AOC 27V5C/BK Full HD IPS Panel 75Hz Monitor
Ask for more info
AOC 27V5C/BK Full HD IPS Panel 75Hz Monitor
Screen size (inch)
27
Panel resolution
1920×1080
Panel type
IPS
Refresh rate
75 Hz
Sync technology (VRR)
Freesync
Height adjustable Stand
130mm
USB-C connectivity
USB-C 3.2 x 1 (DP alt mode, upstream, power delivery up to 65 W)
USB Hub
✓
Categories: AOC Monitor, Computer Monitors
Tags: AOC 27V5C/BK Full HD IPS Panel 75Hz Monitor, AOC Monitor, monitor
Description
AOC 27V5C/BK Full HD IPS Panel 75Hz Monitor
The AOC 27V5C is a three-side frameless chassis hiding a 27” IPS panel with FHD resolution for comfortable and outstanding viewing experience. Get complete connectivity options with USB-C with Power Delivery up to 65W, 4 USB ports, HDMI & DisplayPort support. Log in is easy and secure thanks to Windows Hello.
FHD Resolution
Want to watch a Blu-ray movie in full quality, enjoy games in high resolution or read crisp text in office applications? Thanks to its Full HD resolution of 1920 x 1080 pixels, this monitor lets you do just that. Whatever you are viewing, with Full HD it will be displayed in rich detail without requiring a high-end graphics card or consuming a lot of your system’s resources.
IPS Panel
IPS panel ensures an excellent viewing experience with lifelike yet brilliant and accurate colours. Colours look consistent no matter from which angle you look at the display
Power Delivery 65W
USB-C is a rising technology that allows fast data transfer, display signal and power delivery to recharge your devices while working. Through a single slim cable, AOC USB-C technology powers up to 65W, charging conventional low/high power devices (such as your mouse or keyboard), smartphones and laptops.
75Hz Refresh Rate
Get the upper edge! With a 75 Hz refresh rate, the display panel draws 75 frames each second. 75 Hz refresh rate is 25% faster than what is offered on most entry level displays at 60 Hz, while still being affordable and delivering those extra frames gamers need to beat their opponents.
Height adjustable Stand
Raise or lower the screen to suit each individual’s height and seating preferences. The easy-to-adjust stand ensures hours of comfort.
Pivot function
Thanks to its pivot function, your monitor can be rotated by 180° from landscape into portrait mode, especially useful for desktop publishing.
Full Ergonomics
Feel the comfort! AOC’s height, tilt and swivel-adjustable stands help you find the most comfortable and healthy position.
| Screen size (inch) | 27 |
| Screen size (cm) | 68.6 |
| Flat / Curved | Flat |
| Display hardness | 3H |
| Panel treatment | Antiglare (AG) |
| Pixel Pitch | 0.3114 |
| Pixels per Inch | 82 |
| Panel resolution | 1920×1080 |
| Resolution name | FHD |
| Aspect ratio | 16:09 |
| Panel type | IPS |
| Brightness in nits | 300 |
| Backlight type | WLED |
| Refresh rate | 75 Hz |
| Response time GtG | 4 ms |
| Response time MPRT | 1 ms |
| Static contrast ratio | 1000:01:00 |
| Dynamic contrast ratio | 20M:1 |
| Viewing angle (CR10) | 178/178 |
| Display colours | 16.7 Million |
|
Video Features |
|
| Flicker-Free | ✓ |
| Blue Light Technology | Low Blue Light |
|
Cabinet information |
|
| Bezel type (front) | 3-sided frameless |
| Bezel Colour (front) | Black |
| Bezel finishing (front) | Matt |
| Cabinet colour (backside) | Black |
| Cabinet finishing (backside) | Matt |
| Minimalistic design | ✓ |
| Removable stand | ✓ |
| Speakers | ✓ |
| Speaker power | 3 W x 2 |
| Kensington Lock | ✓ |
| Vesa wallmount | 100×100 |
|
Ergonomic information |
|
| Tilt | 3° ±2° ~ 21° ±2° |
| Height adjust (mm) | 130mm |
| Swivel | 28° ±2° ~28° ±2° |
| Pivot | ✓ |
|
Sustainability |
|
| Recycable packaging material | 100 % recycable |
|
Power Consumption |
|
| Power supply | Internal |
| Power source | 100 – 240V 50/60Hz |
| Power consumption standby in watts | 0.5 |
| Power consumption off in watts | 0.3 |
| Energy class | F |
|
Connectivity information |
|
| HDMI | HDMI 1.4 x 1 |
| Display Port | DisplayPort 1.2 x 1 |
| USB-C connectivity | USB-C 3.2 x 1 (DP alt mode, upstream, power delivery up to 65 W) |
| USB Hub | ✓ |
| USB Hub speed | USB 3.2 (Gen 1) |
| USB downstream ports | 4 |
| USB fast charge port | ✓ |
| Audio Output | Headphone out (3.5mm) |
| HDMI cable | 1.5 |
| USB-C to C cable | 1.8 |
| Power Cable | ✓ |
| EAN | 4038986180160 |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
LG 22MK400-B 22″ Full-HD Desktop Monitor
NEC MultiSync EA224WMi 22″ LED Desktop Monitor (White)
- IPS active matrix LCD provides superior screen performance, including wide viewing angles and lifelike flesh tones
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- 4-way ergonomic design (height-adjust, pivot, tilt & swivel) enhances your viewing comfort
- Integrated USB 2.0 hub easily connects you to your peripherals
- HDMI and DisplayPort inputs provide expanded connectivity with advanced technology
Samsung CFG70 24″ Full-HD Curved Gaming Monitor- LC24RG50FQM
Samsung SR75 27″ WQHD LED Space Monitor – LS27R750QEM
Sasmung CJ890 43″ 4K Curved Monitor – LC43J890DKM
Sharp LL-S201A 20″ Full-HD Multi-Touch Monitor
20-Inch-Class Full HD LCD Monitor with Extreme Touch Sensitivity
Introducing a highly responsive touchscreen monitor that brings a new dimension of interactive functionality to the workplace. This 20-inch-class touchscreen LCD panel delivers full HD resolution with performance-enhancing UV2A technology. Its 10-point multi-touch screen provides extremely quick response for writing and touch gestures. When connected to a device running Windows® 8, the monitor serves as a beautifully intuitive interface.
