Optoma ZU506T 4K & HDR laser Projector
Ask for more info
Optoma ZU506T 4K & HDR laser Projector
The world’s smallest & lightest laser projector
4K / HDR Compatible
Robust & Reliable Optoma DURACORE
Categories: Optoma Projectors, Projectors
Tags: OPTOMA PROJECTOR, Optoma ZU506T, Projector
Description
Optoma ZU506T 4K & HDR laser Projector
ZU506T
- The world’s smallest and lightest laser projector*
- The world’s 1st* projector compatible with 4K & HDR
- Optoma DURACORE Technology, IP6X dust resist provides good brightness and reliability
- Up to 30,000 hours** laser light source life and virtually zero maintenance for system
- Amazing color, 99% Rec.709 color gamut coverage to render lifelike images
- Big 1.6x zoom & vertical lens shift with smallest size among competition make it labor and time saving for installation
- Tilt free orientation, including portrait mode
- HDBaseT for easy installation
Focusing on its brightness, world’s smallest and lightest compact design and useful vertical lens shift in the 5,000 to 6,000 lumens class, the ZU506T is offering best value for the entry professional installation market. This projector is perfect for those applications that simply require the brightness level, ease of installation, with minimum maintenance for up to 30,000 hours**. Delivering outstanding reliability, high intensity brightness, compact design, stunning colors and spectacular image quality, The ZU506T is precision engineered to power larger than life experiences.
The ZU506T is the perfect solution for businesses, conference rooms, higher education, auditoriums, exhibitions, digital signage, entertainment venues, projection mapping, and simulation.
*Among comparison for all laser projector in the 5,000 to 6,000 lumens class as of February 2019.
**For ECO mode use, light source life is dependent on many factors, including display mode, usage, environmental conditions and more. Light source brightness will decrease over time.
| Display Technology | DLP |
|---|---|
| Native Resolution | WUXGA 1920 x 1200 |
| Brightness | 5000 ANSI Lumens |
| Contrast | 300,000:1 (w/ Extreme black) |
| Light Source | Laser phosphor |
| Light Source Life | 30,000 hours to 50% brightness (Eco mode) |
| Throw Ratio | 1.4 – 2.24 :1 |
| Zoom Type | 1.6x Manual |
| Lens Shift | +8% (99%~107%) vertical |
| I/O Connectors | HDMIx2 (one MHL), USB power(5V/1.5A), VGA-In 1 x1, Composite x1, Audio-In x1 (Mic), Audio-In x1, Audio out x1, VGA Out x1, 12V Out x1, Kensington Lock x1, RS232 x1, RJ45 x1, HDBaseT x1, VGA In 2 x1, S-Video x1 |
| Speaker (Watts) | 10W x 2 |
| Keystone Correction | ±30° Vertical, ±30° Horizontal |
| Weight (Kg) | 5.5 |
| Dimensions (W x D x H) (mm) | 374 x 302 x 107 (excluded adjustment feet) |
| Aspect Ratio | 16:10 Native, 16:9 and 4:3 Compatible |
| Offset | 99% – 107% |
| Projection Screen Size | 20.8″ – 331.6“ |
| Projection Distance | 1.0 ~ 10 M |
| Projection Lens | F/2.5~3.26; f=20.91~32.62mm, 1.6x Manual Zoom |
| Uniformity | 80% |
| Computer Compatibility | UHD, WUXGA,1080P,UXGA, SXGA+,SXGA ,WXGA+,WXGA,720P,XGA,SVGA,VGA Compression, VESA standards, PC & Macintosh compatible |
| Video Compatibility | 480i/p, 576i/p, 720p/1080i (50/60Hz), 1080p (24/50/60Hz), 2160p(24/50/60Hz) |
| 3D Support | Full 3D – The 3D features of Optoma projectors can only be used with compatible 3D content. Typical applications include use with 3D educational or 3D design and modelling systems. 3D TV broadcast systems, (SKY in the UK), Blu-ray 3D™ and 3D games from the Sony® PS3 or Microsoft® Xbox 360 are now supported as part of the HDMI v1.4a specification. |
| Horizontal Scan Rate | 15.375~91.146 KHz |
| Vertical Scan Rate | 24 – 85Hz |
| Displayable Colors | 1073.4 million colors (10 bit) |
| Noise Level | 31dB (Eco mode) |
| Power Supply | 100240V, 5060Hz, auto-switching |
| Power Consumption | Typ. 321W@110VAC, 310W@220VAC, Eco Standby : <0.5W, Active Standby : <2W |
| 360-operation | Yes |
| Portrait Mode | Yes |
| Projection Method | 360° operation, Portrait mode supported |
| Heat Dissipation | 1,164 BTU/h @220VAC, Max. 1,201 BTU/h @110VAC |
Optoma ZU506T 4K & HDR laser Projector Catalog
DISTRIBUTOR – UAE / OMAN / SAUDI / BAHRAIN / KUWAIT
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Epson EB‐1780w 3000 Lumens WXGA Ultra-Short Throw Projector
Epson EB‐1780w WXGA Ultra-Short Throw Projector Features:
- Exceptional image quality: Equally high white and colour light output of 3,000 lumens
- Horizontal and Vertical Keystone correction: Slides and images can be aligned and distortion corrected
- Lightweight & ultra-slim form factor: Fits in the same bag as a laptop computer
- Free iProjection app: Present wirelessly from a smartphone or tablet
- Split screen capability: Display images from two different sources simultaneously
Epson EB‐1785W 3200 Lumens WXGA Ultra-Short Throw Projector
Epson EB‐1785W 3200 Lumens WXGA Ultra-Short Throw Projector Features:
- Exceptional image quality: Equally high white and colour light output of 3,200 lumens
- Gesture Presenter: Advance through a presentation directly with your hands
- Horizontal and Vertical Keystone correction: Slides and images can be aligned and distortion corrected
- Wireless connectivity & screen mirroring: NFC makes it easy to connect or the projector wirelessly
- Lightweight & ultra-slim form factor: Fits in the same bag as a laptop computer
Epson EB‐680S 3500 Lumens XGA Ultra Short-Throw Projector
Key Features
- Up to 93-inch display and outstanding quality: XGA resolution with Epson 3LCD technology
- Reliable: Improved reliability and a longer lamp life
- Wireless Connectivity (Optional): Allows content to be shown from a range of devices
- Long lamp life: Up to 10,000 hours in eco mode
- SMART whiteboard compatible: Designed to work with SMART interactive whiteboards.
Epson EB‐990U WUXGA Full-HD Projector
Epson EB‐990U 3800 Lumens Full-HD Projector Features:
- Bright and vivid display: Full HD projector offering 3,800 lumens and 15,000:1 contrast ratio
- Minimal maintenance: 10 years’ worth of lessons before maintenance is required 1
- Flexible installation: Horizontal/vertical keystone correction and 1.6x optical zoom
- Enhanced connectivity: Dual HDMI ports; MHL support; RJ-45 Ethernet; optional Wi-Fi
- Collaborative features: iProjection app, split-screen function, moderator function
NEC NP30ZL Short Zoom Projector Lens
Optoma ZH507 DLP Full HD Laser Projector
Optoma ZH507 DLP Full HD Laser Projector
Bright Full HD 1080p DuraCore laser projector 5500 lumens
Versatile 1.6x zoom, vertical lens shift, portrait mode
Ultimate control Crestron, Extron, AMX, PJ-Link and Telnet LAN commands
Long lifetime and high reliability 30,000 hours of virtually maintenance-free operation
Download Catalog PDF Click here>
Sony VPL-VW260/B 1500 Lumens 4K Home Cinema Projector
Seeing is believing: experience the beauty of true 4K HDR
Bring the truly cinematic quality of 4K into your own home with the VPL-VW260ES Home Cinema projector.
Sony's native 4K (4096 x 2160) SXRD panel technology produces true 4K resolution pictures with over four times the quality of Full HD.
Designed for today's home cinema rooms and living spaces, the VPL-VW260ES delivers stunning, detail-packed images with incredibly lifelike colour.
And with high brightness, you’re guaranteed an exceptional picture even in well-lit rooms.
