Palit GeForce RTX 3080 GamingPro OC 12GB Graphic Card
Ask for more info
Graphic GeForce RTX 3080 GamingPro OC 12GB Graphic card
GeForce RTX 3080
12GB/384bit
GDDR6X
HDMI 2.1 / DisplayPort
Description
Palit GeForce RTX 3080 GamingPro OC 12GB Graphic card
Best Graphic card for gaming on Pc ideal for most of RTX related games
Palit GeForce RTX™ 3080 GamingPro OC 12GB delivers stunning visuals, incredibly fast frame rates, and AI acceleration for gaming and creative applications. Equipped with Triple A Die Casting Plate Kit and Advanced TurboFan 3.0, the model brings amazing thermal performance. Combining an iron-black and silver-grey design with ARGB, the card also allows customized lighting effects to suit gamers’ own style.
The GeForce RTX™ 3080 12GB delivers the ultra performance that gamers crave, powered by Ampere—NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture. It’s built with enhanced RT Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and superfast G6X memory for an amazing gaming experience.
This GeForce RTX™ 3080 12GB graphics card with LHR (lite hash rate) delivers 52 MH/s ETH hash rate (est.).
Palit RTX 3080 GamingPro OC 12GB Graphic card Specification
| Memory Amount | 12GB |
| Memory Interface | 384bit |
| DRAM Type | GDDR6X |
| Graphics Clock | 1260 MHz |
| Boost Clock | 1740 MHz |
| Memory Clock | 19 Gbps |
| CUDA Cores | 8960 |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 912 |
| Microsoft DirectX | Microsoft DirectX® 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Bus Support | PCI-E 4.0 |
| HDMI | HDMI 2.1 |
| DisplayPort | DP1.4a x 3 |
| Maximum Digital Resolution | 7680×4320 |
| Height | 2.7 slot |
| Board Size | 294 x 112 x 60 mm |
| Graphics Card Power | 350W |
| Minimum Recommended System Power | 750W |
| Supplementary Power Connectors | 8-pin X2 |
| Accessory | Manual, Power Cable, VGA Holder |
Graphic GeForce RTX 3080 GamingPro OC 12GB Graphic card Best Graphic card for gaming on Pc ideal for most of RTX related games Buy- Dubai UAE, Oman, Kuwait Graphic GeForce RTX 3080 GamingPro OC 12GB Graphic card Click link for more details
Reviews (0)
Be the first to review “Palit GeForce RTX 3080 GamingPro OC 12GB Graphic Card” Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
MSI GeForce RTX 3080 SUPRIM 12G LHR Graphic Card
MSI GeForce RTX 3080 SUPRIM X 12G LHR Graphic Card
MSI GeForce RTX 3080 Ti VENTUS 3X 12G OC Graphic Card
MSI GeForce RTX 3090 SUPRIM 24G Graphic Card
MSI GeForce RTX 3090 VENTUS 3X 24G OC Graphic Card
PNY GeForce RTX 4060 8GB VERTO Dual Fan DLSS 3 Graphic Card
PNY GeForce RTX 4060 8GB VERTO Dual Fan DLSS 3 Graphic Card
- PCI Express-compliant motherboard with one dual width x16 graphics slot (x8 active)
- One 8-pin supplementary power connectors
- 550 W or greater system power supply2
- Microsoft Windows® 11 64-bit, Windows 10 (November 2018 or later) 64-bit, Linux 64-bit
- Internet connection1
PNY NVIDIA V2 P1000 Graphic Card
PNY NVIDIA® T400 4GB LowProfile Graphic Card
PNY NVIDIA® T400 4GB LowProfile Graphic Card
| CUDA Cores | 384 |
| GPU Memory | 4 GB GDDR6 |
| Peak FP32 Performance | 1.094 TFLOPS |
| Memory Interface | 64-bit |
| Memory Bandwidth | 80 GB/s |
| Max Power Consumption | 30 W |
| System Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Display Connectors | 3x mDP |
| Form Factor | Low-Profile Single Slot |
| Thermal Solution | Active Fansink |

Reviews
There are no reviews yet.