MSI G2722 Full HD (1920 x 1080) IPS Panel 170HZ Gaming Monitor
Ask for more info
MSI G2722 Full HD (1920 x 1080) IPS Panel 170HZ Gaming Monitor
- IPS Panel – Optimize screen colors and brightness to enhance your viewing experience.
- 170Hz Refresh Rate – Respond faster with smoother frames.
- 1ms Response Time – Eliminate screen tearing and choppy frame rates.
- Wide Color Gamut – Game colors and details will look more realistic and refined.
- Night Vision – Smart black tuner to brighten your day by bringing out the fine details in dark areas.
- AMD FreeSync™ Technology – Prevent screen tearing or stuttering, producing ultra-smooth lag-free gameplay.
- Frameless design – Enjoy the ultimate gaming experience with super narrow bezels.
- Anti-Flicker and Less Blue Light – Game even longer and prevent eye strain and fatigue.
- 178° Wide Viewing Angle – Colors and details will stay sharp at more angles with a 178° wide viewing angle.
Description
MSI G2722 Full HD (1920 x 1080) IPS Panel 170HZ Gaming Monitor
Visualize your victory with the MSI G2722 Esports gaming monitor. Equipped with a 1920×1080, 170hz Refresh rate, 1ms response time IPS panel, the G2722 will give you the competitive edge you need to take down your opponents. Built with AMD FreeSync Premium technology, the G2722 can match the display’s refresh rate with your GPU for ultra-smooth gameplay. Make sure you can hit your mark with all the latest technologies built-in the MSI Esports Gaming monitors for competitive play.
ENHANCE YOUR VIEWING EXPERIENCE
IPS grade panel that produces no image distortion and minimum color shifts when viewed from different angles. Additionally, the IPS grade panel will offer clear images and instantly optimize screen color and brightness to ensure that you enjoy every scene at its best.
170HZ REFRESH RATE +
1MS RESPONSE TIME
Equipped with a 170hz refresh rate and 1ms response time IPS panel which has the benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports. These type of games require fast and precise movements, which an refresh rate and fast response time monitor will put you ahead of your competition.
TRUE COLOR
The MSI Esports Gaming Monitor has more gamut coverage compared to general monitors. Gameplay colors and details will look more realistic and refined, to push immersion to its limits.
NIGHT VISION
Whether your entire screen is dark, or just a few portions have heavy shadows. Let the world’s first smart black tuner brighten your day by bringing out the fine details in dark areas.
FROM EDGE TO EDGE
With a super narrow bezel, enjoy the best immersion possible in the latest games with a multi-monitor 180 degree setup. Enjoy better continuity between screens while playing games, working, or general computing.
178 DEGREES OF
WIDE VIEWING ANGLE
By having a large viewing angle, MSI gaming monitors has more leeway for placing your monitor in your setup without giving up the optimal viewing experience. Colors and details will stay sharp at more angles compared to other monitors with less viewing angles.
| PANEL SIZE | 27″ (69cm) |
| ACTIVE DISPLAY AREA (MM) | 597.888(H)x336.312(V) |
| CURVATURE | Flat |
| PANEL TYPE | IPS |
| PANEL RESOLUTION | 1920 x 1080 (FHD) |
| PIXEL PITCH (H X V) | 0.3114(H)x0.3114(V) |
| ASPECT RATIO | 16:09 |
| BRIGHTNESS (NITS) | 250 |
| CONTRAST RATIO | 1100:01:00 |
| DCR | 100000000:1 |
| SIGNAL FREQUENCY | 30~100 KHz(H) / 48~170 Hz(V) |
| REFRESH RATE | 170Hz |
| RESPONSE TIME | 1ms (MPRT) |
| DYNAMIC REFRESH RATE TECHNOLOGY | FreeSync Premium |
| VIDEO PORTS | 2x HDMI™ (Supports FHD@144Hz as specified in HDMI™ 1.4b)1x DP (Supports FHD@170Hz as specified in DisplayPort 1.2a with overclocking) |
| AUDIO PORTS | 1x Earphone out |
| VIEWING ANGLE | 178° (H) / 178° (V) |
| ADOBE RGB / DCI-P3 / SRGB | 85.67% / 81.1% / 101.91% |
| SURFACE TREATMENT | Anti-glare |
| DISPLAY COLORS | 16.7M |
| POWER TYPE | External Adaptor 20V 2.25A |
| POWER INPUT | 100~240V, 50/60Hz |
| ADJUSTMENT (TILT) | -5° ~ 20° |
| KENSINGTON LOCK | Yes |
| CONTROL | 5-way OSD navigation joystick |
| ACTIVATED RANGE | 48~170Hz |
| COLOR BIT | 8 Bits |
| POWER CONSUMPTION | On-mode: 17 (KWh/1000h) / Off-mode: 0.3 (KWh/1000h) |
| DIMENSION (W X D X H) | 612.5 x 228.2 x 444.3 mm612.5 x 45 x 368.3 mm (Without stand) |
| CARTON DIMENSION (W X D X H) | WW carton: 683 x 157 x 463 mm / Outer carton: 698 x 172 x 488 mm |
| CONSOLE MODE | Support FHD@120Hz |
| FRAMELESS DESIGN | Yes |
| VESA MOUNTING | 100 x 100 mm |
| WEIGHT (NW / GW) | 4.14 kg / 5.9 kg without Stand: 3.37 kg |
| NOTE | Display Port: 1920 x 1080 (Up to 170Hz by DP overclocking)HDMI™: 1920 x 1080 (Up to 144Hz)Adobe RGB, DCI-P3 and sRGB follow CIE1976 Standard |
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
LG 22MK400-B 22″ Full-HD Desktop Monitor
NEC MultiSync E241N 24″ LED IPS Monitor (Black)
- Protecting your eyes from strain and damage – Built-in Low Blue Light technology filters out hazardous blue light emissions whilst Flicker-Free technology eliminates any backlight flickering, thus protecting your eyes against cataracts and macular degeneration without compromise to true-to-life display colour performance.
- Das ergonomische Büro – Die umfassende Höhenverstellbarkeit (110 mm), Schwenk-, Neige- und Pivotfunktion sorgen für die individuelle und passgenaue ergonomische Ausrichtung.
- Business Class Image Quality – Advanced High-Performance IPS (AH-IPS) panel provides the very best viewing angles as well as noticeably better colour reproduction.
- Future-Ready Design – best in form and function design with 3-sided ultra-narrow bezel gives an office a fresh professional interior.
- Your environmental and social responsibility – NEC`s TCO 7 and ENERGY STAR 7 certified display is environmentally designed with minimal hazardous material meeting the growing demand for more sustainable technologies.
NEC MultiSync EA223WM 22″ LED Desktop Monitor (Black)
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- Height-adjust, pivot, tilt and swivel capabilities add flexibility and comfort to your viewing preferences
- Full connectivity, including DisplayPort, DVI-D and VGA inputs
- Touch-sensitive OSD® controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever
- Human and ambient light sensors automatically detect your work conditions to determine the proper display brightness, thereby conserving power
- ECO Mode™ allows you to manually adjust the display’s brightness to your liking, saving power and reducing your energy costs
NEC MultiSync EX341R 34″ Curved LED Desktop Monitor (Black)
Samsung SR75 27″ WQHD LED Space Monitor – LS27R750QEM
Sasmung CJ890 43″ 4K Curved Monitor – LC43J890DKM
Sharp LL-S201A 20″ Full-HD Multi-Touch Monitor
20-Inch-Class Full HD LCD Monitor with Extreme Touch Sensitivity
Introducing a highly responsive touchscreen monitor that brings a new dimension of interactive functionality to the workplace. This 20-inch-class touchscreen LCD panel delivers full HD resolution with performance-enhancing UV2A technology. Its 10-point multi-touch screen provides extremely quick response for writing and touch gestures. When connected to a device running Windows® 8, the monitor serves as a beautifully intuitive interface.
