PHILIPS 272M8CZ/75 Full HD Curved LCD Gaming Monitor
Ask for more info
PHILIPS 272M8CZ/75 Full HD Curved LCD Gaming Monitor
AMD FreeSync™ technology Premium
LCD panel type VA LCD
Backlight type W-LED system
Panel Size 27 inch / 68.6 cm
Display Screen Coating Anti-Glare, 3H, Haze 25%
Effective viewing area 597.89 (H) x 336.31 (V) – at a 1500R curvature*
Aspect ratio 16:9
Optimum resolution 1920 x 1080 @ 165 Hz
Pixel Density 82 PPI
Categories: Computer Monitors, Gaming Monitor, Philips Monitor
Tags: monitor, PHILIPS 272M8CZ/75, PHILIPS Monitor
Description
PHILIPS 272M8CZ/75 Full HD Curved LCD Gaming Monitor
This FHD curved Momentum monitor gets you in the moment. AMD FreeSync™ and 165Hz fast refresh rate give flawlessly smooth entertainment experience for playing games and watching movies. Ultra Wide-color and HDR give vibrant image quality.
Curved display design for more immersive experience
AMD FreeSync™ Premium; tear free, stutter free, fluid gaming
165Hz refresh rates for ultra-smooth, brilliant images
1ms (MPRT) fast response for crisp image and smooth gameplay
VA display delivers awesome images with wide viewing angles
High Dynamic Range (HDR) for more lifelike colorful visuals
LowBlue Mode for easy on-the-eyes productivity
Less eye fatigue with Flicker-free technology
SmartImage game mode optimized for gamers
| Brand | Philips |
| Model Number | 272M8CZ |
| Screen Size | 27 Inch |
| Screen Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Touch Screen | No |
| Color | Black |
| weight | 6.80 kg |
| AMD FreeSync™ technology | Premium |
| LCD panel type | VA LCD |
| Backlight type | W-LED system |
| Display Screen Coating | Anti-Glare |
| Pixel Density | 82 PPI |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Signal Input | DisplayPort 1.4 x 1 HDMI 2.0 x 2 |
| User convenience | Power On/Off Menu/OK Brightness/UP Input/Down SmartImage game/Back |
| Other convenience | Kensington lock VESA mount (100x100mm) |
| Package Dimension (W, H, L ) in cm | 68.3 x 52.5 x 24.9 |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
LG 24MK430H-B 24″ Full-HD IPS Desktop Monitor
NEC MultiSync E232WMT LED IPS Multi-Touch Monitor (Black)
NEC MultiSync EA271Q 27″ LCD Desktop Monitor
NEC MultiSync PA271Q 27″ LCD Desktop Monitor with SpectraView Engine
- 98.5% coverage of AdobeRGB color space and 81.1% coverage of Rec 2020
- Superior screen performance (1500:1 contrast ratio, 2560x1440 native resolution, 350cd/m2 brightness)
- 14-bit 3D internal programmable lookup tables (LUTs) for calibration
- Picture in Picture and Picture by Picture modes increase productivity by displaying two sources simultaneously
- MultiProfiler™ software provides complete control over the five picture modes, including the loading of any ICC profile directly into the monitor for optimal color space matching
- DisplaySync ProTM controls three computers with only one keyboard and mouse
- Wide connectivity includes both regular and Mini DisplayPort with 10-bit support, 10-bit HDMI, and USB Type-C with 30W of power delivery
- Human Sensor saves power when not in use
- DisplayPort cable compatibility notice
