NEC MultiSync X464UNV-3 LCD 46″ Video Wall
Ask for more info
MultiSync® X464UNV-3
LCD 46″ Video Wall Display
| Haze Level [%] | 25 |
| Power Consumption [W] | 90 |
| Operating Hours | 24/7 |
| Panel Technology | S-PVA |
| Brightness [cd/m²] | 500 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
Categories: NEC Video Walls, Video Wall
Tags: best offer, NEC, nec x464unv, VIDEO WALL
Description
DISPLAY
| Panel Technology | S-PVA with direct LED backlight |
| Active Screen Area (W x H) [mm] | 1,018.1 x 572.7 |
| Screen Size [inch/cm] | 46 / 117 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness [cd/m²] | 500, 300 Eco (shipment setting) |
| Contrast Ratio (typ.) | 3500:1 |
| Viewing Angle [°] | 178 horizontal / 178 vertical (typ. at contrast ratio 10:1) |
| Response Time (typ.) [ms] | 8 |
| Panel Refresh Rate [Hz] | 60 |
| Haze Level [%] | 25 |
| Supported Orientation | Face Up; Landscape; Portrait |
SYNCHRONISATION RATE
| Horizontal Frequency [kHz] | 31.5 – 91.1 |
| Vertical Frequency [Hz] | 50 – 85 |
RESOLUTION
| Native Resolution |
1920 x 1080 at 60 Hz
|
| Supported on DisplayPort and HDMI |
3840 x 2160 (24/30 Hz);1920 x 1080;1600 x 1200;1360 x 768;1280 x 1024;1280 x 768;1080i;1080p;1024 x 768;800 x 600;720p (50/60 Hz);640 x 480;576p (50 Hz);480p (60 Hz)
|
| Supported on HDMI only |
4096 x 2160 (24 Hz);3840 x 2160 (25 Hz);1360 x 768;576i (Value Hz);480i (60 Hz)
|
CONNECTIVITY
| Input Video Analogue | 1 x D-sub 15 pin |
| Input Video Digital | 1 x DisplayPort (with HDCP); 1 x DVI-D (with HDCP); 1 x HDMI (with HDCP); 1 x Interface Extension Slot; 1 x OPS Slot |
| Input Audio Analogue | 2 x 3,5 mm jack |
| Input Audio Digital | 1 x DisplayPort; 1 x HDMI |
| Input Control | LAN 100Mbit; remote control wire (3,5mm jack); RS232 |
| Output Video Digital | 1 x DisplayPort out (loop through:DisplayPort, DVI-D, HDMI, Interface Extension Slot, OPS) |
| Output Audio Analogue | 3,5mm jack |
| Output Control | LAN 100Mbit |
| Remote Control | LAN with SNMP; Remote Control IR (internal/external (optional) sensor); RS-232C (9-pin D-sub) Input |
OPEN MODULAR INTELLIGENCE
| OPS Slot | Slot Technology: Open pluggable specification (NEC / Intel OPS standard) |
| Inrush Current [A] | max. 10 |
| Power Consumption [W] | max. 61 |
| Voltage / Current [V/A] | 16/4 |
INTERFACE EXTENSION SLOT
| Slot Technology | analogue and digital interface extension (NEC standard) |
SENSORS
| Ambient Light Sensor | Integrated, triggered actions programmable |
| Human Sensor | Optional, external, 4-5m range, triggered actions programmable |
| Temperature Sensor | Integrated, 3 sensors, triggered actions programmable |
| NFC Sensor | Integrated, 2cm range, free NEC Android App required |
ELECTRICAL
| Power Consumption [W] | 90 Eco (shipment setting), 115 |
| Power Savings Mode [W] | < 0.5; < 2.5 (Networked Standby) |
| Power Management | VESA DPMS |
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
| Operating Temperature [°C] | +0 to +40 |
| Operating Humidity [%] | 20 to 80 |
MECHANICAL
| Dimensions (W x H x D) [mm] | Without stand: 1,024 x 578 x 117 |
| Weight [kg] | Without stand: 24.3 |
| Bezel Width [mm] | 1.8 bottom/right; 3.8 top/left; 5.6; Content to content 5.8 |
| VESA Mounting [mm] | 300 x 300 (FDMI); 4 holes; M6 |
| Ingress Protection | IP40 (front); IP20 (back) |
AVAILABLE OPTIONS
| Accessories | Calibration kit (KT-LFD-CC); Feet (ST-322); Overframe kit (KT-46UN-OF3); Remote control kit (KT-RC, KT-RC2); Speaker (SP-RM1 ); Trolley (PDVWM 2×2 46 55 L, PDVWM 3×3 46 55 L); Wall mount (PD02VWXUN 46L/P, PD02VW MFS 46 55 L/P, easyFrame02 X46UN) |
| Interface Extension | SB3-AB1 analogue: Audio; Component; Composite; S-Video SB3-AB2 analogue: Audio; RGBHV |
| OPS Slot | HD-SDI 1.5G / 3G; HDBaseT receiver; Intel® Atom, Celeron and Core i3, i5, i7 Slot-in PCs; OPS Digital Signage Player |
GREEN FEATURES
| Energy Efficiency | Ambient light sensor; Annual energy consumption: 136 kWh (based on 4 operating hours per day); Carbon savings meter; ECOMode; Energy efficiency class: B; Human Sensor |
ADDITIONAL FEATURES
| Special Characteristics | Auto ID assignment; Auto tiling function; Automatic Alarm E-Mails; DICOM Simulation; Frame Comp; HTTP Server; Image flip; Intelligent Wireless Data (based on NFC); NaViSet Administrator 2; Point Zoom Function; Programmable 10-bit LUT with 3 memory banks; Sticky Note Function in OSD; Super slim bezel with 5.7 mm between contents and 5.5 mm bezel width; TileMatrix; User readable log function |
| Colour Versions | Black Front Bezel, Black Back Cabinet |
| Safety and Ergonomics | C-tick; CE; FCC Class A; PSB; RoHS; TÜV GS; UL/C-UL or CSA; VCCI |
| Pixel Failure Class | ISO 9241-307, Class 2 |
| Audio | Optional Speakers (15 W + 15 W) |
| Shipping Content | CD-ROM (User Guides/Manuals); Display; DisplayPort Cable; Free LAN control software (download); Power Cable Signal Cable: LAN cable |
| Warranty | 3 years warranty incl. backlight; additional services available; optional 4. + 5. year warranty extension |
| Operating Hours | 24/7 |
Reviews (0)
Be the first to review “NEC MultiSync X464UNV-3 LCD 46″ Video Wall” Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
NEC MultiSync EA224WMi 22″ LED Desktop Monitor (Black)
- IPS active matrix LCD provides superior screen performance, including wide viewing angles and lifelike flesh tones
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- 4-way ergonomic design (height-adjust, pivot, tilt & swivel) enhances your viewing comfort
- Integrated USB 2.0 hub easily connects you to your peripherals
- HDMI and DisplayPort inputs provide expanded connectivity with advanced technology
NEC MultiSync P212 21″ 4:3 Desktop Monitor (Black)
- IPS LCD panel with nearly full coverage of sRGB color space
- Superior screen performance (1500:1 contrast ratio, 1600 x 1200 native resolution, 440 cd/m² brightness)
- Includes internal programmable 14-bit 3D lookup tables (LUTs) for calibration 3-port USB 3.0 hub
- Five programmable Picture Mode profiles for quick access to multiple color spaces
- Wide connectivity includes DisplayPort, VGA, HDMI and DVI-D inputs
NEC MultiSync V404 40″ LCD Large Format Display
NEC MultiSync V484 48″ LED Large Format Display
NEC MultiSync V801 80″ LED Large Format Display
- LED backlighting technology reduces power consumption and allows for a slimmer cabinet depth
- Built-in expansion slot supports the Open Pluggable Specification (OPS), which is the industry’s first standardization option slot that simplifies digital signage installations
- Full 1080p high-definition resolution provides stunning detail
- Commercial-grade LCD panel and components
- Expanded connectivity with digital loop-through
NEC MultiSync X464UNS-2 46″ LED Large Format Display
- Auto ID feature reduces install time in the single press of a button
- Expanded daisy chain options with DP1.2 enables 4K resolution
- Dual slot technology allows for the integration of single board computers and other option slot products with the need to stow additional external equipment
- 700cd/m² max brightness combined with full HD resolution will capture the attention of the audience
- Industrial-strength, premium-grade panel with additional thermal protection, internal temperature sensors with self-diagnostics and fan-based technology, allows for 24/7 operation

Reviews
There are no reviews yet.