NEC MultiSync M321 LCD32″ Full HD Display
Ask for more info
NEC MultiSync M321 LCD32″ Full HD Display
NEC MultiSync® M321
LCD 32″ Message Large Format Display
| Haze Level | Pro |
| Operating Hours | 24/7 |
| Brightness [cd/m²] | 450 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
Categories: NEC Professional Displays, Professional Displays
Tags: NEC Display, Nec M321 Display
Description
NEC MultiSync M321 LCD32″ Full HD Display
Intuitive professional content delivery
For economical signage in 24/7 commercial environments, the 32” MultiSync® M321 delivers all the professional performance and features you need, whilst minimising the cost of ownership. With a 450 cd/m2 brightness output and anti-glare panel, the viewer enjoys excellent visual quality unhindered by reflections, with a slim, aesthetic design for unobtrusive integration.
Featuring multiple industry standard digital and analogue signal inputs, the M321 is future-proof for flexible integration. It also features full external control support through both RS-232 or LAN connectivity enabling operators to achieve time and cost savings when managing an estate of displays.
The full metal chassis, high end componentry and integrated schedule function affords peace of mind for extended runtimes, ideal for retail and transportation applications.
Benefits
- Modern and slim design – robust yet elegant allowing for an unobtrusive integration into any application and environment.
- Secure remote management – control your devices remotely and securely using NEC NaviSet Administrator 2; proactively manage maintenance requirements saving time and resources
- Unhindered readability – no reflections from windows or other light sources means no disruption to the visibility of signage content or meeting room presentation
- Mission-critical 24/7 ready operation – the meticulous selection of industrial-grade components and careful design focused on demanding usage scenarios accompany an impressive and continuous viewer experience.
- Future Ready Connectivity – featuring multiple industry standard digital and analogue signal inputs for flexible integration into AV infrastructures.
DISPLAY
| Panel Technology | IPS with Edge LED backlights |
| Screen Size [inch/cm] | 32 / 80 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness [cd/m²] | 450 |
| Contrast Ratio (typ.) | 1100:1 |
| Viewing Angle [°] | 178 horizontal / 178 vertical (typ. at contrast ratio 10:1) |
| Colour Depth [bn] | 16.7 (8bit) |
| Response Time (typ.) [ms] | 8 |
| Panel Refresh Rate [Hz] | 60 |
| Haze Level [%] | Pro (28) |
| Supported Orientation | Face Up 1; Landscape; Portrait |
SYNCHRONISATION RATE
| Horizontal Frequency [kHz] | 26 – 91.1 |
| Vertical Frequency [Hz] | 23 – 86 |
RESOLUTION
| Native Resolution |
1920 x 1080
|
| Supported Resolutions |
1024 x 768;1280 x 1024;1280 x 720;1360 x 768;1366 x 768;1400 x 1050;1440 x 900;1600 x 1200;1650 x 1050;1920 x 1080;1920 x 1200;1920 x 2160;2560 x 1440;2560 x 1600;3840 x 2160;4096 x 2160
|
CONNECTIVITY
| Input Video Digital | 1 x DisplayPort (with HDCP); 2 x HDMI (with HDCP) |
| Input Audio Digital | 1 x DisplayPort; 2 x HDMI |
| Input Control | LAN 100Mbit; remote control wire (3,5mm jack); RS232 |
| Input Data | 1 x USB 2.0 (MediaPlayer) |
| Output Audio Analogue | 1 x 3,5 mm jack |
| Input Detect | Custom; First; Last |
SENSORS
| Ambient Light Sensor | Integrated, triggered actions programmable |
| Temperature Sensor | Integrated, 3 sensors, triggered actions programmable |
ELECTRICAL
| Power Consumption Eco/max. [W] | 40 shipping |
| Power Savings Mode [W] | < 0.5; < 2 (Networked Standby) |
| Power Management | VESA DPMS |
| Power Supply | 100-240 V AC; 50/60 Hz; internal |
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
| Operating Temperature [°C] | +0 to +40 |
| Operating Humidity [%] | 20 to 80 |
| Storage Humidity [%] | 10 to 90 |
| Storage Temperature [°C] | -20 to 60 |
MECHANICAL
| Dimensions (W x H x D) [mm] | 726.5 x 425.4 x 66.5 |
| Weight [kg] | 6.3 |
| Bezel Width [mm] | 11.8 (top); 11.9 (left and right); 17.2 (bottom) |
| VESA Mounting [mm] | 100 x 100 (FDMI); 4 holes; M4 |
| Ingress Protection | IP5x (front); IP2x (back) |
| Packaging Dimensions (W x H x D) [mm] | 870 x 527 x 160 |
| Packaging Weight [kg] | 9.8 |
| Colour Bezel | Pantone 426M (black) |
| Material | Metal |
MEDIAPLAYER
| Supported File Storage / File System | USB 2.0 / FAT16, FAT32 |
| Supported Image Formats | JPG (baseline, progressive, RGB, CMYK); max. resolution 15360 x 8640 |
| Supported Video Formats | MPG (MPEG1/2/4, max res 1080p@30Hz); MP4 (MPEG2/4, H.263, H.264, HEVC/H.265, max res 3840×2160@60Hz); TS (MPEG2, H.264, HEVC/H.265, max res 3840×2160@60Hz); audio: LPCM, MP3, AAC; WMV (video H.264, Windows Media Video 9, max res 1080p@30Hz, audio WMA 9, WMA 10 Pro) |
| Supported Audio Formats | MP3 (MP3); max. bit-rate 320 kBit/s |
AVAILABLE OPTIONS
| Accessories | Feet (ST-32M); Presence Sensor (KT-RC3); Wall mount (PDW T XS) |
| External Computing | MPi4 Box; OPS/SDM standalone adapter to integrate any OPS/SDM computing or interface module |
GREEN FEATURES
| Energy Efficiency | Energy consumption: 41 kWh/1000 h; Energy efficiency class: G; LED backlight |
| Ecological Standards | EnergyStar 8.0 |
ADDITIONAL FEATURES
| Special Characteristics | HDMI ARC; Powered USB Port (10 W); Removable Logo |
| Safety and Ergonomics | CE; EAC; RoHS |
| Pixel Failure Class | ISO 9241-307, Class 2 |
| Audio | Integrated Speakers (5 W + 5 W) |
| Shipping Content | 2x AAA batteries; Display; HDMI Cable; Power Cable; Remote Control; Setup Manual |
| Warranty | 3 years warranty incl. backlight; additional services available; optional 4. + 5. year warranty extension 2 |
| Operating Hours | 24/7 |
| External Control | AMX NetLinx Support; ASCII Control Commands; Crestron Connected; HDMI CEC; HTTP Browser; PJLink; Scheduled Timer; SNMP |
| Remote Management | Automated Email Alerts; NEC NaViSet Administrator 2 |
| Security | Disable HW Buttons; Disable IR Functionality; Emergency Notification |
| Resistance to Fire | Metal backcover, plastic material certified acc. to UL94-5VB |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
NEC MultiSync C751Q 75″ 4K UHD Large Format Display
- Stylish and sleek design allows for easy and unobtrusive integration into any environment
- 350 cd/m² brightness combined with UHD resolution and new anti-reflective screen surface will capture the attention of the audience while allowing for clear visibility in higher ambient light conditions
- Future proof modular expansion options including the ability to integrate Open Pluggable Specification (OPS) or a Raspberry Pi Compute Modules seamlessly into the display
- SpectraView Engine allows for complete color, intensity, gamma or uniformity control for the ultimate imaging performance
- Integrated Media Player allows for audio, video or image playback via USB or SD card
NEC MultiSync E328 LCD32″ FHD Monitor
NEC MultiSync E437Q 43″ 4K LED Large Format Display
- 4K UHD resolution allows for high end visual acuity
- Integrated multimedia USB player makes digital signage simple
- LED backlighting technology reduces power consumption and allows for a slimmer cabinet depth
- Thinner bezel improves display's aesthetics
- 24-Hour On/Off timer maintains power schedules
- Video signal wake-up function allows for plug and play functionality
- Built-in NTSC/ATSC analog/digital tuner allows for high-definition broadcast capabilities
- Built-in, low-profile 10W speakers enhance the experience with superior sound
NEC MultiSync E438 LCD43″ LCD Display
NEC MultiSync E506 50″ LED Large Format Display
- Integrated multimedia USB player makes digital signage simple
- LED backlighting technology reduces power consumption and allows for a slimmer cabinet depth
- Thinner bezel improves display's aesthetics
- 24-Hour On/Off timer maintains power schedules
- Full HD Resolution allows for excellent image quality
- Video signal wake-up function allows for plug and play functionality
- Built-in NTSC/ATSC analog/digital tuner allows for high-definition broadcast capabilities
NEC MultiSync E507Q 50″ 4K LED Large Format Display
| Power Consumption [W] | 97 |
| Operating Hours | 16/7 |
| Panel Technology | VA |
| Brightness [cd/m²] | 350 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Order Code | 60004548 |


Price on application
NEC MultiSync ME651 LCD 65″ Professional Display
Sharp PN-VU551 55″ LCD Digital Signage
PN-VU551
Sharp introduces 55” Professional Display, PN-VU551, with Full HD (1080P) resolution and High Brightness for professional and commercial installations. PN-VU551 offers Embedded USB-Media Player and OPS support. Making your message the focus of attention, these displays are designed with minimalist, ultra-narrow bezels. With their outstanding image quality, and 24/7 operation, these LCD Displays are ready to deliver an extraordinary performance.
