AOC U34G3XM 34″ VA (WQHD) Gaming Monitor
Ask for more info
AOC U34G3XM 34″ VA (WQHD) Gaming Monitor
- 3440 x 1440 (WQHD)
- AdaptiveSync
- 144Hz
- 1ms
- HDR 10
- VA
Description
AOC U34G3XM 34″ VA (WQHD) Gaming Monitor
AOC’s 34” VA-panel U34G3XM monitor in 21:9 Ultrawide resolution (3440×1440 pixels) – enhanced with HDR10 for greater colour depth and contrast ratio – provides an incredible and captivating gaming experience, immersing you within a gaming world with stunning

Expand your perspective with an ultra wide view in Quad HD
With 3440 x 1440 resolution, Wide Quad HD (WQHD) offers superior picture quality and crisp imagery that reveals every detail. The widescreen 21:9 aspect ratio is perfect for watching movies in an expansive format or immersing yourself in the latest game, plus it offers more space when it’s time to work.

A universally respected anti-tearing solution
Gaming shouldn’t be a choice between choppy gameplay or broken frames. Get fluid, artifact-free performance at virtually any framerate with Adaptive-Sync technology, smooth quick refresh and ultra-fast response time.

Enjoy top-tier gaming performance
With a 144Hz refresh rate , your display will be equipped to perform at the pro gaming standard. Enjoy an ultra-smooth experience with no visible screen blur to ensure you’re always prepped to win.

Illuminate your visuals
Enjoy an immersive visual experience with HDR 10, the industry-standard high dynamic range for delivering a rich palette of colors, brightness, and contrast that far exceeds the capabilities of ordinary monitors, engaging your senses and creatively inspiring you.

See more and see it clearer
Break away from the shackles of bezels with AOC’s 3-Sided Frameless Design monitors. This virtually frameless monitor has extremely narrow bezel around a stunning screen. When used as part of a multi-monitor setup it offers a near-seamless and elegant transition between screens. Beauty, form, and function. Isn’t it time you broke free from your bezels?

Engineered for better visual experiences
VA displays deliver 178/178-degree viewing angles while maintaining consistent image quality and colors from all viewing positions. You can also view your spreadsheets or weekend movies from virtually any angle without compromising color uniformity.

Multitask like it was nothing
Picture-in-Picture and Picture-by-Picture empowers you to multitask likeit was nothing. These features display and fine-tune content from different PCs sources onto your screen at once, making it much easier to work on multiple projects at the same time.

Connectable with other devices
This AOC monitor provides convenient connectivity options, with both HDMI and DisplayPort support to suit both professionals and home users. HDMI represents the leading digital video, audio, and data interface for high speed connections between ultra high-definition displays and a wide range of consumer electronics, including providing support for modern gaming consoles and PCs. DisplayPort allows for a range of devices to quickly and easily connect to your screen, delivering higher resolution, faster refresh rate and video transmissions free from input lag.
Specifications
| Model name | U34G3XM |
| Panel | 34″ (VA) |
| Pixel Pitch (mm) | 0.23175 (H) × 0.23175 (V) |
| Effective Viewing Area (mm) | 797.22 (H) × 333.72 (V) |
| Brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typical) 80 Million : 1 (DCR) |
| Response Time | 1ms (MPRT) |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) (CR > 10) |
| Color Gamut | NTSC 104% (CIE1976) / sRGB 121% (CIE1931) / DCI-P3 95% (CIE1976) |
| Color Accuracy | Delta E < 2 |
| Optimum Resolution | 3440 × 1440 @ 144Hz – DisplayPort1.4 3440 × 1440 @ 100Hz – HDMI2.0 |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Signal Input | HDMI 2.0 × 2 / DisplayPort 1.4 × 1 |
| HDCP Version | HDMI: 2.2 / DisplayPort: 2.2 |
| USB Hub | USB 3.2 Gen1× 4 |
| Power Supply | 100 – 240V~1.5A, 50 / 60Hz |
| Power Consumption (typical) | 45W |
| Speakers | no |
| Line in & Earphone | Earphone |
| Wall-Mount | 100 x 100mm |
| Adjustable Stand | Height: 130mm, Swivel: -23°~ 23°, Tilt: -5° ~ 23° |
| Product without Stand (mm) | 370.7 (H) × 817.4 (W) × 55.7 (D) |
| Product with Stand (mm) | 399.4~529.4 (H) × 817.4 (W) × 339.6 (D) |
| Product without Stand (kg) | 6.48 |
| Product with Stand (kg) | 8.14 |
| Cabinet Color | Black & Red |
| Regulatory Approvals | CE / CB / FCC / BSMI |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
NEC MultiSync EA224WMi 22″ LED Desktop Monitor (Black)
- IPS active matrix LCD provides superior screen performance, including wide viewing angles and lifelike flesh tones
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- 4-way ergonomic design (height-adjust, pivot, tilt & swivel) enhances your viewing comfort
- Integrated USB 2.0 hub easily connects you to your peripherals
- HDMI and DisplayPort inputs provide expanded connectivity with advanced technology
NEC MultiSync EX341R 34″ Curved LED Desktop Monitor (Black)
NEC MultiSync P212 21″ 4:3 Desktop Monitor (Black)
- IPS LCD panel with nearly full coverage of sRGB color space
- Superior screen performance (1500:1 contrast ratio, 1600 x 1200 native resolution, 440 cd/m² brightness)
- Includes internal programmable 14-bit 3D lookup tables (LUTs) for calibration 3-port USB 3.0 hub
- Five programmable Picture Mode profiles for quick access to multiple color spaces
- Wide connectivity includes DisplayPort, VGA, HDMI and DVI-D inputs
NEC MultiSync P242W 24″ IPS LED Desktop Monitor
- AH-IPS LCD panel with 99.6% coverage of sRGB color space
- Superior screen performance (1000:1 contrast ratio, 1920 x 1200 native resolution, 350 cd/m² brightness)
- Supports internal programmable 14-bit 3D lookup tables (LUTs) for calibration
- 3-port USB hub with DisplaySync ProTM controls two computers with only one keyboard and mouse
- Five programmable Picture Mode profiles for quick access to multiple color spaces
NEC MultiSync PA271Q 27″ LCD Desktop Monitor with SpectraView Engine
- 98.5% coverage of AdobeRGB color space and 81.1% coverage of Rec 2020
- Superior screen performance (1500:1 contrast ratio, 2560x1440 native resolution, 350cd/m2 brightness)
- 14-bit 3D internal programmable lookup tables (LUTs) for calibration
- Picture in Picture and Picture by Picture modes increase productivity by displaying two sources simultaneously
- MultiProfiler™ software provides complete control over the five picture modes, including the loading of any ICC profile directly into the monitor for optimal color space matching
- DisplaySync ProTM controls three computers with only one keyboard and mouse
- Wide connectivity includes both regular and Mini DisplayPort with 10-bit support, 10-bit HDMI, and USB Type-C with 30W of power delivery
- Human Sensor saves power when not in use
- DisplayPort cable compatibility notice
Samsung U28E590D 28″ 4K Professsional Monitor – LU28E590DS
The Samsung UE590 UHD monitor offers PC viewing, gaming and more, all in stunning Ultra HD picture quality. Superb images that boast a staggering 8 million pixels are delivered at a resolution 4x greater than Full HD. See your 4K content the way it was meant to be seen, with realistic detail that makes you feel like you’re really there. Experience a new level of clarity in Ultra High Definition.
