NEC MultiSync E507Q 50″ 4K LED Large Format Display
Ask for more info
| Power Consumption [W] | 97 |
| Operating Hours | 16/7 |
| Panel Technology | VA |
| Brightness [cd/m²] | 350 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Order Code | 60004548 |


Price on applicationÂ
Categories: NEC Professional Displays, Professional Displays
Tag: nec. large format display
Description
DISPLAY
| Panel Technology | VA with Direct LED backlights |
| Active Screen Area (W x H) [mm] | 1.096 x 616 |
| Screen Size [inch/cm] | 49.5 / 126 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch [mm] | 0.285 |
| Brightness [cd/m²] | 350 |
| Contrast Ratio (typ.) | 4000:1 |
| Viewing Angle [°] | 178 horizontal / 178 vertical (typ. at contrast ratio 20:1) |
| Response Time (typ.) [ms] | 8 |
| Panel Refresh Rate [Hz] | 60 |
| Haze Level [%] | Standard (2) |
| Supported Orientation | Landscape |
SYNCHRONISATION RATE
| Horizontal Frequency [kHz] | 15 – 134 |
| Vertical Frequency [Hz] | 23 – 70 |
RESOLUTION
| Native Resolution |
3840 x 2160
|
| Supported Resolutions |
3840 x 2160;1920 x 1080;1280 x 1024;1280 x 800;1280 x 720;1024 x 768;800 x 600;640 x 480
|
| Supported on HDMI only |
1080p (60 Hz);1080p (50 Hz);1080p (30 Hz);1080p (24 Hz);1080i (50 Hz);1080i (60 Hz);720p (60 Hz);720p (50 Hz);576p (50 Hz);576i (50 Hz);480p (60 Hz);480i (60 Hz)
|
CONNECTIVITY
| Input Video Analogue | 1 x VGA; Component (RCA); Composite (RCA) |
| Input Video Digital | 3 x HDMI |
| Input Audio Analogue | 1 x 3,5 mm jack |
| Input Audio Digital | 3 x HDMI |
| Input Control | LAN 100Mbit; RS232 |
| Output Audio Analogue | 1 x 3,5 mm jack |
| Output Audio Digital | 1 x SPDIF |
| Remote Control | Remote Control IR; RS-232C (9-pin D-sub) Input |
SENSORS
| Ambient Light Sensor | Integrated, triggered actions programmable |
ELECTRICAL
| Power Consumption Eco/max. [W] | 97 shipping |
| Power Savings Mode [W] | < 0.5 (ECO Standby) |
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
| Operating Temperature [°C] | +0 to +40 |
| Operating Humidity [%] | 10 to 80 |
| Storage Humidity [%] | 5 to 85 |
| Storage Temperature [°C] | -10 to +60 |
MECHANICAL
| Dimensions (W x H x D) [mm] | Without stand: 1.123 x 646 x 77 |
| Weight [kg] | Without stand: 12.4 |
| Bezel Width [mm] | 11.9 (left, right and top); 14.9 (bottom) |
| VESA Mounting [mm] | 4 holes; 400 x 200 (FDMI); M6 |
MEDIAPLAYER
| Supported Image Formats | JPG (baseline, progressive, RGB, CMYK); max. resolution 15360 x 8640 |
| Supported File Storage / File System | USB 2.0 / FAT16, FAT32 |
| Supported Video Container Formats | MPG, MPEG, MPEG2-TS, MPEG2-PS, MP4, MKV, AVI, Motion JPEG |
| Supported Video Codecs | MPEG1, MPEG2, H.263, H.264, H.265, WMV |
| Supported Audio Codecs (Video) | LPCM, MP3, AC-3, AAC, WMA Standard, WMA 9 Professional |
AVAILABLE OPTIONS
| Accessories | Feet (ST-43E); Trolley (PDMHM-L); Wall mount (PDW S 32-55L) |
GREEN FEATURES
| Energy Efficiency | Annual energy consumption: 133 kWh (based on 4 operating hours per day); ECOMode; Energy efficiency class: A; LED backlight; Low power consumption |
| Ecological Standards | EnergyStar 7.0 |
ADDITIONAL FEATURES
| Special Characteristics | Ambient Light Sensor; Audio settings with equalizer; CEC Support; Colour temperature mode; Crestron RoomView Support; Display Browser Control; Energy saving picture mode; HDMI with UHD at 60 Hz; HDR Gamma Support (HLG, PQ); Mac and Windows compatible; NaViSet Administrator 2; Powered USB-Port; Retail picture mode; Scheduler; SNMP Support; USB Media Player |
| Safety and Ergonomics | EMC Class B; FCC; PSB; RCM; TÜV S; UL/C-UL; VCCI |
| Audio | Integrated Speakers (10 W + 10 W) |
| Shipping Content | Display; HDMI Cable; Power Cable; Remote Control |
| Warranty | 3 years warranty incl. backlight |
| Operating Hours | 16/7 |
Reviews (0)
Be the first to review “NEC MultiSync E507Q 50″ 4K LED Large Format Display” Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
NEC MultiSync C551Q 55″ LCD Large Format Display
NEC MultiSync C751Q 75″ 4K UHD Large Format Display
- Stylish and sleek design allows for easy and unobtrusive integration into any environment
- 350 cd/m² brightness combined with UHD resolution and new anti-reflective screen surface will capture the attention of the audience while allowing for clear visibility in higher ambient light conditions
- Future proof modular expansion options including the ability to integrate Open Pluggable Specification (OPS) or a Raspberry Pi Compute Modules seamlessly into the display
- SpectraView Engine allows for complete color, intensity, gamma or uniformity control for the ultimate imaging performance
- Integrated Media Player allows for audio, video or image playback via USB or SD card
NEC MultiSync C981Q 98″ 4K LED Large Format Display
- Stylish and sleek design allows for easy and unobtrusive integration into any environment
- 350 cd/m² brightness combined with UHD resolution and new anti-reflective screen surface will capture the attention of the audience while allowing for clear visibility in higher ambient light conditions
- Future proof modular expansion options including the ability to integrate Open Pluggable Specification (OPS) or a Raspberry Pi Compute Modules seamlessly into the display
- SpectraView Engine allows for complete color, intensity, gamma or uniformity control for the ultimate imaging performance
- Integrated Media Player allows for audio, video or image playback via USB or SD card
NEC MultiSync E506 50″ LED Large Format Display
- Integrated multimedia USB player makes digital signage simple
- LED backlighting technology reduces power consumption and allows for a slimmer cabinet depth
- Thinner bezel improves display's aesthetics
- 24-Hour On/Off timer maintains power schedules
- Full HD Resolution allows for excellent image quality
- Video signal wake-up function allows for plug and play functionality
- Built-in NTSC/ATSC analog/digital tuner allows for high-definition broadcast capabilities
NEC MultiSync E557Q 55″ 4K LED Large Format Display
- 4K UHD resolution allows for high end visual acuity
- Integrated multimedia USB player makes digital signage simple
- Direct LED backlighting reduces power consumption while localized dimming gives a greater dynamic contrast ratio
- Thinner bezel improves display's aesthetics
- 24-Hour On/Off timer maintains power schedules
- Video signal wake-up function allows for plug and play functionality
- Built-in NTSC/ATSC analog/digital tuner allows for high-definition broadcast capabilities
- Built-in, low-profile 10W speakers enhance the experience with superior sound

Reviews
There are no reviews yet.