NEC MultiSync X554UNS-2 55″ LED Video Wall Display
Ask for more info
MultiSync® X554UNS-2
LCD 55″ Video Wall Display
| Haze Level [%] | 25 |
| Power Consumption [W] | 150 |
| Operating Hours | 24/7 |
| Panel Technology | S-PVA |
| Brightness [cd/m²] | 700 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
Categories: NEC Video Walls, Video Wall
Tags: 55" video wall, NEC, nec video wall, VIDEO WALL
Description
DISPLAY
| Panel Technology | S-PVA with direct LED backlight |
| Active Screen Area (W x H) [mm] | 1,209.6 x 680.4 |
| Screen Size [inch/cm] | 55 / 139 |
| Brightness [cd/m²] | 700, 420 Eco (shipment setting) |
| Contrast Ratio (typ.) | 4000:1 |
| Viewing Angle [°] | 178 horizontal / 178 vertical (typ. at contrast ratio 10:1) |
| Response Time (typ.) [ms] | 8 |
| Panel Refresh Rate [Hz] | 60 |
| Haze Level [%] | 25 |
| Supported Orientation | Face Up; Landscape; Portrait |
SYNCHRONISATION RATE
| Horizontal Frequency [kHz] | 31.5 – 91.1 |
| Vertical Frequency [Hz] | 50 – 85 |
RESOLUTION
| Native Resolution |
1920 x 1080 at 60 Hz
|
| Supported on DisplayPort and HDMI |
3840 x 2160 (24/30 Hz);1920 x 1080;1600 x 1200;1360 x 768;1280 x 1024;1280 x 768;1080i;1080p;1024 x 768;800 x 600;720p (50/60 Hz);640 x 480;576p (50 Hz);480p (60 Hz)
|
| Supported on HDMI only |
4096 x 2160 (24 Hz);3840 x 2160 (25 Hz);1360 x 768;576i (50 Hz);480i (60 Hz)
|
CONNECTIVITY
| Input Video Analogue | 1 x D-sub 15 pin |
| Input Video Digital | 1 x DisplayPort (with HDCP); 1 x DVI-D (with HDCP); 1 x HDMI (with HDCP); 1 x Interface Extension Slot; 1 x OPS Slot |
| Input Audio Analogue | 2 x 3,5 mm jack |
| Input Audio Digital | 1 x DisplayPort; 1 x HDMI |
| Input Control | 1 x LAN 100Mbit; 1 x Remote Control (3.5 mm jack); 1 x RS232 |
| Output Video Digital | 1 x DisplayPort out (loop through:DisplayPort, DVI-D, HDMI, Interface Extension Slot, OPS) |
| Output Audio Analogue | 1 x 3,5 mm jack |
| Output Control | 1 x LAN 100Mbit |
OPEN MODULAR INTELLIGENCE
| OPS Slot | Slot Technology: Open pluggable specification (NEC / Intel OPS standard) |
| OPS Max. Current / Power Consumption [A / W] | 10 / 61 |
INTERFACE EXTENSION SLOT
| Slot Technology | analogue and digital interface extension (NEC standard) |
SENSORS
| Ambient Light Sensor | Integrated, triggered actions programmable |
| Human Sensor | Optional, external, 4-5m range, triggered actions programmable |
| Temperature Sensor | Integrated, 3 sensors, triggered actions programmable |
| NFC Sensor | Integrated, 2cm range, free NEC Android App required |
ELECTRICAL
| Power Consumption [W] | 150 Eco (shipment setting), 195 |
| Power Savings Mode [W] | < 0.5 (ECO Standby); < 1 |
| Power Management | VESA DPMS |
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
| Operating Temperature [°C] | +0 to +40 |
| Operating Humidity [%] | 20 to 80 |
MECHANICAL
| Dimensions (W x H x D) [mm] | Without stand: 1,213.5 x 684.3 x 100.4 |
| Weight [kg] | Without stand: 25.6 |
| Bezel Width [mm] | 1.2 bottom/right; 2.3 top/left; 3.5; Content to content 3.7 |
| VESA Mounting [mm] | 4 holes; 400 x 400 (FDMI); M6 |
| Ingress Protection | IP40 (front); IP20 (back) |
AVAILABLE OPTIONS
| Accessories | Calibration kit (KT-LFD-CC); Feet (ST-5220); Overframe kit (KT-55UN-OF2); Remote control kit (KT-RC, KT-RC2); Speaker (SP-RM1); Speaker (SP-TF1); Trolley (PD02VWM 2×2 46 55 L; PD02VWM 3×3 46 55 L); Wall mount (PDVWXUN 55 L/P; PD02VW MFS 46 55 L/P, easyFrame X55UN) |
| Interface Extension | SB3-AB1 analogue: Audio; Component; Composite; S-Video SB3-AB2 analogue: Audio; RGBHV |
| OPS Slot | HD-SDI 1.5G / 3G; HDBaseT receiver; Intel® Atom, Celeron and Core i3, i5, i7 Slot-in PCs; OPS Digital Signage Player |
GREEN FEATURES
| Energy Efficiency | Ambient light sensor; Annual energy consumption: 269 kWh (based on 4 operating hours per day); Carbon savings meter; ECOMode; Energy efficiency class: C; Human Sensor |
| Ecological Materials | Manuals on CD; Optional feet |
ADDITIONAL FEATURES
| Special Characteristics | Auto ID assignment; Auto tiling function; Automatic Alarm E-Mails; DICOM Simulation; Frame Comp; HTTP Server; Image flip; Intelligent Wireless Data (based on NFC); NaViSet Administrator 2; Point Zoom Function; Programmable 10-bit LUT with 3 memory banks; Sticky Note Function in OSD; Super slim bezel with 3.9 mm between contents and 3.5 mm bezel width; TileMatrix; User readable log function |
| Colour Versions | Black Front Bezel, Black Back Cabinet |
| Safety and Ergonomics | C-tick; CE; FCC Class A; PSB; RoHS; TÜV GS; UL/C-UL or CSA; VCCI |
| Pixel Failure Class | ISO 9241-307, Class 2 |
| Audio | Optional Speakers (15 W + 15 W) |
| Shipping Content | CD-ROM (User Guides/Manuals); Display; DisplayPort Cable; Free LAN control software (download); Power Cable Signal Cable: LAN cable |
| Warranty | 3 years warranty incl. backlight; additional services available; optional 4. + 5. year warranty extension |
| Operating Hours | 24/7 |
Reviews (0)
Be the first to review “NEC MultiSync X554UNS-2 55″ LED Video Wall Display” Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
NEC MultiSync C551Q 55″ LCD Large Format Display
NEC MultiSync E241N 24″ LED IPS Monitor (Black)
- Protecting your eyes from strain and damage – Built-in Low Blue Light technology filters out hazardous blue light emissions whilst Flicker-Free technology eliminates any backlight flickering, thus protecting your eyes against cataracts and macular degeneration without compromise to true-to-life display colour performance.
- Das ergonomische Büro – Die umfassende Höhenverstellbarkeit (110 mm), Schwenk-, Neige- und Pivotfunktion sorgen für die individuelle und passgenaue ergonomische Ausrichtung.
- Business Class Image Quality – Advanced High-Performance IPS (AH-IPS) panel provides the very best viewing angles as well as noticeably better colour reproduction.
- Future-Ready Design – best in form and function design with 3-sided ultra-narrow bezel gives an office a fresh professional interior.
- Your environmental and social responsibility – NEC`s TCO 7 and ENERGY STAR 7 certified display is environmentally designed with minimal hazardous material meeting the growing demand for more sustainable technologies.
NEC MultiSync E556 55″ LED Large Format Display
NEC MultiSync P212 21″ 4:3 Desktop Monitor (Black)
- IPS LCD panel with nearly full coverage of sRGB color space
- Superior screen performance (1500:1 contrast ratio, 1600 x 1200 native resolution, 440 cd/m² brightness)
- Includes internal programmable 14-bit 3D lookup tables (LUTs) for calibration 3-port USB 3.0 hub
- Five programmable Picture Mode profiles for quick access to multiple color spaces
- Wide connectivity includes DisplayPort, VGA, HDMI and DVI-D inputs
NEC MultiSync V323-2 32″ Large Format Display
NEC MultiSync X464UNS-2 46″ LED Large Format Display
- Auto ID feature reduces install time in the single press of a button
- Expanded daisy chain options with DP1.2 enables 4K resolution
- Dual slot technology allows for the integration of single board computers and other option slot products with the need to stow additional external equipment
- 700cd/m² max brightness combined with full HD resolution will capture the attention of the audience
- Industrial-strength, premium-grade panel with additional thermal protection, internal temperature sensors with self-diagnostics and fan-based technology, allows for 24/7 operation

Reviews
There are no reviews yet.