewing is smartly merged with reliable colour reproduction for the most realistic and thrilling images with expanded contrast ratios. Eye-pleasing visibility under common light conditions is guaranteed thanks to the combination of a brightness output of 500 cd/m² with low reflection from the anti-glare surface. The modern and slim design is the perfect fit to complement the surrounding architecture as well as for integration into any application and environment. Open Modular Intelligence (OMi) is the smartest way to deliver tailor-made signage solutions, where scalable computing power is seamlessly embedded into the display.
The 86” MultiSync® V864Q is the perfect choice for life-size advertising in retail stores, leisure and museum environments, hospitality areas and corporate welcome boards as well as for presentations in meeting and conferencing facilities.
Benefits
- Mission-critical 24/7 ready operation – the meticulous selection of industrial-grade components and careful design focused on demanding usage scenarios accompany an impressive and continuous viewer experience.
- Enhanced imaging performance – advanced settings of all relevant visual parameters allow full control of brightness, colour, gamma and uniformity via the SpectraView Engine for precise, natural images.
- Ease of use and operation – smart installation, operation and maintenance functionality ensures accurate performance over the entire lifetime of the display saving time, effort and resources.
- Future-proof signal connectivity and processing – numerous native UHD resolution inputs with 60Hz refresh rate including DisplayPort, HDMI and an option slot for OPS Slot-in PCs, plus automatic upscaling to UHD for other signals, provide “pixel-free viewing“ on a large scale.
- Future Ready with Open Modular Intelligence Expansion – upgrade the power of your display at any time by seamlessly integrating one of NEC’s options for OPS Slot-in PCs, Raspberry Pi compute modules or signal interfaces for content feed and computing.
DISPLAY
| Panel Technology | IPS with Edge LED backlights |
| Active Screen Area (W x H) [mm] | 1,895 x 1,065.9 |
| Screen Size [inch/cm] | 86 / 217 |
| Brightness [cd/m²] | 500, 350 (shipment setting) |
| Contrast Ratio (typ.) | 1200:1 |
| Viewing Angle [°] | 178 / 178 (at contrast ratio > 10:1) |
| Colour Depth [bn] | 1.073 (10bit) |
| Response Time (typ.) [ms] | 8 (grey-to-grey) |
| Haze Level [%] | Pro (28) |
| Supported Orientation | Face Up 1; Landscape; Portrait |
SYNCHRONISATION RATE
| Horizontal Frequency [kHz] | 31.5 – 91.1 |
| Vertical Frequency [Hz] | 24 – 85 |
RESOLUTION
| Native Resolution |
3840 x 2160
|
| Supported Resolutions |
1920 x 1080;1920 x 2160;3840 x 2160;4096 x 2160
|
CONNECTIVITY
| Input Video Digital | 2 x DisplayPort (with HDCP); 3 x HDMI (with HDCP) |
| Input Audio Analogue | 1 x 3,5 mm jack |
| Input Audio Digital | 2 x DisplayPort; 3 x HDMI |
| Input Control | 1 x LAN 100Mbit; 1 x Remote Control (3.5 mm jack); 1 x RS232 |
| Input Data | 1 x microSD (MediaPlayer); 1 x USB 2.0 (Downstream); 1 x USB 2.0 (MediaPlayer); 1 x USB Type-B (Upstream); 2 x USB 2.0 (Compute Module, 1 x 5V/2A powered) |
| Output Video Digital | 1 x DisplayPort (loop through: DisplayPort, OPS slot-in PC) |
| Output Audio Analogue | 1 x 3,5 mm jack |
| Output Control | 1 x LAN 100Mbit |
OPEN MODULAR INTELLIGENCE
| OPS Slot | Slot Technology: Open pluggable specification (NEC / Intel OPS standard) |
| OPS Max. Current / Power Consumption [A / W] | 4.7 / 75 |
| Compute Module Slot | Slot Technology: Compute Module 3 Slot (NEC proprietary standard) |
SENSORS
| Ambient Light Sensor | Integrated, triggered actions programmable |
| Human Sensor | Optional, external, 4-5m range, triggered actions programmable |
| Temperature Sensor | Integrated, 3 sensors, triggered actions programmable |
| NFC Sensor | Integrated, 2cm range, free NEC Android App required |
ELECTRICAL
| Power Consumption Eco/max. [W] | 230 shipping; 300 (max.) |
| Power Savings Mode [W] | < 0.5; < 2 (Networked Standby) |
| Power Management | VESA DPMS |
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
| Operating Temperature [°C] | +0 to +40 |
| Operating Humidity [%] | 20 to 80 |
MECHANICAL
| Dimensions (W x H x D) [mm] | Without stand: 1,928 x 1,099 x 74 |
| Weight [kg] | 57.8 |
| Bezel Width [mm] | 15.3 (left and right); 15.3 (top and bottom) |
| VESA Mounting [mm] | 4 holes; 400 x 400 (FDMI); 600 x 400 (FDMI); M8 |
| Ingress Protection | IP5x (front); IP2x (back) |
| Packaging Dimensions (W x H x D) [mm] | 2,157 x 1,290 x 320 |
| Packaging Weight [kg] | 73.4 |
| Colour Bezel | Pantone 426M (black) |
| Material | Metal |
MEDIAPLAYER
| Supported File Storage / File System | MicroSDHC / FAT16, FAT32; USB 2.0 / FAT16, FAT32 |
| Supported Image Formats | JPG (baseline, progressive, RGB, CMYK); max. resolution 5000 x 5000; PNG (interlace, alpha channel); max. resolution 4000 x 4000 |
| Supported Video Formats | MP4 / MOV / FLV (video H.264, audio MP3, AAC); max. resolution 1080p at 30 Hz, 1080i at 60 Hz; MPG (video mpeg1/2, audio mpeg audio layer2/3, AAC-LC); MP @ ML, MP @ HL; WMV (video H.264, wmv advanced L3, wmv simple / main, audio mp3 wmv std); max. resolution 1080p at 30 Hz, 1080i at 60 Hz |
| Supported Audio Formats | MP3 (MP3); max. bit-rate 320 kBit/s; WAV (LPCM); max. 48 kHz sampling |
AVAILABLE OPTIONS
| Accessories | Feet (ST-801); Speaker (SP-864QSM, SP-TF1); Trolley (PD02MHA); Wall mount (PDW T XL-2) |
| Compute Module Slot | NEC Compute Module; Raspberry Pi Compute Module 1 and 3 |
| OPS Slot | HDBaseT receiver; Intel® Atom, Celeron and Core CPUs; OPS-2C Quad 3G SDI |
GREEN FEATURES
| Energy Efficiency | Ambient light sensor; Carbon savings meter; ECOMode; Energy consumption: 210 kWh/1000 h; Energy efficiency class: G; Local dimming |
ADDITIONAL FEATURES
| Special Characteristics | 12-bit Look Up table; Ambient Light Sensor; AMX NetLinx Support; ASCII Control Commands; Auto ID assignment; Auto tiling function; Automated Email Alert; CEC Support; Cisco Webex Kit compatible; Crestron Connected Support; DICOM Simulation; Display Browser Control; Emergency Notification; HDMI with UHD at 60 Hz; HDR Gamma Support (HLG, PQ); KeyGuide; MediaPlayer with Browser Control; NaViSet Administrator 2; OmniColor Control; OSD rotation for portrait mode; PIN as theft protection; PJLink Support; Powered USB-Port; Removable Logo; Scheduler; Slim LED Indicator; SNMP Support; TileMatrix (10 x 10); User readable log function |
| Colour Versions | optional coloured overframes |
| Safety and Ergonomics | CE; EAC; EMC Class B; FCC; SASO; TÜV GS; UL/C-UL or CSA; VCCI |
| Pixel Failure Class | ISO 9241-307, Class 1 |
| Audio | Integrated Speakers (10 W + 10 W); Optional Speakers (15 W + 15 W) |
| Shipping Content | CD-ROM (User Guides/Manuals); Display; DisplayPort Cable; Remote Control; USB cable |
| Warranty | 3 years warranty incl. backlight; optional 4. + 5. year warranty extension 2 |
| Operating Hours | 24/7 |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
NEC MultiSync C431 43″ LCD Large Format Display
NEC MultiSync C981Q 98″ 4K LED Large Format Display
- Stylish and sleek design allows for easy and unobtrusive integration into any environment
- 350 cd/m² brightness combined with UHD resolution and new anti-reflective screen surface will capture the attention of the audience while allowing for clear visibility in higher ambient light conditions
- Future proof modular expansion options including the ability to integrate Open Pluggable Specification (OPS) or a Raspberry Pi Compute Modules seamlessly into the display
- SpectraView Engine allows for complete color, intensity, gamma or uniformity control for the ultimate imaging performance
- Integrated Media Player allows for audio, video or image playback via USB or SD card
NEC Multisync E436 43″ Large Format Display
- Integrated multimedia USB player makes digital signage simple
- LED backlighting technology reduces power consumption and allows for a slimmer cabinet depth
- Thinner bezel improves display's aesthetics
- 24-Hour On/Off timer maintains power schedules
- Full HD Resolution allows for excellent image quality
- Video signal wake-up function allows for plug and play functionality
- Built-in NTSC/ATSC analog/digital tuner allows for high-definition broadcast capabilities
NEC MultiSync E437Q 43″ 4K LED Large Format Display
- 4K UHD resolution allows for high end visual acuity
- Integrated multimedia USB player makes digital signage simple
- LED backlighting technology reduces power consumption and allows for a slimmer cabinet depth
- Thinner bezel improves display's aesthetics
- 24-Hour On/Off timer maintains power schedules
- Video signal wake-up function allows for plug and play functionality
- Built-in NTSC/ATSC analog/digital tuner allows for high-definition broadcast capabilities
- Built-in, low-profile 10W speakers enhance the experience with superior sound
NEC MultiSync E506 50″ LED Large Format Display
- Integrated multimedia USB player makes digital signage simple
- LED backlighting technology reduces power consumption and allows for a slimmer cabinet depth
- Thinner bezel improves display's aesthetics
- 24-Hour On/Off timer maintains power schedules
- Full HD Resolution allows for excellent image quality
- Video signal wake-up function allows for plug and play functionality
- Built-in NTSC/ATSC analog/digital tuner allows for high-definition broadcast capabilities
Nec MultiSync ME431 LCD 43″ Display
NEC MultiSync V323-2 32″ Large Format Display
NEC UN462VA Professional-Grade Display
NEC's 46" UN462VA sets the standard for quality color reproduction in video wall environments. Direct LED backlighting and factory calibration for intensity, gamma and RGB allows for ideal panel uniformity and an easy out-of-the-box experience. This display is integrated with the proprietary SpectraView Engine, which not only allows for ultimate color control but also allows for increased color calibration capabilities including white copy, self calibration to an external sensor and manual CIE chromaticity adjustment for maximum control when color matters most. This display also includes both a DisplayPort and an HDMI Out connections for daisy chaining signals up to 4K UHD. This new generation of display received a full chassis upgrade with a 3.5mm bezel gap, faster processing times, evolved daisy chain performance, and new TileMatrixing capabilities.
