AOC U28G2X 28″ 4K Gaming Monitor
Ask for more info
AOC U28G2X 28″ 4K Gaming Monitor
- 3840 × 2160 (UHD)
- DisplayHDR 400
- 144Hz
- 1ms
- IPS
- HDMI
Categories: AOC Monitor, Computer Monitors, Gaming Monitor
Tags: AOC GAMING MONITOR, AOC U28G2X 28" 4K Gaming Monitor, gaming monitor
Description
AOC U28G2X 28″ 4K Gaming Monitor
Experience an immersive gaming experience with U28G2X. The 28” 4K Ultra HD IPS panel display is equipped with DisplayHDR 400 with 98% DCI-P3 gamut, delivering lifelike color reproduction with wide viewing angles. Its 144 Hz refresh rate, 1ms response time and FreeSync

Brilliant visuals with ultra detailed pictures
4K Ultra High-Definition (3840 x 2160) resolution delivers ultra-crisp picture quality and allows users to see more on the screen at one time. This provides more screen ‘real estate’ and also shows more detail for sharper and more brilliant images. Whether working on the next beautiful photo, design, or even just used for productivity, users will marvel at the true, crisp image that only a UHD display can provide.

Designed with wide viewing angles
IPS displays deliver 178/178-degree viewing angles while maintaining consistent image quality and colors from all viewing positions. You can also view your spreadsheets or weekend movies from virtually any angle without compromising color uniformity.

Enjoy top-tier gaming performance
With a 144Hz refresh rate , your display will be equipped to perform at the pro gaming standard. Enjoy an ultra-smooth experience with no visible screen blur to ensure you’re always prepped to win.

Instant response times
A pixel response time of 1ms MPRT means speed without the smear for an enhanced gaming experience. Fast-moving action and dramatic transitions will be rendered smoothly without the annoying effects of ghosting. Choose the right path to gaming success, and never let a slow display stop you.

FreeSync Premium delivers ultra-smooth tear-free gaming
Screen tearing and stuttering doesn’t only harm gaming performance, it also destroys immersion. AMD FreeSync Premium addresses this by keeping your monitor’s refresh rate synced with your processor’s.

VESA Certified DisplayHDR 400
VESA-certified DisplayHDR 400 delivers a significant step-up from normal SDR displays. Unlike, other ‘HDR compatible’ screens, true DisplayHDR 400 produces astonishing brightness, contrast and colors. With global dimming and peak brightness up-to 400 nits, images come to life with notable highlights while featuring deeper, more nuanced blacks. It renders a fuller palette of rich new colors, delivering a visual experience that engages your senses.

Multitask like it was nothing
Picture-in-Picture and Picture-by-Picture empowers you to multitask likeit was nothing. These features display and fine-tune content from different PCs sources onto your screen at once, making it much easier to work on multiple projects at the same time.

See more and see it clearer
Break away from the shackles of bezels with AOC’s 3-Sided Frameless Design monitors. This virtually frameless monitor has extremely narrow bezel around a stunning screen. When used as part of a multi-monitor setup it offers a near-seamless and elegant transition between screens. Beauty, form, and function. Isn’t it time you broke free from your bezels?

Connectable with other devices
This AOC monitor provides convenient connectivity options, with both HDMI and DisplayPort support to suit both professionals and home users. HDMI represents the leading digital video, audio, and data interface for high speed connections between ultra high-definition displays and a wide range of consumer electronics, including providing support for modern gaming consoles and PCs. DisplayPort allows for a range of devices to quickly and easily connect to your screen, delivering higher resolution, faster refresh rate and video transmissions free from input lag.
| Model name | U28G2X |
| Panel | 28″ (IPS LCD) |
| Pixel Pitch (mm) | 0.16 (H) x 0.16 (V) |
| Effective Viewing Area (mm) | 620.9 (H) x 341.28 (V) |
| Brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typical) |
| Response Time | 1ms |
| Viewing Angle | 178° (H) / 178° (V) (CR > 10) |
| Color Gamut | NTSC 108% (CIE1976) / sRGB 122% (CIE1931) / DCI-P3 93% (CIE1976) |
| Color Accuracy | – |
| Optimum Resolution | 3840 x 2160 @ 144Hz – DisplayPort1.4 3840 x 2160 @ 60Hz – HDMI2.0 |
| Display Colors | 16.7 Million |
| Signal Input | HDMI 2.0 x 2 DisplayPort 1.4 x 2 |
| HDCP Version | HDMI: 2.2, DisplayPort: 2.2 |
| USB Hub | no |
| Power Supply | 100 – 240V ~ 1.5A, 50 / 60Hz |
| Power Consumption (typical) | 45W |
| Speakers | no |
| Line in & Earphone | – |
| Wall-Mount | 100mm x 100mm |
| Adjustable Stand | Height: 130mm, Pivot: 0°~90° ± 2°, Swivel: -30° ~30°, Tilt: -5° ~ 23° |
| Product without Stand (mm) | 368.5 (H) x 636.4 (W) x 53.0 (D) |
| Product with Stand (mm) | 401.9~531.9 (H) x 636.4 (W) x 227.4 (D) |
| Product without Stand (kg) | 4.81 |
| Product with Stand (kg) | 6.15 |
| Cabinet Color | Black & Red |
| Regulatory Approvals | RCM / MEPS / CE / CB / FCC |
| *U28G2X has been upgraded to AMD Freesync Premium version since September.20.2021 (manufactured date) |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Lenovo 65DFKAC1UK 23.8″ Full-HD FreeSync Monitor
-
Designed keeping style and functionality in mind, this sleek Lenovo L24e-20 monitor is all set to give you an incredible viewing experience. With the 23.8” NearEdgeless design and a 178°/178° wide viewing angle, the Lenovo L24e-20 monitor enables you to enjoy content consumption activities on a magnificent canvas. The TÜV Low Blue Light certification and flicker-free display reduces eye strain and makes long viewing hours comfortable. Also, you can adjust the monitor the way you want with the Quick Release Tilt Stand or mount it on a wall with VESA compatible slots to make extra desk-space. Plug in your gaming console, media player, or any other streaming device simultaneously with the multiple connectivity options.
NEC MultiSync E232WMT LED IPS Multi-Touch Monitor (Black)
NEC MultiSync E241N 24″ LED IPS Monitor (Black)
- Protecting your eyes from strain and damage – Built-in Low Blue Light technology filters out hazardous blue light emissions whilst Flicker-Free technology eliminates any backlight flickering, thus protecting your eyes against cataracts and macular degeneration without compromise to true-to-life display colour performance.
- Das ergonomische Büro – Die umfassende Höhenverstellbarkeit (110 mm), Schwenk-, Neige- und Pivotfunktion sorgen für die individuelle und passgenaue ergonomische Ausrichtung.
- Business Class Image Quality – Advanced High-Performance IPS (AH-IPS) panel provides the very best viewing angles as well as noticeably better colour reproduction.
- Future-Ready Design – best in form and function design with 3-sided ultra-narrow bezel gives an office a fresh professional interior.
- Your environmental and social responsibility – NEC`s TCO 7 and ENERGY STAR 7 certified display is environmentally designed with minimal hazardous material meeting the growing demand for more sustainable technologies.
NEC MultiSync EA224WMi 22″ LED Desktop Monitor (White)
- IPS active matrix LCD provides superior screen performance, including wide viewing angles and lifelike flesh tones
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- 4-way ergonomic design (height-adjust, pivot, tilt & swivel) enhances your viewing comfort
- Integrated USB 2.0 hub easily connects you to your peripherals
- HDMI and DisplayPort inputs provide expanded connectivity with advanced technology
NEC MultiSync P212 21″ 4:3 Desktop Monitor (Black)
- IPS LCD panel with nearly full coverage of sRGB color space
- Superior screen performance (1500:1 contrast ratio, 1600 x 1200 native resolution, 440 cd/m² brightness)
- Includes internal programmable 14-bit 3D lookup tables (LUTs) for calibration 3-port USB 3.0 hub
- Five programmable Picture Mode profiles for quick access to multiple color spaces
- Wide connectivity includes DisplayPort, VGA, HDMI and DVI-D inputs
Samsung CHG90 49″ Curved Gaming Monitor – LC49HG90DMM
Sharp LL-S201A 20″ Full-HD Multi-Touch Monitor
20-Inch-Class Full HD LCD Monitor with Extreme Touch Sensitivity
Introducing a highly responsive touchscreen monitor that brings a new dimension of interactive functionality to the workplace. This 20-inch-class touchscreen LCD panel delivers full HD resolution with performance-enhancing UV2A technology. Its 10-point multi-touch screen provides extremely quick response for writing and touch gestures. When connected to a device running Windows® 8, the monitor serves as a beautifully intuitive interface.
