NEC NP-P603X 6000 Lumens Professional Projector
Ask for more info
NEC NP-P603X 6000 Lumens Professional Projector Features:
| Type | LCD |
| Brightness [AL] | 6000 |
| Contrast | 20000:1 |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Light Source | Lamp |
| Lamp Life [h] | 8000 |
| Weight [kg] | 4.7 |
| Order Code | 60004331 |
Description
Nec P603X, 6000 Lumens Projector Description
The NEC P603X brings brightness of up to 6,000 ANSI lumen to your meeting and learning spaces. Enjoy smooth operation over five years* with low maintenance, long lamp life and the NEC patented LCD panel dust protection. The NEC P603X is the perfect replacement device for preceding models because it offers the same mounting options and with its wide zoom range, it is easy to adjust the projection to the existing screen.
Nec P603X, 6000 Lumens Projector
IMAGE
| Projection Technology | 3LCD Technology |
| Native Resolution |
1024 x 768 (XGA)
|
| Contrast Ratio 1 | 20000:1 |
| Brightness 1 | 6000 Normal / 3600 Eco ANSI Lumen; 6300 Centre Lumen |
| Lamp | 330 W UHP AC |
| Lamp Life [hrs] | 4000 (8000 Eco Mode) |
| Lens | F= 1.7–2.2, f= 17.4–29 mm |
| Lens shift | H:±0.15, V:+50,-0 |
| Keystone correction | +/- 20° manual horizontal / +/- 30° manual vertical |
| Projection Factor | 1.3 – 2.2 : 1 |
| Projection Distance [m] | 0.8 – 13.5 |
| Screen Size (diagonal) [cm] / [inch] | Maximum: 762 / 300″; Minimum: 76 / 30″ |
| Zoom | 1 – 1.7; Manual |
| Focus Adjustment | Manual |
| Supported Resolutions |
Up to 1920 x 1200 (WUXGA)
|
| Frequency | Horizontal: 15–100 kHz (RGB: 24 kHz); Vertical: 50 – 120 Hz |
CONNECTIVITY
| RGB (analog) | Input: 1 x Mini D-sub 15 pin Output: 1 x Mini D-sub 15 pin |
| Digital | Input: 2 x HDMIâ„¢ (Deep Color, Lip sync) with HDCP |
| Video | Input: 1 x RCA |
| Audio | Input: 1 x 3.5 mm Stereo Mini Jack for Computer analog; 1 x RCA Stereo for Video and S-Video; 2 x HDMI audio Output: 1 x 3.5 mm Stereo Mini Jack (variable) |
| Control | Input: 1 x D-Sub 9 pin (RS-232) (male) |
| LAN | 1 x RJ45 |
| USB | 1 x Type A (USB 2.0 high speed); 1 x Type B |
| Video Signals | NTSC 3.58; NTSC 4.43; PAL; PAL-M; PAL-N; PAL60; SECAM |
| Dimensions (W x H x D) [mm] | 420 x 133 x 322 (without lens and feet) |
| Weight [kg] | 4.7 |
| Fan Noise [dB (A)] | 34 / 37 (Eco / Normal) |
ADDITIONAL FEATURES
| Special Characteristics | Auto Eco Mode; Auto Power ON/OFF; Carbon Savings Meter; Contrast Ratio 20000:1 with Iris; Control ID Function; DICOM Simulation; Direct Power-Off Function; Help Function; HTTP Browser Control; Kensington security slot; Keypad Lock; LAN; Lens Shift (vertical 0 max/50 max, horizontal ± 15 max.); Magnify; Manual Wall Color Correction; NaViSet Administrator 2; Off-Timer; Optional User Logo; OSD with 27 languages; Password Security System; Pincushion Correction; Quick Start; Test Pattern; Unique Power Saving Functions; Up to 8,000 hrs lamp life; Virtual Remote for direct PC control |
NEC NP-P603X 6000 Lumens Professional Projector Catalog
DISTRIBUTOR – UAE / OMAN / SAUDI / BAHRAIN / KUWAIT
Reviews (0)
Be the first to review “NEC NP-P603X 6000 Lumens Professional Projector” Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
NEC ME383W Professional Business Projector
NEC ME383W Professional Business Projector
| Type | LCD |
| Brightness [AL] | 3800 |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Light Source | Lamp |
| Light Source Life [h] | 20000 |
| Weight [kg] | 3.2 |
| Order Code | 60005220 |
Download Catalog PDF Click here>
NEC NP-PA853W + NP13ZL Lens Professional Installation Projector
NEC NP-PA853W + NP13ZL Lens Professional Installation Projector Features:
| Type | LCD |
| Brightness [AL] | 8500 |
| Contrast | 10000:1 |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Light Source | Lamp |
| Lamp Life [h] | 5000 |
Download Catalog PDF Click here>
NEC P554U 5500 Lumens WUXGA Entry Level Projector
Nec P554U Entry level Professional installation Projector features:
- Horizontal & Vertical lens shift enables flexible projector placement
- Powerful 20W speakers provide volume needed for large rooms
- Built-in HDBaseT enables simplified installations with a single cable for video and audio over long distances
- Dual HDMI inputs (with HDCP) ensures quick switching between presentations
- LAN connection for control and asset management over the network
- Optional wireless display with MultiPresenter Stick
- Variable audio-out allows the remote control to adjust speaker volume
- 20,000:1 Contrast Ratio creating extremely detailed images
Download Catalog PDF Click Here>
NEC PA1505UL Professional Advanced LCD Laser Installation Projector
| Type | LCD |
| Brightness [Lm] | 14000 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Weight [kg] | 28.7 |
| Order Code | 60005971 (W), 60005928 (B) |
Download Catalog PDF Click here>
NEC PE506UL 5200 Lumen WUXGA Laser Projector
NEC PE506UL 5200 Lumen WUXGA Laser Projector
- Professional and Flexible Installation – versatile projection characteristics allow for simple positioning of the projector, making installation easy and potentially saving set up costs.
- Enjoy a Lower TCO – highest reliability, maintenance free operation, low power consumption and up to 20000 hours life; the Laser light source results in a significantly lower total cost of ownership.
- Risk Group 2 – because of the Risk Group 2 compliance, no prescribed safety precautions are necessary.
- Cost Saving Device Management – save effort whilst administrating all connected NEC devices from a centralised location by using the NaViSet Administrator 2 software tool.
Download Catalog PDF Click here>
NEC PV800UL LCD Laser Installation Projector
NEC PV800UL
Professional Value LCD Laser Installation Projector
| Type | LCD |
| Brightness [AL] | 8000 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Light Source | Laser |
| Light Source Life [h] | 20000 |
| Weight [kg] | 11.1 |
| Order Code | 60005578 (W), 60005601 (B) |
Download Catalog PDF Click here>
Sharp P721Q Professional DLP 4K UHD Laser Projector
-
Ultra‑bright 7,200 lm laser light – Delivers a vibrant, high-contrast image even in ambient-lit environments or large venues Â
-
4K UHD input with motorized optics – Native 1080p with 4K input support; includes motorized zoom, focus, and ±H25%/±V55% lens shift for flexible installation Â
-
High contrast & color fidelity – With contrast ratios up to 3 million : 1 and sealed engine reducing dust, it ensures deep blacks and vivid colors over time
-
Robust control & connectivity – Features HDMI, HDBaseT, LAN, RS‑232, USB, and support for Crestron, PJLink, AMX, plus built-in 2×10 W speakers — designed for pro AV environments Â
-
Long-life, low-maintenance design – Laser source rated for ~20,000 hrs with IP5X dust sealing, eco modes, and quiet operation (34 dB Eco / 36 dB Normal) ideal for 24/7 usage

Reviews
There are no reviews yet.