Optoma HD28e Full HD 3D Bright Projector
Ask for more info
- Optoma HD28e Full HD 3D Bright Projector
- 920 x 1080 Full HD with bright 3800 ANSI lumens
- HDMI extender and USB power supply supported
- Powerful audio with built-in speaker
- ECO+ mode for extended lamp life up to 15,000 hours
Categories: Optoma Projectors, Projectors
Tags: HD28e, OPTOMA PROJECTOR, Projector
Description
-
Optoma HD28e Full HD 3D Bright Projector
The HD28e is the successor to the best selling HD27e projector. Delivering 1080P high resolution with 3800 lumens of brightness, the HD28e provides all the essential features that you need for home entertainment.
Designed with HDMI extender, USB Power and a built-in speaker for quick and simple setup, the HD28e brings up to 15,000 hours of lamp life for great performance over comparable products and is ideal for everyday use.
| Display Technology | DLP |
|---|---|
| Native Resolution | 1080p 1920 x 1080 |
| Brightness | 3800 ANSI Lumens |
| Contrast | 30,000:1 |
| Light Source | Lamp |
| Throw Ratio | 1.47 – 1.62 :1 |
| Lamp Life | 4,000/10,000/15,000(Bright/STD/ Dynamic Black) |
| Zoom Type | 1.1x Manual |
| I/O Connectors | HDMI 1.4a x1, USB-A (for 5V PWR 1.5A) x1, Audio Out 3.5mm x1jack |
| Speaker (Watts) | 3W |
| Keystone Correction | ±40° Vertical |
| Weight (Kg) | 2.8 |
| Dimensions (W x D x H) (mm) | 316 x 243.5 x 106 (without feet), 316 x 243.5 x 108.5 (with feet) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Offset | 116% |
| Projection Screen Size | 28″ to 301″ |
| Projection Lens | F 2.1(Wide.)~ 2.31(Tele), f 15.59~17.14mm |
| Uniformity | 80% |
| 3D Support | Full 3D |
| Horizontal Scan Rate | 15 – 91kHz |
| Vertical Scan Rate | 24 – 85Hz (120Hz for 3D) |
| Displayable Colors | 1073.4 million colors (10 bit) |
| Noise Level | 26dB (Eco mode) |
| Power Supply | 100240V, 5060Hz, auto-switching |
| Power Consumption | <0.5W (standby), 325W (max) |
| RoHS | Compliant |
Optoma HD28e Full HD Home projector Catalog
DISTRIBUTOR – UAE / OMAN / SAUDI / BAHRAIN / KUWAIT
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
BenQ MH550 3500 Lumens 1080p Business Projector
BenQ MH550 3500lm 1080p Business Projector
-
3500 ANSI Lumen High Brightness for Stunning Presentations
-
20,000:1 High Native Contrast for Crisp Readability
-
Dual HDMI inputs for multiplatform digital connectivity
BenQ MH550 Catalog Click here
EPSON EB‐2065 XGA 3LCD Projector
Epson EB‐680S 3500 Lumens XGA Ultra Short-Throw Projector
Key Features
- Up to 93-inch display and outstanding quality: XGA resolution with Epson 3LCD technology
- Reliable: Improved reliability and a longer lamp life
- Wireless Connectivity (Optional): Allows content to be shown from a range of devices
- Long lamp life: Up to 10,000 hours in eco mode
- SMART whiteboard compatible: Designed to work with SMART interactive whiteboards.
Epson EB‐685W WXGA Ultra Short-Throw Projector
Epson EB‐685W WXGA Ultra Short-Throw Projector Features:
- Up to 100-inch display and outstanding quality: HD-ready WXGA resolution with Epson 3LCD technology
- Reliable: Improved reliability and a longer lamp life
- Wireless Connectivity (Optional): Allows content to be shown from a range of devices
- Long lamp life: Up to 10,000 hours in eco mode
- Ultra short throw projection: For maximum installation flexibility
