Biostar AMD Radeon RX6700XT 12GB Graphic Card
Ask for more info
Biostar AMD Radeon RX6700XT 12GB Graphic Card
AMD Radeon RX6700XT GPU
– 12GB GDDR6, 192bit memory interface
– 3 Display port/HDMI output
– AMD RDNA2 Architecture
– AMD FreeSync Technology
– AMD FidelityFX
– Radeon™ VR Ready Premium
– Radeon Image Sharpenling
– Radeon Anti-Lag
– DirectX® 12 and Vulkan support
– PCI Express 4.0 Support
Categories: Biostar, Biostar Graphic Cards, Graphic Card
Tags: Biostar Graphic Card, Graphic Card, RX6700XT
Description
Biostar AMD Radeon RX6700XT 12GB Graphic Card
Best Graphic card for gaming on Pc ideal for most of AMD related games
| GPU | Radeon RX6700XT |
| PRODUCT CERTIFICATION | DirectX 12 |
| PRODUCT FEATURES | Display port PCI-E 4.0 |
| ENGINE CLOCK | 2321/2424/2581MHz |
| MEMORY CLOCK | 16Gbps |
| MEMORY SIZE | 12GB |
| MEMORY TYPE | DDR6 |
| MEMORY BUS | 192-bit |
| INTERFACE | Support PCI-E 4.0 |
| OUTPUT | HDMI Display Port |
| ACCESSORIES | 1 x Quick Guide |
| OS SUPPORT | Windows 7 – 64-Bit Edition Linux x86_64 Windows 10 – 64-Bit Edition Windows 8.1 64bit |
Biostar AMD Radeon RX6700XT 12GB Graphic Card for Best Graphic card for gaming on Pc ideal for most of AMD related games Buy- Dubai UAE, Oman, Kuwait Click link for more details
Reviews (0)
Be the first to review “Biostar AMD Radeon RX6700XT 12GB Graphic Card” Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
MSI GeForce RTX 3060 Ti AERO ITX 8G LHR Graphic Card
MSI GeForce RTX 3060 Ti GAMING TRIO PLUS 8G LHR Graphic Card
MSI GeForce RTX 3070 Ti SUPRIM X 8G Graphic Card
MSI GeForce RTX 3080 SUPRIM X 12G LHR Graphic Card
MSI GeForce RTX 3080 VENTUS 3X PLUS 12G OC LHR Graphic Card
MSI Radeon RX 6800 XT 16G Graphic Card
PNY NVIDIA® T400 4GB LowProfile Graphic Card
PNY NVIDIA® T400 4GB LowProfile Graphic Card
| CUDA Cores | 384 |
| GPU Memory | 4 GB GDDR6 |
| Peak FP32 Performance | 1.094 TFLOPS |
| Memory Interface | 64-bit |
| Memory Bandwidth | 80 GB/s |
| Max Power Consumption | 30 W |
| System Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Display Connectors | 3x mDP |
| Form Factor | Low-Profile Single Slot |
| Thermal Solution | Active Fansink |

Reviews
There are no reviews yet.