Lenovo GX30K79401 300 Wireless Compact Mouse
Ask for more info
-
The Lenovo 300 Wireless Compact Mouse is the perfect accessory for those who travel for work, executives who give presentations, or anyone who wants greater control and freedom. With its compact design it easily fits in pockets. Long-lasting battery life of up to 12 months so you don’t have to worry about changing the batteries often.
Categories: Computer Accessories, Computer Mouse
Tags: 300 series, 300 Wireless mousw, lenovo, mouse, wireless
Description
| Color | Black |
| Battery Life | Up to 12 months |
| Connection Type | 2.4 GHz Wireless via Nano USB |
| Weight | 56 g (0.12 lbs) |
| Special Design Features | Ambidextrous design |
| Mice Button | 3 (left click, right click, scroll click) |
| Button Life | Left/right button – up to 3,000,000 clicks |
| DPI | 1000 DPI |
| Mouse Sensor | Optical sensor |
| Hardware Requirements | Supported PC with USB port |
| Power Requirement | 1 AA battery |
| Scrolling | Scroll Wheel (up/down) |
| Brand | Lenovo |
| Agency Approvals | ANRT, CAK, CB, CE, CERT, CITC, CONATEL, cTUVus, ETA, FCC, IC, ICASA, ICTQC, IDA, IFETEL, Lebanon TRA, NCC, NTC, SDoC, SDPPI, SIRIM, SRRC, SUBTEL, TRC, TUV Mark, UAE TRA |
| Package Type | Blister pack |
| Height | 32 mm (1.26 in) |
| Length | 56 mm (2.20 in) |
| Depth | 98 mm (3.86 in) |
| Warranty Period | 1 Year |
| Maximum Operating Temperature | 40 degrees Celsius (104 F) |
| Minimum Operating Temperature | 0 degrees Celsius (32 Fahrenheit) |
| Maximum Relative Humidity (%) | 95% |
| Minimum Relative Humidity (%) | 20% |
| Shipment Group | Lenovo 300 Wireless Compact Mouse; Nano USB receiver; 2 AA batteries; Set-up, Product and Warranty Information Poster |
| Connections | |
| Pointing Device Resolution | 1000DPI |
| Pointing Device Type | 3 Button USB Laser Mouse |
| Number of Buttons | 3 |
| Height (US) | 1.26in |
| Width (US) | 2.2in |
| Depth (US) | 3.86in |
| Weight (US) | 0.12 lbs |
| Height | 32mm |
| Width | 56mm |
| Depth | 98mm |
| Weight | 0.06Kg |
| Wireless Reception Range | 10 metres |
| Min Operating Humidity | 20% |
| Max Operating Humidity | 95% |
| Min Operating Temperature | 0C |
| Max Operating Temperature | 40C |
| Supported Operating Systems | OS Independent |
| Warranty Types | 18months – CRU |
| Warranty Period | 18 months |
Reviews (0)
Be the first to review “Lenovo GX30K79401 300 Wireless Compact Mouse” Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
Lenovo 65CFGAC-3UK 23.8″ 2K Resolution Monitor
Lenovo GX30K69566 Yoga Mouse
-
The silver Lenovo Yoga mouse is your ultimate travel mouse for work and play. It possesses a slim and elegant design without compromising comfort and grip. It's also rechargeable, eliminating the need to buy spare batteries. For connectivity, this wireless mouse supports a Bluetooth 4.0 or 2.4 GHz wireless connection. The Yoga mouse boasts an adaptive touch display when in flat mode that provides additional control for presentations and entertainment. Dual wireless connectivity to freely switch between two PCs; Multilayer adaptive touchpad; 180-degrees rotatable hinge to easily switch between mouse and presenter modes; Award winning ultra slim design with 180-degree rotatable hinge; 1 month battery life from a 2 hour charge
Lenovo GX30K85315 300 Wireless Compact Mouse
-
The Lenovo 300 Wireless Compact Mouse is the perfect accessory for those who travel for work, executives who give presentations, or anyone who wants greater control and freedom. With its compact design it easily fits in pockets. Long-lasting battery life of up to 12 months so you don’t have to worry about changing the batteries often.
Lenovo GX30N72240 N3903 Wireless Mouse
Lenovo GY50T26467 Legion M500 RGB Gaming Mouse
-
The Legion M500 RGB Gaming Mouse provides best-in-class design through an ergonomic palm grip. Including a world-class sensor and micro-switch provides incredible tracking performance and tactile feedback. The right-handed ergonomic design makes extended use comfortable even under fierce competition. Gamers can customise the M500 with 10g optional weight and 3 RGB zones.
MSI Clutch GM50 GAMING COMPUTER MOUSE
MSI MPG A750GF Power Supply
MSI MPG A750GF Power Supply
- Supports the NVIDIA GeForce RTX™ 30 Series GPUs
- Full modular cable design
- Flat cable equipment
- 10-year warranty
- 80 Plus Gold certified for high efficiency
- 100% all Japanese 105oC capacitor
- Active PFC design
- Industrial level protection with OVP,OCP,OPP,OTP, SCP,UVP
- LLC Half Bridge Topology with DC-DC module design

Reviews
There are no reviews yet.