NEC MultiSync E328 LCD32″ FHD Monitor
Ask for more info
NEC MultiSync E328 LCD32″ FHD Monitor
NEC MultiSync® E328
LCD 32″ Essential Large Format Display
| Haze Level | Standard |
| Operating Hours | 16/7 |
| Brightness [cd/m²] | 350 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
Categories: NEC Professional Displays, Professional Displays
Tags: E328 monitor, LCD 32" Display, nec monitor
Description
NEC MultiSync E328 LCD32″ FHD Monitor
Functionality you need, at the price you want
A professional solution for low-budget applications, the E series forestalls the lure of domestic TVs which are not fit-for-purpose. Designed for the rigours of commercial usage, the E Series delivers the functionality and reliability you need, at the price you want.
An integrated MediaPlayer supports native UHD resolution and High Dynamic Range (HDR) for deep contrasts and natural looking content playback with auto-play function. Requiring no additional cables, external devices or signage software, the USB MediaPlayer enables a simple seamless professional signage solution. Meanwhile, a 10W USB interface supports connection of external devices should additional computing power be required.
For instant start-up in meeting spaces, inputs are detected automatically with easy switching between HDMI sources. Facilities managers will welcome the ability to remotely control their digital estate via the network thanks to the integrated LAN and NEC’s NaviSet Administrator 2 functionality making the E Series the perfect choice for corporate meeting rooms and entry level digital signage.
Benefits
- Reduced Installation and Operating Costs – highly energy efficient LED backlit display ensures low power consumption, longer backlight lifetime and lighter design for easy transportation, mounting and integration.
- Slim Design and Integrated Speakers – the aesthetic design is pleasing to the eye and enables easy, low cost installation.
- Future Ready Connectivity – featuring multiple industry standard digital and analogue signal inputs for flexible integration into AV infrastructures.
- Effortless content playback – the integrated USB media player supports various image video file formats for effortless and standalone content playback.
- Standalone operation – the display is designed for straightforward standalone operation due to integrated USB media player, speakers and scheduling functionality.
DISPLAY
| Panel Technology | IPS with Direct LED backlights |
| Active Screen Area (W x H) [mm] | 698 x 393 |
| Screen Size [inch/cm] | 31.5 / 80 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch [mm] | 0.364 |
| Brightness [cd/m²] | 350 |
| Contrast Ratio (typ.) | 1200:1 |
| Viewing Angle [°] | 178 horizontal / 178 vertical (typ. at contrast ratio 10:1) |
| Colour Depth [bn] | 16.7 (8bit) |
| Response Time (typ.) [ms] | 8 |
| Panel Refresh Rate [Hz] | 60 |
| Haze Level [%] | Standard (1) |
| Supported Orientation | Landscape |
SYNCHRONISATION RATE
| Horizontal Frequency [kHz] | 15 – 136 |
| Vertical Frequency [Hz] | 24 – 75 |
RESOLUTION
| Native Resolution |
1920 x 1080
|
| Supported Resolutions |
1280 x 720; 1920 x 1080; 1920 x 1200; 640 x 480; 720 x 480; 720 x 576
|
CONNECTIVITY
| Input Video Analogue | 1 x VGA; Component (RCA); Composite (RCA) |
| Input Video Digital | 3 x HDMI |
| Input Audio Analogue | 1 x 3,5 mm jack |
| Input Audio Digital | 3 x HDMI |
| Input Control | LAN 100Mbit; RS232 |
| Input Data | 1 x USB 2.0 (MediaPlayer); 1 x USB Typ-C (5V/3A, power for external devices) |
| Output Audio Analogue | 1 x 3,5 mm jack |
| Output Audio Digital | 1 x SPDIF |
| Remote Control | Remote Control IR; RS-232C (9-pin D-sub) Input |
SENSORS
| Ambient Light Sensor | Integrated, triggered actions programmable |
| Temperature Sensor | Integrated, 1 sensors, triggered actions programmable |
ELECTRICAL
| Power Consumption Eco/max. [W] | 33 shipping |
| Power Savings Mode [W] | < 0.5; < 2 (Networked Standby) |
| Power Supply | 100-240 V AC; 50/60 Hz; internal |
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
| Operating Temperature [°C] | +0 to +40 |
| Operating Humidity [%] | 10 to 80 |
| Storage Humidity [%] | 5 to 85 |
| Storage Temperature [°C] | -10 to +60 |
MECHANICAL
| Dimensions (W x H x D) [mm] | Without stand: 726.6 x 422.3 x 67.1 |
| Weight [kg] | Without stand: 5.3 |
| Bezel Width [mm] | 12.5 (left, right and top); 13.9 (bottom) |
| VESA Mounting [mm] | 100 x 100 (FDMI); 4 holes; M6 |
MEDIAPLAYER
| Supported File Storage / File System | USB 2.0 / FAT16, FAT32 |
| Supported Image Formats | JPG (baseline, progressive, RGB, CMYK); max. resolution 15360 x 8640 |
| Supported Video Formats | MPG (MPEG1/2/4, max res 1080p@30Hz); MP4 (MPEG2/4, H.263, H.264, HEVC/H.265, max res 3840×2160@60Hz); TS (MPEG2, H.264, HEVC/H.265, max res 3840×2160@60Hz); audio: LPCM, MP3, AAC; WMV (video H.264, Windows Media Video 9, max res 1080p@30Hz, audio WMA 9, WMA 10 Pro) |
| Supported Audio Formats | MP3 (MP3); max. bit-rate 320 kBit/s |
AVAILABLE OPTIONS
| Accessories | Feet (ST-32E2); Wall mount (PDW T XS ) |
GREEN FEATURES
| Energy Efficiency | Energy consumption: 27 kWh/1000 h; Energy efficiency class: F; LED backlight |
| Ecological Standards | EnergyStar 8.0 |
ADDITIONAL FEATURES
| Special Characteristics | Ambient Light Sensor; Audio settings with equalizer; CEC Support; Colour temperature mode; Display Browser Control; Energy saving picture mode; Mac and Windows compatible; NaViSet Administrator 2; Powered USB-Port; Retail picture mode; Scheduler; SNMP Support; USB Media Player |
| Colour Versions | Black Front Bezel, Black Back Cabinet |
| Safety and Ergonomics | Energy Star 8; FCC; PSB; RCM; TÜV S; UL/C-UL; VCCI |
| Audio | Integrated Speakers (5 W + 5 W) |
| Shipping Content | 2x AAA batteries; Display; HDMI Cable; Power Cable; Remote Control; Setup Manual |
| Warranty | 3 years warranty incl. backlight |
| Operating Hours | 16/7 |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
NEC MultiSync C431 43″ LCD Large Format Display
NEC MultiSync C501 50″ Large Format Display
NEC MultiSync E327 32″ LED Large Format Display
- Integrated multimedia USB player makes digital signage simple
- LED backlighting technology reduces power consumption and allows for a slimmer cabinet depth
- Thinner bezel improves display's aesthetics
- 24-Hour On/Off timer maintains power schedules
- Full HD Resolution allows for excellent image quality
- Video signal wake-up function allows for plug and play functionality
- Built-in NTSC/ATSC analog/digital tuner allows for high-definition broadcast capabilities
- Built-in, low-profile 5W speakers enhance the experience with superior sound
NEC MultiSync M321 LCD32″ Full HD Display
NEC MultiSync V484 48″ LED Large Format Display
NEC UN462VA Professional-Grade Display
NEC's 46" UN462VA sets the standard for quality color reproduction in video wall environments. Direct LED backlighting and factory calibration for intensity, gamma and RGB allows for ideal panel uniformity and an easy out-of-the-box experience. This display is integrated with the proprietary SpectraView Engine, which not only allows for ultimate color control but also allows for increased color calibration capabilities including white copy, self calibration to an external sensor and manual CIE chromaticity adjustment for maximum control when color matters most. This display also includes both a DisplayPort and an HDMI Out connections for daisy chaining signals up to 4K UHD. This new generation of display received a full chassis upgrade with a 3.5mm bezel gap, faster processing times, evolved daisy chain performance, and new TileMatrixing capabilities.
Samsung WM55H 55″ Digital Flipchat Signage
Sharp PN-VU551 55″ LCD Digital Signage
PN-VU551
Sharp introduces 55” Professional Display, PN-VU551, with Full HD (1080P) resolution and High Brightness for professional and commercial installations. PN-VU551 offers Embedded USB-Media Player and OPS support. Making your message the focus of attention, these displays are designed with minimalist, ultra-narrow bezels. With their outstanding image quality, and 24/7 operation, these LCD Displays are ready to deliver an extraordinary performance.
