NEC MultiSync V323-2 32″ Large Format Display
Ask for more info
MultiSync® V323-2
LCD 32″ Value Large Format Display
| Haze Level [%] | 1 |
| Power Consumption [W] | 50 |
| Operating Hours | 24/7 |
| Panel Technology | S-IPS |
| Brightness [cd/m²] | 450 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
Categories: NEC Professional Displays, Professional Displays
Tags: \, best price, NEC, v323-2 32" video wall, VIDEO WALL
Description
DISPLAY
| Panel Technology | S-IPS with Edge LED backlights |
| Active Screen Area (W x H) [mm] | 698.4 x 392.9 |
| Screen Size [inch/cm] | 32 / 80 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness [cd/m²] | 450, 270 Eco (shipment setting) |
| Contrast Ratio (typ.) | 1300:1 |
| Viewing Angle [°] | 178 horizontal / 178 vertical (typ. at contrast ratio 10:1) |
| Response Time [ms] | 8 / 12 / 25 (depending on Image Response setting) |
| Panel Refresh Rate [Hz] | 60 |
| Haze Level [%] | 1 |
| Supported Orientation | Landscape; Portrait |
SYNCHRONISATION RATE
| Horizontal Frequency [kHz] | 31.5 – 91.1 (analog and digital) |
| Vertical Frequency [Hz] | 50 – 85 |
RESOLUTION
| Native Resolution |
1920 x 1080 at 60 Hz
|
| Supported Resolutions |
1920 x 1080;1600 x 1200;1360 x 768;1280 x 1024;1280 x 768;1024 x 768;832 x 624;800 x 600;720 x 400;640 x 480;640 x 400
|
| Supported on digital inputs (Video) |
1920 x 1080i (59.94/60)16:9;1920 x 1080p (59.94/60)16:9;1920 x 1080p (50)16:9;1920 x 1080p (23.97/24)16:9;1920 x 1080p (25)16:9;1920 x 1080p (29.97/30)16:9;1280 x 720p (50)16:9;720 x 576p (50)16:9;720 x 480p (59.94/60)16:9
|
CONNECTIVITY
| Input Video Analogue | D-Sub15 (PC RGB, Component, S-Video, Composite) |
| Input Video Digital | 1 x DisplayPort (with HDCP); 1 x DVI-D (with HDCP); 1 x HDMI 1.3 (with HDCP) |
| Input Audio Analogue | 1 x 3,5 mm jack |
| Input Audio Digital | 1 x HDMI; DisplayPort |
| Input Control | LAN 100Mbit; remote control wire (3,5mm jack); RS232 |
| Output Video Digital | 1 x DVI-D (with HDCP) |
| Output Audio Analogue | 3,5mm jack |
| Output Control | remote control wire (3,5mm jack); RS232 |
| Remote Control | LAN with SNMP; Remote Control IR (internal/external (optional) sensor); RS-232C (9-pin D-sub) Input and Output |
OPEN MODULAR INTELLIGENCE
| OPS Slot | Slot Technology: Open pluggable specification (NEC / Intel OPS standard) |
| Inrush Current [A] | max. 10 |
| Power Consumption [W] | max. 61 |
| Voltage / Current [V/A] | 16/0 |
ELECTRICAL
| Power Consumption [W] | 49 Eco (shipment setting), 58 |
| Power Savings Mode [W] | < 0.5 (ECO Standby); < 1 |
| Power Management | VESA DPMS |
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
| Operating Temperature [°C] | +0 to +40 |
| Operating Humidity [%] | 20 to 80 |
| Storage Humidity [%] | 10 to 90 |
| Storage Temperature [°C] | -20 to +60 |
MECHANICAL
| Dimensions (W x H x D) [mm] | Without stand: 750 x 444 x 60 |
| Weight [kg] | Without stand: 9 |
| Bezel Width [mm] | 24 |
| VESA Mounting [mm] | 200 x 200 (FDMI); 4 holes; M6 |
| Ingress Protection | IP40 (front); IP20 (back) |
AVAILABLE OPTIONS
| Accessories | Feet (ST-322); Wall mount (PDW T XS) |
| OPS Slot | HD-SDI 1.5G, 3G; HDBaseT receiver; Intel® Atom, Celeron and Core CPUs |
GREEN FEATURES
| Energy Efficiency | Ambient light sensor; Annual energy consumption: 72 kWh (based on 4 operating hours per day); ECOMode; Energy efficiency class: B |
| Ecological Materials | Manuals on CD; Optional feet |
ADDITIONAL FEATURES
| Special Characteristics | Advanced fan control; Ambient Light Sensor; Automatic Alarm E-Mails; Copy display settings through RS232; DICOM Simulation; Hardware colour calibration possible; Input name adjustment; Matrix memory; NaViSet Administrator 2; OSD rotation for portrait mode; PIN as theft protection; Rapid input switching; Scheduler; Screen saver functions; TileMatrix (10 x 10); User input priority definition; Various picture in picture options |
| Colour Versions | Black Front Bezel, Black Back Cabinet |
| Safety and Ergonomics | BSMI; C-tick; CE; EAC; FCC Class B; KC/KCC; PSB; SASO; TÜV GS; TÜV S; UL/C-UL or CSA; VCCI |
| Pixel Failure Class | ISO 9241-307, Class 2 |
| Audio | Integrated Speakers (1 x 8 W) |
| Plug and Play | VESA DDC2Bi |
| Shipping Content | Display; Free LAN control software (download); Power Cable; Remote Control; VGA cable |
| Warranty | 3 years warranty incl. backlight; additional services available; optional 4. + 5. year warranty extension |
| Operating Hours | 24/7 |
Reviews (0)
Be the first to review “NEC MultiSync V323-2 32″ Large Format Display” Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
LG 32GK850G-B 32″ Class QHD Gaming Monitor
NEC MultiSync V423 42″ LED Large Format Display
- LED backlighting technology reduces power consumption and allows for a slimmer cabinet depth
- Built-in expansion slot supports the Open Pluggable Specification (OPS), which is the industry’s first standardization option slot that simplifies digital signage installations
- Full 1080p high-definition resolution provides stunning detail
- Commercial-grade LCD panel and components enable extended run time
- Expanded connectivity with digital loop-through
- TileMatrix™ allows you to create video walls up to 10 x 10
NEC MultiSync V484 48″ LED Large Format Display
NEC MultiSync X464UNV-3 LCD 46″ Video Wall
NEC MultiSync X554UNV-2 55″ LED Video Wall Display
NEC NP30ZL Short Zoom Projector Lens
NEC P554U 5500 Lumens WUXGA Entry Level Projector
Nec P554U Entry level Professional installation Projector features:
- Horizontal & Vertical lens shift enables flexible projector placement
- Powerful 20W speakers provide volume needed for large rooms
- Built-in HDBaseT enables simplified installations with a single cable for video and audio over long distances
- Dual HDMI inputs (with HDCP) ensures quick switching between presentations
- LAN connection for control and asset management over the network
- Optional wireless display with MultiPresenter Stick
- Variable audio-out allows the remote control to adjust speaker volume
- 20,000:1 Contrast Ratio creating extremely detailed images

Reviews
There are no reviews yet.