NEC MultiSync CB751Q 75″ 4K Interactive Display
Ask for more info
LCD 75″ Ultra-High Definition Large Format Touch Display
| Haze Level [%] | 3 |
| Power Consumption [W] | 365 |
| Operating Hours | 12/7 |
| Panel Technology | IPS |
| Brightness [cd/m²] | 350 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
Description
DISPLAY
| Panel Technology | IPS with Direct LED backlights |
| Active Screen Area (W x H) [mm] | 1,895 x 1,066 |
| Screen Size [inch/cm] | 75 / 217.4 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch [mm] | 0.4935 |
| Brightness [cd/m²] | 350, 300 (shipment setting) |
| Contrast Ratio (typ.) | 1200:1 |
| Viewing Angle [°] | 178 / 178 (at contrast ratio > 10:1) |
| Colour Depth [bn] | 1,073 (10bit) |
| Response Time (typ.) [ms] | 8 (grey-to-grey) |
| Haze Level [%] | 3 |
| Supported Orientation | Landscape |
SYNCHRONISATION RATE
| Horizontal Frequency [kHz] | 26 – 135 |
| Vertical Frequency [Hz] | 23 – 80 |
RESOLUTION
| Native Resolution |
3840 x 2160
|
| Supported Resolutions |
4096 x 2016;3840 x 2160;1920 x 1080
|
| Supported on HDMI only |
4096 x 2016 (24 Hz);3840 x 2160 (60 Hz)
|
CONNECTIVITY
| Input Video Analogue | 1 x VGA |
| Input Video Digital | 3 x HDMI (with HDCP) |
| Input Audio Analogue | 1 x 3,5 mm jack |
| Input Audio Digital | 3 x HDMI |
| Input Control | LAN 100Mbit; RS232 |
| Input Data | 2 x USB Type-B (Upstream); 6 x USB 2.0 (Downstream) |
| Output Audio Analogue | 1 x 3,5 mm jack |
| Output Audio Digital | 1 x SPDIF |
| Output Control | LAN 100Mbit |
OPEN MODULAR INTELLIGENCE
| OPS Slot | Slot Technology: Open pluggable specification (NEC / Intel OPS standard) |
| OPS Max. Current / Power Consumption [A / W] | 3.5 / 63 |
ELECTRICAL
| Power Consumption Eco/max. [W] | 365 Eco (shipment setting), 620 |
| Power Savings Mode [W] | < 0.5; < 2 (Networked Standby) |
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
| Operating Temperature [°C] | +0 to +40 |
| Operating Humidity [%] | 10 to 90 |
MECHANICAL
| Dimensions (W x H x D) [mm] | Without stand: 1,957.1 x 1,159.8 x 86.8 |
| Weight [kg] | Without stand: 67.3 |
| Bezel Width [mm] | 18 (left, right and top); 45 (bottom) |
| VESA Mounting [mm] | 4 holes; 800 x 600 (FDMI); M8 |
GLASS
| Thickness [mm] | 4 |
| Type | Thermal-tempered, anti-glare coating |
| Light Transmission [%] | 88 (+/- 1 %) |
| Reflection Rate [%] | 4 |
| Hardness [H] | 7 |
TOUCH
| Touch Technology | Infrared Touch |
| Number of Touches | Real multi-touch up to 20 touches |
| Touch Method | Finger; Gloves; Stylus (≥ 8 mm) |
| Supported Operating System | Native Multi-Touch: Windows 7, Windows 8, Windows 10, Linux, Android; Default Mouse: Windows XP, Windows Vista, Mac OS X |
| Data Interface | USB-HID |
| Accuracy [mm] | < 2 |
EMBEDDED COMPUTING
| Built-in Applications | File Manager; Input Select; Setting; Web Browser; Whiteboard – Mosaic Canvas; Wireless Presentatiom – Mosaic Connect |
| System Memory | 2G RAM |
| Internal Storage | 16GB ROM |
AVAILABLE OPTIONS
| Accessories | Trolley (PD02MHM-CB86, PD02MHA_CB86, PD03MHA-CB86); Wall mount (BalanceBox650; 1x standard wall mount included); Wireless LAN module NP05LM2 (Europe); Wireless LAN Module NP05LM4 (Russia) |
| OPS Slot | HDBaseT receiver; Intel® Atom, Celeron and Core CPUs; OPS-2C Quad 3G SDI |
GREEN FEATURES
| Energy Efficiency | Energy efficiency class: C |
ADDITIONAL FEATURES
| Special Characteristics | AMX NetLinx Support; Crestron Connected Support; Crestron RoomView Support; DICOM Simulation; HDMI with UHD at 60 Hz; NaViSet Administrator 2; Scheduler |
| Colour Versions | Black Front Bezel, Black Back Cabinet |
| Safety and Ergonomics | BSMI; CE; EAC; EMC Class B; FCC; PSB; RCM; REACH; RoHS; SASO; UL/C-UL |
| Audio | Integrated Speakers (2 x 12 W) |
| Shipping Content | 3 x Stylus; HDMI Cable; Power Cable; Remote Control; USB cable; User Manual; VGA cable; Wall Mount |
| Warranty | 3 years warranty incl. backlight |
| Operating Hours | 12/7 |
Reviews (0)
Be the first to review “NEC MultiSync CB751Q 75″ 4K Interactive Display” Cancel reply
Shipping and Delivery
MAECENAS IACULIS
Vestibulum curae torquent diam diam commodo parturient penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse parturient a.Parturient in parturient scelerisque nibh lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendrerit et pharetra fames nunc natoque dui.
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Scelerisque adipiscing bibendum sem vestibulum et in a a a purus lectus faucibus lobortis tincidunt purus lectus nisl class eros.Condimentum a et ullamcorper dictumst mus et tristique elementum nam inceptos hac parturient scelerisque vestibulum amet elit ut volutpat.
Related products
NEC MultiSync E232WMT LED IPS Multi-Touch Monitor (Black)
NEC MultiSync E241N 24″ LED IPS Monitor (Black)
- Protecting your eyes from strain and damage – Built-in Low Blue Light technology filters out hazardous blue light emissions whilst Flicker-Free technology eliminates any backlight flickering, thus protecting your eyes against cataracts and macular degeneration without compromise to true-to-life display colour performance.
- Das ergonomische Büro – Die umfassende Höhenverstellbarkeit (110 mm), Schwenk-, Neige- und Pivotfunktion sorgen für die individuelle und passgenaue ergonomische Ausrichtung.
- Business Class Image Quality – Advanced High-Performance IPS (AH-IPS) panel provides the very best viewing angles as well as noticeably better colour reproduction.
- Future-Ready Design – best in form and function design with 3-sided ultra-narrow bezel gives an office a fresh professional interior.
- Your environmental and social responsibility – NEC`s TCO 7 and ENERGY STAR 7 certified display is environmentally designed with minimal hazardous material meeting the growing demand for more sustainable technologies.
NEC Multisync E436 43″ Large Format Display
- Integrated multimedia USB player makes digital signage simple
- LED backlighting technology reduces power consumption and allows for a slimmer cabinet depth
- Thinner bezel improves display's aesthetics
- 24-Hour On/Off timer maintains power schedules
- Full HD Resolution allows for excellent image quality
- Video signal wake-up function allows for plug and play functionality
- Built-in NTSC/ATSC analog/digital tuner allows for high-definition broadcast capabilities
NEC MultiSync EX341R 34″ Curved LED Desktop Monitor (Black)
NEC MultiSync X464UNS-2 46″ LED Large Format Display
- Auto ID feature reduces install time in the single press of a button
- Expanded daisy chain options with DP1.2 enables 4K resolution
- Dual slot technology allows for the integration of single board computers and other option slot products with the need to stow additional external equipment
- 700cd/m² max brightness combined with full HD resolution will capture the attention of the audience
- Industrial-strength, premium-grade panel with additional thermal protection, internal temperature sensors with self-diagnostics and fan-based technology, allows for 24/7 operation
NEC MultiSync X554UNV-2 55″ LED Video Wall Display
NEC NP30ZL Short Zoom Projector Lens
NEC P554U 5500 Lumens WUXGA Entry Level Projector
Nec P554U Entry level Professional installation Projector features:
- Horizontal & Vertical lens shift enables flexible projector placement
- Powerful 20W speakers provide volume needed for large rooms
- Built-in HDBaseT enables simplified installations with a single cable for video and audio over long distances
- Dual HDMI inputs (with HDCP) ensures quick switching between presentations
- LAN connection for control and asset management over the network
- Optional wireless display with MultiPresenter Stick
- Variable audio-out allows the remote control to adjust speaker volume
- 20,000:1 Contrast Ratio creating extremely detailed images

Reviews
There are no reviews yet.