AOC 24V5CW/BK Full HD IPS 75Hz USB-C HDMI Monitor
Ask for more info
AOC 24V5CW/BK Full HD IPS 75Hz USB-C HDMI Monitor
Screen size (inch)
23.8
Panel resolution
1920×1080
Panel type
IPS
Sync technology (VRR)
Freesync
Webcam
✓
Speakers
5 W x 2
Height adjustable Stand
130mm
USB-C connectivity
USB-C 3.2 x 1 (DP alt mode, upstream, power delivery up to 65 W)
Categories: AOC Monitor, Computer Monitors
Tags: AOC 24V5CW/BK Full HD IPS 75Hz USB-C HDMI Monitor, AOC Monitor, monitor
Description
AOC 24V5CW/BK Full HD IPS 75Hz USB-C HDMI Monitor
The AOC 24V5CW is a 23.8” IPS panel with FHD resolution and ergonomic stand for a 360° comfortable experience. Ready to boost your productivity with USB-C with Power Delivery up to 65W, 4 USB ports & HDMI, while also offering everything you need for your free time and the extra security of a Windows Hello integrated webcam.
True-to-life collaboration and video calling
Video calling has never been so lifelike as with an embedded webcam with integrated microphone. Join forces with colleagues and clients from the comfort of your home or office with one simple solution!
Security and responsiveness with Windows Hello™ certified webcam
Get the best security with Windows Hello™ facial recognition! An Integrated webcam certified with Windows Hello™ offers that convenient extra safety, with no need of passwords or PIN.
FHD Resolution
Want to watch a Blu-ray movie in full quality, enjoy games in high resolution or read crisp text in office applications? Thanks to its Full HD resolution of 1920 x 1080 pixels, this monitor lets you do just that. Whatever you are viewing, with Full HD it will be displayed in rich detail without requiring a high-end graphics card or consuming a lot of your system’s resources.
IPS Panel
IPS panel ensures an excellent viewing experience with lifelike yet brilliant and accurate colours. Colours look consistent no matter from which angle you look at the display
75Hz Refresh Rate
Get the upper edge! With a 75 Hz refresh rate, the display panel draws 75 frames each second. 75 Hz refresh rate is 25% faster than what is offered on most entry level displays at 60 Hz, while still being affordable and delivering those extra frames gamers need to beat their opponents.
Power Delivery 65W
USB-C is a rising technology that allows fast data transfer, display signal and power delivery to recharge your devices while working. Through a single slim cable, AOC USB-C technology powers up to 65W, charging conventional low/high power devices (such as your mouse or keyboard), smartphones and laptops.
USB-C
Simplify the connections with one cable only. The USB-C connection provides DisplayPort Alternate Mode for transferring high-resolution video signals from a notebook to the monitor while simultaneously charging the notebook’s battery from the monitor with USB power delivery. Additionally, the USB 3.1 ensures lightning-fast data transmission, so even transferring a 4K movie can be done in less than one minute.
Freesync
The AMD FreeSync Technology ensures that the GPU’s and monitor’s refresh rates are synchronised, which provides a smooth, tear free gaming experience. You will appreciate the low input lag if you’re looking for the best quality visuals in fast paced games.
Display Port
DisplayPort offers ultra-fast digital audio and video transmission without quality loss or input lag. Quickly and easily connect a range of devices to your screen, including your computer, laptop, media player, game console and more. It’s perfect for professionals as well as the most demanding home users.
USB Hub
Built-in USB hubs in AOC’s monitors bring ease of use and practicality to your desk. Side mounted ports are easily reachable without even looking at them; negating time wasted searching the backside of a PC case to find a free USB port.
Height adjustable Stand
Raise or lower the screen to suit each individual’s height and seating preferences. The easy-to-adjust stand ensures hours of comfort.
1ms MPRT – Moving Picture Response Time
MPRT is an acronym for moving picture response time. MPRT technology disables and enables your monitor backlight during picture changes. Through the reduced time a frame is shown on the monitor, “ghosting” and “blurring” effects are reduced, resulting in a smoother, more “fluid” feeling gaming experience.
| Screen size (inch) | 23.8 |
| Screen size (cm) | 60.4 |
| Flat / Curved | Flat |
| Display hardness | 6H |
| Panel treatment | Antiglare (AG) |
| Pixel Pitch | 0.3114 |
| Pixels per Inch | 93 |
| Panel resolution | 1920×1080 |
| Resolution name | FHD |
| Aspect ratio | 16:09 |
| Panel type | IPS |
| Brightness in nits | 300 |
| Backlight type | WLED |
| Refresh rate | 75 Hz |
| Response time GtG | 4 ms |
| Response time MPRT | 1 ms |
| Static contrast ratio | 1000:01:00 |
| Dynamic contrast ratio | 20M:1 |
| Viewing angle (CR10) | 178/178 |
| Display colours | 16.7 Million |
|
Video Features |
|
| Sync technology (VRR) | Freesync |
| Colour space (sRGB) CIE 1931 % | 119 |
| Colour space (sRGB) CIE 1976 % | 118 |
| Colour space (DCI-P3) CIE 1931 % | 88 |
| Colour space (DCI-P3) CIE 1976 % | 94 |
| Colour space (Adobe RGB) CIE 1931 % | 88 |
| Colour space (Adobe RGB) CIE 1976 % | 101 |
| Colour space (NTSC) CIE 1931 % | 85 |
| Colour space (NTSC) CIE 1976 % | 103 |
| Flicker-Free | ✓ |
| Blue Light Technology | Low Blue Light |
|
Cabinet information |
|
| Bezel type (front) | 3-sided frameless |
| Bezel Colour (front) | Black |
| Bezel finishing (front) | Matt |
| Cabinet colour (backside) | Black |
| Cabinet finishing (backside) | Matt |
| Minimalistic design | ✓ |
| Removable stand | ✓ |
| Speakers | ✓ |
| Speaker power | 5 W x 2 |
| Webcam | ✓ |
| Kensington Lock | ✓ |
| Vesa wallmount | 100×100 |
|
Ergonomic information |
|
| Tilt | 3.5° ±1.5° ~ 21.5° ±1.5° |
| Height adjust (mm) | 130mm |
| Swivel | 28° ±2° ~28° ±2° |
| Pivot | ✓ |
|
Power Consumption |
|
| Power supply | Internal |
| Power source | 100 – 240V 50/60Hz |
| Power consumption on (Energystar test method) in watts | 28 |
| Power consumption on (typical) in watts | 28 |
| Power consumption standby in watts | 0.5 |
| Power consumption off in watts | 0.3 |
|
Connectivity information |
|
| HDMI | HDMI 1.4 x 2 |
| Digital HDCP (HDMI version) | HDCP 1.4 |
| Display Port | DisplayPort 1.2 x 1 |
| USB-C connectivity | USB-C 3.2 x 1 (DP alt mode, upstream, power delivery up to 65 W) |
| USB Hub | ✓ |
| USB Hub speed | USB 3.2 (Gen 1) |
| USB downstream ports | 4 |
| USB fast charge port | ✓ |
| Audio Output | Headphone out (3.5mm) |
|
Product Dimensions |
|
| Product dimensions incl. base (H x W x D) | 613.03(H)x516.6(W) x200(D) |
| Product dimensions excl. base (L x W x H) | 613.03(H)x363.4(W) x43.9(D) |
| Packaging dimensions (L x W x H) | 456Hx840Wx141D |
| Gross weight incl. package (in kg) | 8.99 |
| Net weight excl. package (in kg) | 6.08 |
|
Regulatory Compliance |
|
| CB | ✓ |
| CE | ✓ |
| EAC | |
| ✓ | |
| HDMI cable | 1.5 |
| USB-C to C/A cable | 1.8 |
| Power Cable | ✓ |
|
Other information |
|
| EAN | 4038986140256 |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Lenovo 65CFGAC-3UK 23.8″ 2K Resolution Monitor
NEC MultiSync EA223WM 22″ LED Desktop Monitor (Black)
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- Height-adjust, pivot, tilt and swivel capabilities add flexibility and comfort to your viewing preferences
- Full connectivity, including DisplayPort, DVI-D and VGA inputs
- Touch-sensitive OSD® controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever
- Human and ambient light sensors automatically detect your work conditions to determine the proper display brightness, thereby conserving power
- ECO Mode™ allows you to manually adjust the display’s brightness to your liking, saving power and reducing your energy costs
NEC MultiSync EA224WMi 22″ LED Desktop Monitor (Black)
- IPS active matrix LCD provides superior screen performance, including wide viewing angles and lifelike flesh tones
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- 4-way ergonomic design (height-adjust, pivot, tilt & swivel) enhances your viewing comfort
- Integrated USB 2.0 hub easily connects you to your peripherals
- HDMI and DisplayPort inputs provide expanded connectivity with advanced technology
NEC MultiSync EA271Q 27″ LCD Desktop Monitor
NEC MultiSync P212 21″ 4:3 Desktop Monitor (Black)
- IPS LCD panel with nearly full coverage of sRGB color space
- Superior screen performance (1500:1 contrast ratio, 1600 x 1200 native resolution, 440 cd/m² brightness)
- Includes internal programmable 14-bit 3D lookup tables (LUTs) for calibration 3-port USB 3.0 hub
- Five programmable Picture Mode profiles for quick access to multiple color spaces
- Wide connectivity includes DisplayPort, VGA, HDMI and DVI-D inputs
NEC MultiSync P242W 24″ IPS LED Desktop Monitor
- AH-IPS LCD panel with 99.6% coverage of sRGB color space
- Superior screen performance (1000:1 contrast ratio, 1920 x 1200 native resolution, 350 cd/m² brightness)
- Supports internal programmable 14-bit 3D lookup tables (LUTs) for calibration
- 3-port USB hub with DisplaySync ProTM controls two computers with only one keyboard and mouse
- Five programmable Picture Mode profiles for quick access to multiple color spaces
Samsung C27F591FDE 27″ Full-HD Curved Gaming Monitor – LC27R500FHM
Discover a truly immersive viewing experience with the Samsung monitor. Wrapping around your field of vision the 1800R screen — with its 1800mm radius of arc for greater curvature — creates a wider field of view, enhances depth perception, and minimises peripheral distractions to draw you deeper in to your content. So whether it is an online movie, a favourite TV show, or a pulse-racing game, Samsung’s deeper screen curve will fully immerse you in all your multi-media content.
