PNY GeForce® GTX 1650 4GB Dual Fan Low Profile Graphic Card
Ask for more info
PNY GeForce® GTX 1650 4GB Dual Fan Low Profile Graphic Card
- Based on Turing Architecture
- NVIDIA GeForce Experience™
- NVIDIA Ansel
- NVIDIA Highlights
- Game Ready Drivers
- Microsoft® DirectX® 12 API, Vulkan API, OpenGL 4.6
- HDCP 2.2
- NVIDIA GPU Boost™
Categories: PNY, PNY Graphic Cards
Tags: Graphic Card, PNY GeForce® GTX 1650 4GB, PNY Graphic Card
Description
PNY GeForce® GTX 1650 4GB Dual Fan Low Profile Graphic Card
The GeForce® GTX 1650 is built with the breakthrough graphics performance of the award-winning NVIDIA Turing architecture. With up to 2X the performance of the GeForce GTX 950, it’s a supercharger for today’s most popular games, and even faster with modern titles.
GeForce GTX 1650 graphics cards are designed to deliver a powerful combination of gaming innovation, next-gen graphics, and quiet, power-efficient operation.
Easily upgrade your PC and get game ready with performance that’s up to 2X the GeForce GTX 950 and up to 70% faster than the GTX 1050 on the latest games.
MINIMUM SYSTEM REQUIREMENTS
- PCI Express-compliant motherboard with one dual-width x16 graphics slot
- 300 W or greater system power supply2
- 1.5GB available hard-disk space
- 4GB system memory (8GB or higher recommended)
- Microsoft Windows 10 (April 2018 Update or later), Windows 7 64-bit, Linux 64-bit
- Internet connection3
| Product Specifications | |
| PNY Part Number | VCG16504D6DFPPB |
| UPC Code | 751492637396 |
| CUDA Cores | 896 |
| Clock Speed | 1410 MHz |
| Boost Speed | 1590 MHz |
| Memory Speed (Gbps) | 12 |
| Memory Size | 4GB GDDR6 |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 192 |
| TDP | 75 W |
| NVLink | Not Supported |
| Outputs | DisplayPort 1.4 (x2), HDMI 2.0b |
| Multi-Screen | Yes |
| Resolution | 7680 × 4320 @60Hz (Digital)1 |
| Power Input | One 6-Pin |
| Bus Type | PCI-Express 3.0 ×16 |
| Card Dimensions | 6.69″ x 4.41″ x 1.57″; Dual-Slot |
| Box Dimensions | 12.39″ x 2.26″ x 7.13″ |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
MSI GeForce RTX 3060 Ti AERO ITX 8G LHR Graphic Card
MSI GeForce RTX 3080 Ti VENTUS 3X 12G OC Graphic Card
MSI GeForce RTX 3090 GAMING X TRIO 24G Graphic Card
MSI Radeon RX 6800 XT 16G Graphic Card
MSI Radeon RX 6900 XT 16G Graphic Card
PNY GeForce RTX 4060 8GB XLR8 Gaming VERTO DLSS 3 Graphic Card
PNY GeForce RTX 4060 8GB XLR8 Gaming VERTO DLSS 3 Graphic Card
- PCI Express-compliant motherboard with one dual width x16 graphics slot (x8 active)
- One 8-pin supplementary power connectors
- 550 W or greater system power supply2
- Microsoft Windows® 11 64-bit, Windows 10 (November 2018 or later) 64-bit, Linux 64-bit
- Internet connection1
PNY NVIDIA V2 P1000 Graphic Card
PNY NVIDIA® T400 4GB LowProfile Graphic Card
PNY NVIDIA® T400 4GB LowProfile Graphic Card
| CUDA Cores | 384 |
| GPU Memory | 4 GB GDDR6 |
| Peak FP32 Performance | 1.094 TFLOPS |
| Memory Interface | 64-bit |
| Memory Bandwidth | 80 GB/s |
| Max Power Consumption | 30 W |
| System Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Display Connectors | 3x mDP |
| Form Factor | Low-Profile Single Slot |
| Thermal Solution | Active Fansink |
