PHILIPS 271V8L Full HD LED (1080p) LCD Monitor
Ask for more info
PHILIPS 271V8L Full HD LED (1080p) LCD Monitor
- V Line
- 27″ (68.6 cm)
- 1920 x 1080 (Full HD)
Description
PHILIPS 271V8L Full HD LED (1080p) LCD Monitor
Vivid, crisp images beyond boundaries
Philips V line wide-view monitor gives viewing beyond boundaries, great value with essential features. Adaptive-Sync delivers smooth video display. Features like anti-glare, LowBlue mode, and flicker-free for easy-on-the eyes.
VA display delivers awesome images with wide viewing angles
SmartImage presets for easy optimized image settings
SmartContrast for rich black details
Effortlessly smooth action with Adaptive-Sync technology
Less eye fatigue with Flicker-free technology
LowBlue Mode for easy on-the-eyes productivity
HDMI ensures universal digital connectivity
EasyRead mode for a paper-like reading experience
| Picture/Display | |
| LCD panel type | VA LCD |
| Backlight type | W-LED system |
| Panel Size | 27 inch / 68.6 cm |
| Display Screen Coating | Anti-Glare, 3H, Haze 25% |
| Effective viewing area | 597.9 (H) x 336.3 (V) |
| Aspect ratio | 16:09 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 @ 75 Hz* |
| Pixel Density | 82 PPI |
| Response time (typical) | 4 ms (GtG)* |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 3000:01:00 |
| SmartContrast | Mega Infinity DCR |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Viewing angle | 178º (H) / 178º (V) |
| Flicker-free | Yes |
| Display colors | 16.7 M |
| Scanning Frequency | 30 -85 kHz (H) / 48 -75 Hz (V) |
| LowBlue Mode | Yes |
| EasyRead | Yes |
| sRGB | Yes |
| Adaptive sync | Yes |
| Connectivity | |
| Signal Input | VGA (Analog ) |
| Sync Input | Separate Sync |
| Audio (In/Out) | Audio out |
| Convenience | |
| User convenience | Power On/Off |
| Menu/OK | |
| Brightness/UP | |
| Input/Down | |
| SmartImage/Back | |
| Other convenience | Kensington lock |
| VESA mount (100x100mm) | |
| Plug & Play Compatibility | DDC/CI |
| Mac OS X | |
| sRGB | |
| Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 | |
| Stand | |
| Tilt | -5/20 degree |
| Power | |
| On mode | 23.3 W (typ.) |
| Standby mode | 0.3 W (typ.) |
| Off mode | 0.3 W (typ.) |
| Power LED indicator | Operation – White |
| Standby mode- White (blinking) | |
| Power supply | Built-in |
| 100-240VAC, 50-60Hz | |
| Dimensions | |
| Product with stand(max height) | 613 x 456 x 231 mm |
| Product without stand (mm) | 613 x 363 x 45 mm |
| Packaging in mm (WxHxD) | 730 x 446 x 123 mm |
| Weight | |
| Product with stand (kg) | 3.94 kg |
| Product without stand (kg) | 3.48 kg |
| Product with packaging (kg) | 5.53 kg |
| Operating conditions | |
| Temperature range (operation) | 0°C to 40°C °C |
| Temperature range (storage) | -20°C to 60°C °C |
| Relative humidity | 20%-80 % |
| Altitude | Operation: +12,000ft (3,658m), Non-operation: +40,000ft (12,192m) |
| MTBF | 50,000 (Excluded backlight) hour(s) |
| Sustainability | |
| Environmental and energy | RoHS |
| Mercury Free | |
| Recyclable packaging material | 100 % |
| Compliance and standards | |
| Regulatory Approvals | UKRAINIAN |
| CB | |
| TUV Ergo | |
| TUV/GS | |
| CU-EAC | |
| EAEU RoHS | |
| CE Mark | |
| PSB | |
| Cabinet | |
| Color | Black |
| Finish | Textured |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Lenovo 65DFKAC1UK 23.8″ Full-HD FreeSync Monitor
-
Designed keeping style and functionality in mind, this sleek Lenovo L24e-20 monitor is all set to give you an incredible viewing experience. With the 23.8” NearEdgeless design and a 178°/178° wide viewing angle, the Lenovo L24e-20 monitor enables you to enjoy content consumption activities on a magnificent canvas. The TÜV Low Blue Light certification and flicker-free display reduces eye strain and makes long viewing hours comfortable. Also, you can adjust the monitor the way you want with the Quick Release Tilt Stand or mount it on a wall with VESA compatible slots to make extra desk-space. Plug in your gaming console, media player, or any other streaming device simultaneously with the multiple connectivity options.
LG 22MK400-B 22″ Full-HD Desktop Monitor
LG 24GL600f-B 24″ Full-HD Gaming Monitor
NEC MultiSync EX341R 34″ Curved LED Desktop Monitor (Black)
Samsung CHG90 49″ Curved Gaming Monitor – LC49HG90DMM
Samsung U28E590D 28″ 4K Professsional Monitor – LU28E590DS
The Samsung UE590 UHD monitor offers PC viewing, gaming and more, all in stunning Ultra HD picture quality. Superb images that boast a staggering 8 million pixels are delivered at a resolution 4x greater than Full HD. See your 4K content the way it was meant to be seen, with realistic detail that makes you feel like you’re really there. Experience a new level of clarity in Ultra High Definition.
Sharp LL-S201A 20″ Full-HD Multi-Touch Monitor
20-Inch-Class Full HD LCD Monitor with Extreme Touch Sensitivity
Introducing a highly responsive touchscreen monitor that brings a new dimension of interactive functionality to the workplace. This 20-inch-class touchscreen LCD panel delivers full HD resolution with performance-enhancing UV2A technology. Its 10-point multi-touch screen provides extremely quick response for writing and touch gestures. When connected to a device running Windows® 8, the monitor serves as a beautifully intuitive interface.
