NEC MultiSync X555UNV 55″ LCD Video Wall Display
Ask for more info
MultiSync® X555UNV
LCD 55″ Video Wall Display
| Haze Level [%] | 44 |
| Power Consumption [W] | 138 |
| Operating Hours | 24/7 |
| Panel Technology | S-IPS |
| Brightness [cd/m²] | 500 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
Categories: NEC Video Walls, Video Wall
Tags: \, 55 inch video wall, NEC, VIDEO WALL, x555unv
Description
DISPLAY
| Panel Technology | S-IPS with Direct LED backlights |
| Active Screen Area (W x H) [mm] | 1,210 x 680 |
| Screen Size [inch/cm] | 55 / 139 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness [cd/m²] | 500, 300 Eco (shipment setting) |
| Contrast Ratio (typ.) | Static Contrast 1200:1; Dynamic Contrast 150000:1 |
| Viewing Angle [°] | 178 horizontal / 178 vertical (typ. at contrast ratio 10:1) |
| Response Time (typ.) [ms] | 12 |
| Panel Refresh Rate [Hz] | 60 |
| Haze Level [%] | 44 |
| Supported Orientation | Face Up; Landscape; Portrait |
SYNCHRONISATION RATE
| Horizontal Frequency [kHz] | 31.5 – 91.1 |
| Vertical Frequency [Hz] | 50 – 85 |
RESOLUTION
| Native Resolution |
1920 x 1080 at 60 Hz
|
| Supported on DisplayPort and HDMI |
3840 x 2160 (24/30 Hz);1920 x 1080;1600 x 1200;1360 x 768;1280 x 1024;1280 x 768;1080i;1080p;1024 x 768;800 x 600;720p (50/60 Hz);640 x 480;576p (50 Hz);480p (60 Hz)
|
| Supported on HDMI only |
4096 x 2160 (24 Hz);3840 x 2160 (25 Hz);1360 x 768;576i (50 Hz);480i (60 Hz)
|
CONNECTIVITY
| Input Video Analogue | 1 x D-sub 15 pin |
| Input Video Digital | 1 x DisplayPort (with HDCP); 1 x DVI-D (with HDCP); 1 x HDMI (with HDCP); 1 x Interface Extension Slot; 1 x OPS Slot |
| Input Audio Analogue | 2 x 3,5 mm jack |
| Input Audio Digital | 1 x DisplayPort; 1 x HDMI |
| Input Control | LAN 100Mbit; remote control wire (3,5mm jack); RS232 |
| Output Video Digital | 1 x DisplayPort out (loop through:DisplayPort, DVI-D, HDMI, Interface Extension Slot, OPS) |
| Output Audio Analogue | 3,5mm jack |
| Output Control | LAN 100Mbit |
| Remote Control | LAN with SNMP; Remote Control IR (internal/external (optional) sensor); RS-232C (9-pin D-sub) Input |
OPEN MODULAR INTELLIGENCE
| OPS Slot | Slot Technology: Open pluggable specification (NEC / Intel OPS standard) |
| Inrush Current [A] | max. 10 |
| Power Consumption [W] | max. 61 |
| Voltage / Current [V/A] | 16/4 |
INTERFACE EXTENSION SLOT
| Slot Technology | analogue and digital interface extension (NEC standard) |
SENSORS
| Ambient Light Sensor | Optional, triggered actions programmable |
| Human Sensor | Optional, external, 4-5m range, triggered actions programmable |
| Temperature Sensor | Integrated, 3 sensors, triggered actions programmable |
| NFC Sensor | Integrated, 2cm range, free NEC Android App required |
ELECTRICAL
| Power Consumption [W] | 138 Eco (shipment setting), 185 |
| Power Savings Mode [W] | < 0.5 (ECO Standby); < 1 |
| Power Management | VESA DPMS |
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
| Operating Temperature [°C] | +0 to +40 |
| Operating Humidity [%] | 20 to 80 |
MECHANICAL
| Dimensions (W x H x D) [mm] | Without stand: 1,213 x 684 x 95 |
| Weight [kg] | Without stand: 30.3 |
| Bezel Width [mm] | 1.2 bottom/right; 2.3 top/left; 3.5; Content to content 3.7 |
| VESA Mounting [mm] | 4 holes; 400 x 400 (FDMI); M6 |
| Ingress Protection | IP40 (front); IP20 (back) |
AVAILABLE OPTIONS
| Accessories | Calibration kit (KT-LFD-CC2); Feet (ST-5220); Overframe kit (KT-55UN-OF3); Remote control kit (KT-RC2); Speaker (SP-RM1, SP-TF1); Trolley (PD02VWM 2×2 46 55 L; PD02VWM 3×3 46 55 L); Wall mount (PDVWXUN 55 L/P; PD02VW MFS 46 55 L/P, easyFrame X55UN) |
| Interface Extension | SB3-AB1 analogue: Audio; Component; Composite; S-Video SB3-AB2 analogue: Audio; RGBHV |
| OPS Slot | HD-SDI 1.5G / 3G; HDBaseT receiver; Intel® Celeron and Core i3, i5, i7 Slot-in PCs; OPS Digital Signage Player |
GREEN FEATURES
| Energy Efficiency | Annual energy consumption: 202 kWh (based on 4 operating hours per day); Carbon savings meter; ECOMode; Energy efficiency class: B; Human Sensor |
| Ecological Materials | Manuals on CD; Optional feet |
ADDITIONAL FEATURES
| Special Characteristics | Auto ID assignment; Auto tiling function; Automatic Alarm E-Mails; DICOM Simulation; Frame Comp; HTTP Server; Image flip; Intelligent Wireless Data (based on NFC); NaViSet Administrator 2; Point Zoom Function; Programmable 10-bit LUT with 3 memory banks; Sticky Note Function in OSD; TileMatrix; User readable log function |
| Colour Versions | Black Front Bezel, Black Back Cabinet |
| Safety and Ergonomics | C-tick; CE; Energy Star 6.0; FCC Class A; PSB; RoHS; TÜV GS; UL/C-UL or CSA; VCCI |
| Pixel Failure Class | ISO 9241-307, Class 2 |
| Audio | Optional Speakers (15 W + 15 W) |
| Shipping Content | CD-ROM (User Guides/Manuals); Display; DisplayPort Cable; Free LAN control software (download); Power Cable Signal Cable: LAN cable |
| Warranty | 3 years warranty incl. backlight; additional services available; optional 4. + 5. year warranty extension |
| Operating Hours | 24/7 |
Reviews (0)
Be the first to review “NEC MultiSync X555UNV 55″ LCD Video Wall Display” Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
NEC Multisync E436 43″ Large Format Display
- Integrated multimedia USB player makes digital signage simple
- LED backlighting technology reduces power consumption and allows for a slimmer cabinet depth
- Thinner bezel improves display's aesthetics
- 24-Hour On/Off timer maintains power schedules
- Full HD Resolution allows for excellent image quality
- Video signal wake-up function allows for plug and play functionality
- Built-in NTSC/ATSC analog/digital tuner allows for high-definition broadcast capabilities
NEC MultiSync EA224WMi 22″ LED Desktop Monitor (White)
- IPS active matrix LCD provides superior screen performance, including wide viewing angles and lifelike flesh tones
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- 4-way ergonomic design (height-adjust, pivot, tilt & swivel) enhances your viewing comfort
- Integrated USB 2.0 hub easily connects you to your peripherals
- HDMI and DisplayPort inputs provide expanded connectivity with advanced technology
NEC MultiSync EA271F 27″ LED Desktop Monitor (White)
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
- Fully adjustable quick-release stand, including height-adjust (130mm), pivot, tilt and swivel capabilities, adds flexibility and comfort to your viewing preferences
- Full connectivity, including DisplayPort, HDMI, DVI-D and VGA inputs
- Touch-sensitive OSD controls are integrated into the bezel, making display adjustments easier than ever
- Human and ambient light sensors automatically detect your work conditions to determine the proper display brightness, thereby conserving power
NEC MultiSync EA271Q 27″ LCD Desktop Monitor
NEC MultiSync X464UNV-3 LCD 46″ Video Wall
NEC MultiSync X554UNS-2 55″ LED Video Wall Display
NEC NP30ZL Short Zoom Projector Lens
NEC P554U 5500 Lumens WUXGA Entry Level Projector
Nec P554U Entry level Professional installation Projector features:
- Horizontal & Vertical lens shift enables flexible projector placement
- Powerful 20W speakers provide volume needed for large rooms
- Built-in HDBaseT enables simplified installations with a single cable for video and audio over long distances
- Dual HDMI inputs (with HDCP) ensures quick switching between presentations
- LAN connection for control and asset management over the network
- Optional wireless display with MultiPresenter Stick
- Variable audio-out allows the remote control to adjust speaker volume
- 20,000:1 Contrast Ratio creating extremely detailed images

Reviews
There are no reviews yet.